Başkan, kim olmalı?

Anasayfa Gıdıklıyorum, Manşet 10 Kasım 2018 729 Okunma
Başkan, kim olmalı?

Evet yaklaşık 3ay sürecek olan seçim yarışı Ak Partide 5 Kasım itibari ile başladı. 31 Mart yerel seçimlerinde ilçemizde Belediye Başkanlığı yapmak isteyen kişi yada kişiler 5 Kasım itibarı ile başvurularını yaptılar ve yapmaya devam edecekler. Şuan tam net rakam olmamakla beraber gözlemlerime göre İlçemizde Ak Parti cenahında yaklaşık 9 kişi ilk etapta aday adaylığı için mücadele verecek.

Peki bir Belediye Başkanı nasıl olmalı? Şuan için bunu her ne kadar kimse düşünmese, an itibari ile Belediye Başkanı nasıl olmalı sorusu yerine kim aday olacak konusu konuşulsa da, aslında çıkacak olan aday adayları içerisinde belli kriterler uygulandığı taktirde bu sayının 2 yada 3’e düştüğünü göreceğiz.

Belediye Başkanı, bir beldeye ve o yörenin insanlarına hizmet üretecektir. Hizmet alacak insanlar açısından Belediye Başkanı hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Bugün belediye denince akla yol, su, kanalizasyon, park ve bahçeler gibi konuları yapan bir kurum akla gelmektedir. Her ne kadar bu hizmetlerde önemli ise de bunların yanı sıra yapılacak başka önemli çalışmalar da bulunmaktadır.

Eğer vicdanında hak-hukuk bilmeyen bir yönetici başkanlık yapıyorsa vay o memleketin haline. Hangi insan kendi elindeki yetkiyle başka insanların kazanmalarını isteyebilir? İnsanın önüne gelen ve kendi imzası ile geçerli olacak olan böyle büyük bir geliri kendine, yakınlarına değil de başkalarına aktarabilir?

Bunun için başkanın mutlaka yüksek bir ahlaka sahip olması gerekmez mi? Acaba bu devirde böyle bir insan var mıdır? Varsa nerede, hangi siyasi kadroların içerisindedir? Bu insan, “çöplükteki bir inci tanesi gibi bulunmalı ve parlatılıp değerine uygun yere konulmalıdır”

İlçe esnafımı menfaatler mi?

Belediyeler yapılacak her işi ihale ederek müteahhitlere yada farklı kişilere vermektedirler. İhale kanunu birçok kereler değiştirilmiş ve her seferinde daha iyi bir kanun hazırlanmıştır denilmişse de, “işi veren ve işi alan insan olunca arada bu işi kılıfına uydurmak da her zaman mümkün olmaktadır”

Şunu açıkça söylemek gerekirse dürüst ve düzgün iş yapanlar ihalelere girememektedirler. Zira bunlar ihale şartnamesinde belirtilen işleri aynen yerine getirmeye kendilerini mecbur hissettiklerinden o işin maliyeti yükselmektedir. Bugün mesleğim gereği, 5 bin 10 bin diye anlaşmış olduğun bir el ilanı çok rahat bin hatta 2 bin eksiği ile teslim edildiklerine şahit olduk. Bunun yanı sıra üç teklif usulü ile seçimden birkaç ay sonra Belediyeye fahiş fiyatlara baskı işi yapıldığını belgeleri ile kanıtladık.

Halbuki işine hile karıştıranlar (ki bu gün maalesef ahlak bozulduğundan böyle adamlar çoktur) örneğin, şartname 3 kat boya istemişse bunlar iki kat boya ile işi savuşturmakta, taş kalınlığı 8 cm yerine 6 cm’lere düşmekte kağıt kalınlığı incelmekte, kaliteli ürün yerine günün ve ortamın en kalitesiz ürünü kullanılmakta kontrolör ile aralarında kurulmuş dostluk(!) sebebiyle “iş bitirme belgesini” imzalatabilmektedir, inceleme komisyonu kurulsun talebi ise yine ilçemiz için seçilmiş, ilçemiz için iş yapacak, ufkunu açacak sözüm ona meclis üyeleri tarafından reddedilmekte. Bu arada yakınların ve yandaşların o işlere talip olmaları halinde ihaleyi veren kuruluşun başındaki şahıs ne yapacak, nasıl davranacaktır?

İşin burasında, işlerle ilgili kurulmuş bulunan ihale komisyonuna ve işin verildiğine dair onay imzayı atacak olan başkanın durumu önem kazanmaktadır. Nasıl olacakta ihalelerde fesat, işlerde rüşvet olmayacaktır?  

Yukarıda belirttiğim gibi bunun her zaman yasalarla sağlanması mümkün değildir. Bu doğruya açık, yanlışlara kapalı bir vicdan ve kemale ermiş bir ahlak işidir. “Yemeyecek, yedirmeyecek…” adaylığı döneminde seçimi kazanıncaya kadar “Harun gibi gelip…” görevden ayrılırken, “Karun gibi gitmeyecek…” bir insan bulunmalıdır.

İnşaat ve bina ruhsatları, küşatlar, iş yeri açma ruhsatları hep belediyenin elinden bitecek işlerdir. Haydi, gelin de çevresiyle, partisiyle ve parasıyla başkan olmuş bir insanı böyle büyük rantın kendisine veya yakınlara verilmesinden kurtarın bakalım.

Ve en önemlisi. Seçilecek kişi ilçede kalmalı. İlçenin sorunlarını bilen, ilçe halkı ile içli dışlı, tozunu, çamurunu görmüş, sorun ve sıkıntılarını bire bir yaşamış, işinde başarılı, kimsenin ırzında namusunda gözü olmayan, İş-Kur’dan almış olduğu kişilere eşinin çantasını taşıtmayın, helali olmayan kişilere peynir bastırıp, yemek yaptıran kişiler olmamalıdır. Ufku, vizyonu, giyim kuşamı düzgün, aklıselim, şeytan gibi “ BEN” düşüncesinde değil, “BİZ” düşüncesine sahip, gösteriş ve yalakalık için değil, ilçesi ve vatandaşı için çalışan mert adam olmalıdır.

Acizane gönlümüzden geçen bunlar. Ama şu da unutulmasın elimizdeki kumaş ne ise, dikeceğimiz elbise olur misali, bu yarışta adaylık aşamasında her ne kadar halka, seçmene söz verilip, fikri alınmadığı için, aday olan kişiler arasında seçim yapmaktan başka da bir çaremiz yok.

Rabbim ilçemiz için çalışan, haram-helal-insanlık-vicdan, merhamet- kul hakkını bilen kişilerle karşılaştırması dilek ve temennisi selam ve dua ile..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo