BİÇERDÖVERLER TARLALARA GİRDİ

Anasayfa Manşet, Yerel Haberler 14 Haziran 2019 232 Okunma
BİÇERDÖVERLER TARLALARA GİRDİ

İlçemizde hasat dönemi geçtiğimiz hafta sonu itibariyle başladı. Biçerdöverler tarlalarda çalışmaya başladı. İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şenol Görgülü, Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt ve mühendis Hülya Gündüz hasadın ilk başlangıç yeri olan Hamzalı Mahallesinde arpa hasadını yerinde incelediler. Konuya ilişkin açıklama yapan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şenol Görgülü; ‘Bu yılki hasadın başlangıç noktalarından biri olan Hamzalı Mahallesinde Muhsin Ada’ya ait 30 dönümlük tarlada hasatı yerinde inceledik. Geçen yıl bu alanda nohut ekili olmasına rağmen dekarda 360-370 kg verim alınıyor. Ovadaki arpalar süt olum döneminde lodos rüzgarı estiği için ve sam zararı olduğu için buğday kg cinsinden ağırlığı biraz düşük durumda. Ancak ilçemizin diğer bölgelerinde bu zararın daha az olacağını düşünüyoruz. İlçenin yüksek kesimlerinde ise 400 kg ve üzerinde verim beklemekteyiz’ dedi. Görgülü ayrıca, ilçe genelinde 150.000 dekar Buğday, 300.000 dekar arpa, 200.000 dekar Nohut ekilişinin olduğunu vurguladı.

Biçerdöverlere kontrol

Hasat döneminin başlaması ile birlikte İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından biçerdöverler kontrol ediliyor. İlçe Tarım Müdürü Şenol Görgülü ; Müdürlük bünyesinde 6 kontrol tarafından biçerdöverlerin kontrol edilmeye başlandığını söyleyerek ‘ Biçerdöverlerde operatör belgesi, yangın söndürme tüpü vb. kriterlerle birlikte dane kaybı kontrolü yapılmaktadır. İlimiz genelinde dane kaybının yüzde 2’nin altında olması hedeflenmekte olup yüzde 2 ve üzerinde dane dökme durumunda cezai işlem uygulanmaktadır’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo