BORSA BİNASI SEZONA YETİŞECEK!

Anasayfa Manşet, Yerel Haberler 01 Şubat 2019 316 Okunma
BORSA BİNASI SEZONA YETİŞECEK!

Ankara Ticaret Borsası tarafından ilçemize yapılacak olan Borsa Binası 2019 Hububat sezonuna yetişecek. 11 Bin Metrekare alan üzerine kurulacak olan 2500 metrekare inşaat, 190 metre kare idari binasının olacağı Borsa binasının tamamlanması sonrası ilçemiz Çiftçilerinin adete yüzü gülecek. Elektronik Satış Sisteminin kullanılacağı Borsa binasında, satıcıya ürününü daha yüksek fiyata satma imkanı sunulacak. Arpa Buğday ürünlerinin yanı sıra satıcı üretmiş olduğu tüm ürünleri burada satma imkanı bulacak. Borsa binasının 2019 Hububat sezonuna yetiştirilmesi bekleniyor.

Uzun yıllar önce ilçemize yapılması planlanan ancak bir takım sıkıntılardan dolayı her hangi bir çalışma yapılamayan Borsa binasında artık sona gelindi. Tüm prosedürlerin yerine getirildiği Borsa Binasının yapımın en kısa zamanda ihaleye çıkması bekleniyor.

İlçemize yapıldığı taktirde Hububat sektöründe belli bir noktaya getirecek olan Borsa Binası hakkında Basın mensuplarına bilgi veren Ankara Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Ş.K.Yem A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Çetin bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Borsa binasının yapılacağı alanda ilk etapta 3 bin metre kare yerlerinin olduğunu, ancak İmar çalışmaları nedeniyle bu alanın büyük bir kısmında küçülme olduğunu, yapılacak olan binanın buraya sığmadığı için o yerde hazine arazisi olduğuna dikkat çeken Ankara Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Şakir Çetin; orayı Kaymakam beyin yardımları ile satın aldıklarını, hemen yine yakın bir yerde Belediyeye ait 2800 metrekareye yakın bir yeri olduğunu, Belediye Meclis Üyeleri ve Başkanın yardımcı olduğunu orayı da aldıklarını belirterek; “Bizim şuan orada satın aldığımız 11.000 metrekare yerimiz var, binayı biz buraya yapacağız. Biraz daha erken yapmayı düşünüyorduk fakat resmi prosedürler uzadığı için bu şekilde oldu. Bir proje hazırlattım. Borsa Yönetim Kurulu Başkanı biliyorsunuz hemşerimiz aynı zamanda. Bu binanın yapımında da büyük katkıları oldu. O avantajı kullanmış olduk, sağ olsun.  Projede en son tadilat istemişti tekrar 15 gün daha tadilat yapıldı. Birim fiyatlar tekrar elden geçirildiğini söyledi.

YAKLAŞIK MALİYET 7-8 MİLYON!

 Binanın maliyeti hakkında ise Çetin; “Binanın maliyeti yaklaşık 2018  birim fiyatlarına göre 4,5 milyon lira artı KDV tutuyor. 1,5 milyon TL’de bunun çevre düzenlemesi var. Çevre düzenlemesi noktasında Ankara Büyükşehir Belediyesine yaptırabilirsek toplamda 7-8 milyon lirayı buluyor” dedi.

AMACIMIZ İLÇEMİZ HUBUBAT MERKEZİ OLSUN!

Buraya niçin borsa binası yapıyoruz öncelikle ondan bahsedelim diyen Şakir Çetin; “Şimdi Buğday Pazarındaki düzeni sizler biliyorsunuz, görüyorsunuz. Şehre yakışan, satıcının ve alıcının çok memnun olduğu bir düzen değil. Biz bu sistemi ortadan kaldıralım oradaki mezbelelik yapıları değiştirelim, şehre yakışan nezih temiz bir yapı sunalım istiyoruz.  Amacımız Türkiye’de mesela hububatın ticaretinin şekillendiği merkezler var. Konya gibi, Polatlı gibi, Eskişehir gibi, Kırklareli gibi borsalar var.  Biz istiyoruz ki Şereflikoçhisar’ın da Türkiye’de yeri olsun, ismi anılsın, burası bir merkez olsun. Buradaki adam hububatını buraya getirsin, burada satsın, Kulu’daki esnafta buradan alsın istiyoruz. Bunun şehre ne katkısı olacak; şehre şu katkısı olacak. Merkez buraya taşındığı zaman adam gelip arpasını buraya getirip sattı, alışverişini buradaki marketten yapacak. Yani bu sayede diğer sektörlerde canlanmış olacak. Amacımız bu. Veya adam soğan ekti, başka bir şey ekti, ben bunu nerede satacağım dediğinde bir Pazar yeri oluşturalım. Dışarıdan gelen insanların direk müdahale edip alım yapabileceği, insanlarında malını satabileceği, satacağı malın kalitesinin standardının belirlendiği bir yer olsun istiyoruz. Buraya zaten laboratuar vs bütün donanımları yapıyoruz” dedi.

PAZAR AĞINI GENİŞLETECEĞİZ!

Borsa binasının yapılması ile birlikte Erus dediğimiz Elektronik Satış Sistemini hayata geçireceklerini söyleyen Ankara Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Şakir Çetin; “Şimdi o satış sistemi şöyle işliyor. Siz İstanbul’da oturuyorsunuz. Borsaya kayıtlı üyesiniz. Müstahsil ürünü getiriyor, kimseyi görmüyor. Analizini yapıyorlar, internete veriyorlar. İstanbul’daki adam bilgisayarını açıp bakıyor. Şu çeşit Arpa. İstanbul’daki adam müdahale edip bu malı satın alabiliyor. Pazar ağını genişletmiş olacağız, satışı herkese açmış olacağız. Eskiden bizim esnafların satın alma kapasitesi yetersizdi. Nasıldı? Burada yıllık 120.000 tonluk hububat çıkıyordu.  30 bin ton 40 bin ton olduğunda insanları parası kalmıyordu, ortalık tıkanıyordu. Ondan sonra fiyatlar düşmeye başlıyordu, müstahsil perişan oluyordu. Alıcı sayısını arttırarak biz bu ürünü değerinde satılmasını sağlayacağız. Bu satanın avantajı yani kimseyi görmeyecek. Adam ürününü getirdi, analizi yapıldı, ekranda çıktı. İçerde bizim 56 tane alıcı noktamız olacak. Mal satan adamı görmeyecekler, malın kalitesini görecekler. Açık artırma yöntemiyle kim yüksek verdiyse ona mal satılacak. Adamda parasını alıp gidecek, kime sattığını bilmeyecek. Burada da Borsanın bir garantörlüğü olacak. Ne yapacak? Ben varıyorum, mal alacağım diyorum, Borsaya kayıt oldun mu? “Yok!” git borsaya kayıt ol” diyeceğiz. Kayıt olduktan sonra mal alacaksa bize bir teminat mektubu ver diyeceğiz. Yani satan adama ben “eğer paranı alamazsan kefili benim” diyeceğim. Bu sistemi getireceğiz. Yani adam malını en yüksek fiyata satıp, gitmiş olacak” dedi.

İSTEYEN İSTEDİĞİ ÜRÜNÜ İSTEDİĞİ FİYATA ALACAK!

Borsa binasının alıcı açısından da çok önemli olduğuna vurgu yapan Çetin; “Alıcı açısından da şu avantajı olacak. Proteini yüksek mal isteyen proteini yüksek mal için 20 kuruş fazla para verecek. Bira fabrikası proteini düşük mal alacak 20 kuruş aşağıya alacak. Yani herkes istediği malı almış olacak, satıcıda malını en yüksek paraya satmış olacak. Müstahsilden ( satıcı) herhangi bir şey talep edilmeyecek, sadece resmileştirmiş olacağız. biz mühtahsil makbuzunu keseceğiz. Borsa buradan kantar ücreti, laboratuar ücreti, tescil ücretini almış olacak, borsaya geliri olacak. Bu gelirler sayesinde bu işi burada organize etmiş olacağız. Bu şekilde kayıt dışılığın önüne geçiyoruz” dedi.

2019 SEZONUNA YETİŞECEK!

Çalışmaların ne zaman başlayacağı konusunda ise Ankara Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Şakir Çetin; “Şartnameyi hazırladıktan sonra ihaleye çıkacak. Muhtemelen Şubat ayının başında olur. Ancak Borsa Başkanının Kaymakama vermiş olduğu bir söz var.  Sezona yetiştireceğiz” dedi..

ÇİFTÇİ ÜRETMİŞ LDĞU TÜM ÜRÜNLERİ SATABİLECEK!

Borsanın sadece Arpa Buğday satmak gibi bir zorunluluğu yada görevi olmadığına dikkat çeken Şakir Çetin; “Bizim burada biliyorsunuz, sadece Arpa buğday ekiliyordu.  Sonralarda Soğan, yonca ekilmeye başlandı. Biliyorsunuz Borsalarda sadece Arpa ve Buğday satılmıyor. Et’te, Patates’te ihale ile satılıyor. Bu ürünlerin hepsi içinde borsa çıkış noktası olacak. Ankara halinden kabzımal, toptancı gelecek, burada o ürünü satın alabilecek. Gelmese dahi oturmuş olduğu yerden Elektronik Satış Sistemi sayesinde o ürünün satışı gerçekleşmiş olacak” dedi.

SIKINTILAR OLURSA ZAMANLA ÇÖZÜLECEK!

Ankara Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Şakir Çetin, Burada bir ilçe esnafından bu işi yapan kişilerden bir takım sıkıntılar olacağına dikkat çekerek; “Örneğin satıcı ben malımı falancaya satmak istiyorum diyordu. Şimdi gelecek malını satacak, satmış olduğu kişiyi görmeyecek. Malına en yüksek parayı veren kişiye satacak. İlk zamanda ufak tefek sıkıntılar olacak ama zamanla oturacak” dedi.

Daha sonra Borsa binasında hangi bölümlerin olduğu konusunda detaylı bilgiler verildi. Bilgilendirme toplantısı Basın mensuplarının sorularının yanıtlanması ile sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo