Amacınız ne? Yazık yazık….

Anasayfa Gıdıklıyorum, Manşet 10 Mayıs 2019 240 Okunma
Amacınız ne? Yazık yazık….

Seçim bitti ama ilçemizde yaşanılan seçim hareketi dur durak bilmiyor. İlk olarak CHP cenahından başlayalım. Malum seçim arifesinde başlayan İYİ Parti ve CHP’deki zıtlaşmalar, seçim sonrası da devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda kaleme almıştım. “CHP cenahında ise durum biraz daha farklı. Bence bu seçimin galibi CHP oldu. Belediye Başkan adayı olmadan sadece Meclis Üyeleri ile seçime giren Parti, her zaman almış olduğu oyu aldı. Her ne kadar izlemiş oldukları siyaset, ya da izlettirilen yol nedeniyle İyi Parti ile zaman zaman ters düşüp, gerek sosyal medyadan gerekse gazeteler aracılığı ile yapmış oldukları basın açıklamalarıyla ters düşüp, kırgınlık yaşasalar, seçimin sonucunu değiştirseler de bundan sonra nasıl bir yol izleneceği ise yine merak konusu.

Büyükşehir’in Mansur Yavaş tarafından kazanılması, gerek CHP’nin gerekse İYİ Partinin Büyükşehir’de ortak adayı olması nedeniyle ilçemizde yaşanılacak olan gelişmelerde hangi partinin nerede nasıl davranacağı ya da söz sahibi olup olmayacağı tam bir muamma. Kabul edilsin ya da edilmesin. Mansur Yavaş’ın Ankara’nın tüm ilçelerinde kendi ekibini kuracağı aşikârken, bu kadrolaşmada CHP’ye mi yoksa İYİ Parti’ye mi söz hakkı tanıyacağı merak ediliyor.

Yine CHP cenahında kazan kaynatan bir kısım kişilerin, mevcut Başkan Celal Ünsal’dan rahatsızlığı ise her geçen gün bir kat daha artarken, kimileri şimdilerde ekip oluşturup, yeni İlçe Başkanı ve yönetimi el altından oluşturmaya başladılar. Fısıltı gazetesinde  Celal Ünsal’ın alındı, alınacak dedikodusunu yapan zihniyet, bir yerde algı operasyonu yaratırken, diğer yönden gerekli yerlerle gerekli görüşmeler içerisindeler” demiştim. Ve beklenen gelişme yaşandı. CHP tarafında mevcut Başkan Celal Ünsal ve yönetimi teşkilattan el çektirildi. Ankara’dan gelen ekip, kumandanın başına geçerken, ilçemizi çok tanıyıp bilmedikleri için, bir kişide ilçemizden alarak takılacakları konularda bilgi sahibi olmak istediler. Peki ya şimdi ne olacak? Olacak belli. 26 Mayıs’ta yapılacak olan kongrede şuan için Mevcut Başkan yani el çektirilen Celal Ünsal ve ekibi ile, biri yada birilerinin istediği Şoförler Odası Eski Başkanı Mustafa Alıcı kongreye girecekler. Hem de Celal Ünsal’ın delege listesi ile. Burası çok önemli. İki olasılık var. Birincisi Celal Ünsal’ın yeniden Başkan seçilmesi ki, bu sonuçta neler olacak? İstenilmeyen kişi bilek gücü ile seçim kazanırsa istemeyenler bu kez hangi yola başvuracak?. Şuan da olduğu gibi yeniden kayyum mu atayacaklar yada “Kardeşim amacımıza ulaşamadık, yolun açık olsun” mu diyecekler. İkincisi yeni aday Mustafa Alıcı’nın kazanması ve yeni yol haritasının belirlenmesi. Şayet Mustafa Alıcı kazanırsa Celal Ünsal’ın delegeleri ile neler yaşayacağı.  Sonucun ne olacağı ise 26 Mayıs akşamı netlik kazanacak. Bakalım CHP cenahında neler yaşanacak?.

Gelelim MHP tarafına. Hani 31 Mart seçimlerinde Ak Parti ile ittifak yapıp, seçimi kazandıktan sonra henüz taşlar yerine oturmadan seçimden birkaç gün sonra Ak Parti grubundan istifa ederek yoluna devam etmek isteyenler. Günler öncesinden grupları ayıran ancak resmi açıklamayı Salı günü yapılan Meclis toplantısı ile yapan MHP Meclis üyeleri, Ak Parti ile yollarını ayırarak kendi gruplarını kurdular. Peki burada ki amaç ne? Buradan anlamak istediğim ya da anlayacağımız “ Biz bu saatten sonra kendi grubumuzu kurduk, Ak Parti ile ittifakımız bitti, bizlerde Muhalefet partisiyiz mi? Olacak, yoksa, bizim görevimiz seçimde Ak Partinin adayını Belediye Başkanını yapmaktı, amacımıza ulaştık, bundan sonra biz yokuz mu? “ olacak?

En çok merak ettiğim konu ise seçmelerine yani kendilerine oy veren insanlara bunun izahını nasıl yapacaklar. Kolay değil, seçmenin vermiş olduğu her oy sonrası birtakım istek ve taleplerinin olduğunu, işçi alımından tutun, en ufak bir şikayetlerinde sığınacakları liman olarak gördükleri Meclis üyeleri seçmenlerine neler yapıp neler yapamayacakları. Örneğin bir konteynır istediklerinde, bir kürek çakıl, yada en ufak isteklerinde hangi cevapla karşılaşacakları. Acaba “biz muhalefet partisiyiz, elimizden gelen bir şey yok mu?” diyecekler yada en ufak isteklerde İktidar Partisinin Belediye Başkanına ya da Meclis üyelerine el mi açacaklar. Bir başka konu ise kendi gruplarını kurduktan sonra Meclisteki kararlarda nasıl davranacaklar. İktidar Partisinden gelen dilek, öneri ve projeleri şimdi olduğu gibi sorgusuz el kaldırarak oylayacaklar mı, yoksa, “Kardeşim şu konunun eksiği var, ya da şu konu böyle olmasa iyi olur mu?” deyip, red kararı mı alacaklar? Peki ya İktidar Partisi, MHP’li arkadaşlara nasıl bakacaklar. İttifak ruhuyla mı hareket edecekler yoksa “ siz yolunuzu seçtiniz, bu saatten sonra herkes yoluna mı diyecekler? Ki Belediye Başkan vekili ve Yardımcısı seçimlerinde aslında kimin nasıl davranacağının sinyalleri verilmiş oldu. Tabi bundan sonrasını da yine zaman gösterecek. Gerçi son meclis toplantısında T.C ibaresinin kaldırılmasına her defasında karşı çıkanlar, ne hikmetse aylar öncesinden karşı çıktıkları düşüncelerinin tersine hareket ederek Ak Partiye destek olsalar da bu tablo devam mı edecek? Yani grup olarak ayrı, ancak alınan karar da Ak Parti’nin kuklası mı olacaklar?

Siyaset siyaset… Zamanın bizlere göstereceği T.C. ibaresine kaldırılan RED oyunda mı gizli?… Her şeyin gönlünüzce olması dilek ve temennisi selam ve dua ile..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo