Açıkel; “19 Mayıs bir destanın başlangıcıdır”

Anasayfa Manşet, Yerel Haberler 30 Mayıs 2018 554 Okunma
Açıkel; “19 Mayıs bir destanın başlangıcıdır”

Türk Eğitim Sen İlçe Temsilcisi Levent Açıkel 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili basın açıklaması yayınladı. “Efendiler, bu durum karşısında bir tek karar vardı. O da milli hâkimiyete dayanan, kayıtsız şartsız, bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak! İşte, daha İstanbul’dan çıkmadan önce düşündüğümüz ve Samsun’da Anadolu topraklarına ayak basar basmaz uygulanmasına başladığımız karar, bu karar olmuştur.” Diyen Açıkel; “İşte Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, millet egemenliğine dayanan yeni bir Türk devleti kurulmasının gerekliliğini Nutuk’ta böyle anlatmıştı. 19 Mayıs 1919 Türk tarihi için çok önemli bir dönüm noktasıdır. Çünkü bugün yok edilmek istenen bir milletin yeniden şahlanıp ayağa kalktığı, esaret zincirlerini kırmak için başkaldırdığı gündür. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk doğum günü olarak kabul ettiği bu günü çok güvendiği gençlere bayram olarak hediye etmiştir. 19 Mayıs; direnişin, ata topraklarını can pahasına savunmanın, al bayrak için can vermenin, geçmişten gelen mirası geleceğe taşımanın, değerlerimizi büyütmenin, “Ya İstiklal ya ölüm!” parolası ile yola çıkanların, yola çıkıp da dönmeyenlerin sembolüdür. Düşman postalları Anadolu’nun dört bir yanında cirit atarken düzenli bir ordusu bile olmayan Türkler, yedi düvel büyüklüğündeki işgal ordularına kafa tutuyor. Kadınlar, çocuklar, yaşlılar ise cansiper cephede askerlerimize omuz veriyor, destek oluyor. Bombalar her an her yerde patlarken, can üstüne can giderken, inancını, imanını cesaretle şahlandıran yiğitlerimiz ellerinde hiçbir silah, teçhizat olmamasına rağmen destansı bir milli direnişe, eşsiz bir bağımsızlık savaşına adını yazdırıyor ve yılmadan ve düşmeden bu halk adım adım özgürlüğünü elde ediyordu” dedi.

19 Mayıs bu destanın başlangıcıdır olduğuna dikkat çeken Açıkel; “Milli mücadele Kurtuluş Savaşı’na dönüşmüş; İnönü Zaferleri, Sakarya Destanı, Büyük Taarruz ile taçlanmış, Türk milleti yedi düvele meydan okumuş ve istiklalini bedel ödeyerek kazanmıştır. İşte milli irade, işte milli bilinç, işte milli uyanış… Ezelden beri hür yaşamış Türk milleti 19 Mayıs’ta şahlanarak, kendisine vurulmak istenen zincirleri adeta kırmış; kükremiş sel gibi, bendini çiğnemiş aşmış; dağları yırtarak, enginlere sığmamış, taşmıştır. Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinde seslendiği gibi, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifesinin Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini korumak ve kurtarmak olduğunu bilen Türk gençliği,  muhtaç olduğu kudretin, damarlarındaki asil kanda mevcut olduğunu da haykırmaktadır. Türk milleti rahat olsun; biz eğitimciler fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, Cumhuriyetimize ve devletimize bağlı nesiller yetiştirmeye -tüm engellere rağmen- inatla devam edeceğiz. Bu düşüncelerle, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor; başta ülkemizin kurucusu Büyük Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun!” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo