BORSA BİNASI İÇİN, DÜĞMEYE BASILDI

Anasayfa Manşet, Yerel Haberler 19 Ekim 2018 343 Okunma
BORSA BİNASI İÇİN, DÜĞMEYE BASILDI

Faik Yavuz’un ziyaretinden Borsa Binası müjdesi çıktı. Cuma günü ilçemize ziyarete gelen hemşerimiz Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz’un Kaymakamlığı ziyareti esnasında Kaymakam Sedat Yıldırım borsa binasının yapılabilmesi için hazine arazisinin tahsis müjdesini verdi.  Yıllardır zahireci esnafının bu yöndeki talepleri hep ertelenirken Kaymakam Sedat Yıldırım bu konudaki arsa sorununu çözdü ve borsanın yapılabilmesi için gerekli arsayı sorumluluk alarak Ankara Ticaret Borsasına tahsis etti.

Cuma günü ilçemize gelen Ticaret Borsası Başkanı hemşerimiz Faik Yavuz ilçemizde yaptığı temaslarda Şereflikoçhisar Borsa Binasının yapılabilmesi için en önemli sorun olan arsa sorununu Kaymakam Sedat Yıldırım ile birlikte çözüme kavuşturdu. Beraberinde Ankara Ticaret Borsası Meclis Başkanı İbrahim Öztürk, Genel Sekreter Eyüp Şenol Ömeroğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Gül Kara, Yönetim Kurulu Üyeleri Hasan Ersan, Murat Başer ve Şakir Çetin ile ilçemizde bir dizi ziyaretlerde bulunan Ankara Ticaret Borsası Başkanı hemşerimiz Faik Yavuz ziyaretlerde ilk olarak Kaymakam Sedat Yıldırım’ı makamında ziyaret etti.

Ben Şereflikoçhisarlıyım. Burada büyük bir tarımsal potansiyel var diyen Yavuz; “Bu tarımsal potansiyeli harekete geçirmek, biz senelerdir uğraşıyoruz. Bunun en iyi piyasanın oluşacağı yer borsadır. Bunun için daha önce Ramazan Ceylan döneminde girişimler oldu. Buradan çıkın, yol kenarında bir yer bulun. Burada hem yapılarınızı yapın hem de biz borsa olarak laboratuarınızı ve satış salonunuzu yapalım dedik. Olmadı, anlaşamadılar. Şimdi buraya karar verdik. Burada 3000m2 bir alan ama içinde hazine çıktı. Belediye bize tahsis etti ama hazinenin arazisi varmış. İnşaallah sizin desteğinizle biraz sonra müjdeli haberi vereceksiniz herhalde. Buraya çok hızlı biçimde, önümüzdeki sezona yetişecek şekilde salonumuzu, oradaki esnafımızın rahat edeceği şekilde büroların, yazıhanelerin olacağı, elektronik ortamda bir satış salonunun olacağı yapacağız. Biz zaten tüm projelerini çizdik. Hemen temeli de atacak durumdayız. Şuan ruhsatı alsak inşaatı başlatacak durumdayız.  Bugün buraya gelmemizin nedeni de tabi önce sizi ziyaret etmek ama biz senelerdir bizim buradaki Yatılı Bölge Ortaokulundaki okuyan öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bu yıl bir değişiklik yaptık. Her yıl oyuncak ve çeşitli hediyeler getiriyorduk. Bu yıl tiyatro getirdik. Amatör ruhlu bir grubun Halide Edip’in Ateşten Gömlek isimli tiyatrosunu getirdik. Çocuklara tiyatro sevgisini verecek, sanat sevgisini de onlara aktaracak şekilde bir gösteri yapacak arkadaşlar.  Bizi kabul ettiğiniz için tekrar teşekkür ederiz” dedi.

Kaymakam Sedat Yıldırım da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “ Hoşgeldiniz. Sizi görmekten, sizi ağırlamaktan mutlu olduğumu, hele hele ülkenin şuan içinden geçtiği süreçte böyle bir yatırımın bu ilçede hızlı bir şekilde yapılabilmesi için bizimde İlçe Kaymakamı olarak Elimizden geleni yapacağımızı bilmenizi isterim. Zaten arkadaşlarla da görüştük. Çok kısa sürede talebinizi yerine getirdik. Belki bu dönem için biraz daha anlamlı bir yatırım olacak. Vatandaşlarımızın ürünlerini çok daha rahat satabileceği bir yer olacak. Böyle bir yatırımın ilçeye gelmesinden de memnuniyet duyuyoruz. Bu anlamda biz arkadaşlarla görüştük. Sizlerle telefonda görüştük sonra dünden beri konuya çalıştık. Şimdi sayın Cumhurbaşkanımız bugün hep şifai söylediği bir konu belgeye döküldü. “Bürokrasiyi kaldırın” diyor sayın Cumhurbaşkanı.  Resmi gazetede yayınlandı. Bu da isabet oldu. Daha önce biz Organize Sanayi Bölgesinde böyle bir insiyatifi, böyle bir sorumluluğu almıştık. Ben konuyu öğrendikten sonra bu işin benim tarafımdan kısa sürede bitirileceğini söyledim. Ben şöyle bir şey istiyorum. Mesela Salı günü bu problemi çözersek yatırımı ne zaman bitirirsiniz. Cuma günü çözsek ne zaman, bir ay sonra çözsek ne zaman bitirirsiniz. Sayın Cumhurbaşkanımızda bu şekilde davranılmasını istiyor. Önemli olan bu işin bitmesi. Bu konuda ben kendim İl Özel İdaresi Kanunundaki sorumluluğu alıyorum. 6 aydan önce bitmeyecek konu için ben tekrar yazı yazdırıp sorumluluğu üzerime alacağım. Bu sorumluluğun karşılığında bu çalışma ne zaman bitecek” diye sordu.

Ankara Ticaret Borsası Başkanı hemşerimiz Faik Yavuz’da hasat dönemine kalmadan çalışmanın biteceğini, 2019 Haziran ayında işin teslim edileceğini ve 2019 hasat döneminde çiftçilerimizin borsa binasını kullanabileceğini söyledi.

Yapılan konuşmalardan sonra Mal Müdürü Zeki Mermer, verilecek talimat sonrası rayiç bedel olan 104 Bin TL’nin ödenmesi sonrası tapu devrinin en geç Salı günü yapılacağını söyledi. Kaymakam Sedat Yıldırım da Ankara Ticaret Borsasından resmi bir talep alınması ve bu talep üzerinden devrinin yapılması talimatını verdi. OSB konusunda Ankara Ticaret Borsasından yardım isteyen Kaymakam Sedat Yıldırım; “STK’larda, kurumlarda ticaretle uğraşılan alanlarda mutlaka sizin de etkiniz vardır. İnşaallah borsa ile Organize Sanayi Bölgesi çalışmasını paralel götürüp bu alana yatırımcıların gelmesi açısından sizden de destek isteyebiliriz” dedi.

Faik Yavuz’da Odalar ve Borsalar Birliği olarak yardımcı olabileceklerini ifade ederek; “Odalar Birliğinde 12-13 yıl Başkan Yardımcılığı yaptım. Şuanda Muhasip Üyesiyim. Şuan en gediklisi de benim. Ayrıca garanti Fonunda başkanlığını yapıyorum. Yani bu konuda finans kuruluşlarını da harekete geçirebiliriz. Her türlü kredi de destek oluruz. Ben bunu daha önce arkadaşlara söylemiştim. Yeter ki siz bu yatırımı yapın, biz sizi kredilendirelim. Uzun vadede depolarınızı yapın demiştik. Yatırımcı da bulmaya çalışacağız, Yatırımcıya finans sağlama konusunda da yardımcı oluruz. Geçen yıl 276 Milyar TL kredinin altına imza attık. İlçemize her zaman yardımcı oluruz” dedi.

Konuşmalar sonrası Ankara Ticaret Borsası Meclis Başkanı İbrahim Öztürk ilçemizde yapılacak olan yeni bir projeden bahsederek; “Türkiye’de malum saman sıkıntısı var. Mısır koçanları da yakılıyor, heba ediliyor. Biz Ankara Ticaret Borsası olarak böyle bir projenin peşindeyiz. Bunu da Şereflikoçhisar’da başlatacağız inşallah. Şeker ve Akin Büyükkışla köylerinde mısır ekimi yapılıyor. Bunun için 15 gün sonra Şekerköy’de bir tanıtım toplantısı yapacağız. Müsait olursanız sizinde katılmanızı bekleriz. Bu bölgede mısır ekimini destekleyeceğiz. Şuan mısırların sapları yakılıyor. Biz bunu samana çevireceğiz. Samanın kilosu 50 kuruş iken mısır koçanının kilosu 15 kuruşa geliyor. Besin değeri yönünden de oldukça yüksek. Torku ile birlikte bunun tanıtımını Şekerköy’de yapağız” dedi.

Konuşmalar sonrası Kaymakam Sedat Yıldırım’ın makamından ayrılan Ankara Ticaret Borsası heyeti daha sonra İmam Hatip Okulları Uygulama camiinde Cuma namazı kıldıktan sonra Şehit Figen Gündüz Yatılı Bölge Ortaokuluna geçerek burada Okul Müdürü Şükrü Alıcı, Okul idarecileri ve öğrencilerle bir araya geldiler. Her yıl okula düzenli olarak yardım gönderen hemşerimiz Faik Yavuz buradaki ziyaretlerinin ardından Nizamül Mülk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki tiyatro gösterisine geçerek gösteriyi öğrencilerle birlikte izledi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo