41 KERE MAŞALLAH! 41 Yıldır Eskileri Tamir Ediyor!

Anasayfa Manşet, Yerel Haberler 16 Şubat 2019 331 Okunma
41 KERE MAŞALLAH! 41 Yıldır Eskileri Tamir Ediyor!

Çakmakçı Hasan olarak tanınan Hasan Gökduman 40 yıldır eskileri tamir ederek adeta onlara hayat veriyor. Bir yerde israfın önüne geçmeye çalışan 63 yaşındaki Hasan amca, ekonominin düzelmesi ve israfın artması ile birlikte bu mesleğin devamının olmadığını söyledi.

41 yıldır İlçemiz Çarşı merkezinde Sobacılar iş hanında eski eşyaları tamir eden Hasan amca 22 yaşında çakmak tamiri ile başladı. Bu işi kendi çaba ve imkanları ile öğrendiğine dikkat çeken Hasan amca, artık tamirat mesleğinde eleman yetişmediğini, ekonominin de düzelmesi ile birlikte eskiyen ürünleri tamir ettirmek yerine yenisinin alındığına dikkat çekti.

Genellikle Çaydanlık, Düdüklü, Tencere, Tost Makinesi ve eski dikiş makinelerinin tamiratı için geldiklerine vurgu yapan 41 yıllık usta Hasan amca; “ Kaynak işleri varsa onları yapıyorum, kimisine kulp takıyor, kimisinin ise parlatmasını yapıyorum. Elimden geldiği kadarıyla en güzel şekilde yaparak sahiplerine teslim ediyorum. İşler eskisi gibi değil. Artık her şey çok olduğu ve alım gücü yüksek olduğu için yaptırmak yerine yenisini almayı tercih ediyorlar” dedi.

Genellikle orta yaşlı kişilerin kendisini tercih ettiğine dikkat çeken çakmakçı Hasan amca, “Geçtiğimiz günlerde 60-65 yaşında bir bayan geldi. Elinde eski bir dikiş makinesi vardı. Onu yaptırmak istedi. Neden diye sorduğumda “bu olmazsa kendimi yokmuş gibi sayıyorum” dedi. O makine şimdiki nesil için belki çok bir şey ifade etmiyor ama; o bayan için çok şey ifade ediyor” dedi.

41 Yıldır bu işle meşgul olduğuna, üç çocuğunu bu işle büyütüp, okuttuğuna vurgu yapan ancak, Bu işin gelecekte devam etmeyeceğini, son ustalarında kendileri olduğuna dikkat çeken hasan amca; “ Bu işler son demlerini yaşıyor. Birincisi çırak bulamıyoruz. Gelen kişinin sigortası, maaşı derken yaptığımız iş kurtarmıyor. Kurtarsa bile bu işi yapmak isteyen kişiler yok. Artık her şey bol. Ve her şey elektronik oldu. Eskiden olduğu gibi kimse kolay kolay tamir ettirmek istemiyor. Yenisini almayı tercih ediyor” dedi.

Vatandaşlara da çağrıda bulunan Hasan amca,” eskiyen aletlerinizi çöpe atmayın. Yapılacak gibiyse getirin yapalım. Hem bu sayede israfın önüne geçmiş oluruz, hem de cebimizden fazla para çıkmamış olur” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo