Bozkurt; “Ofis Nohut alımı yapacak”

Anasayfa Manşet, Yerel Haberler 06 Temmuz 2018 727 Okunma
Bozkurt; “Ofis Nohut alımı yapacak”>

Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt ilçemizde bu yıl Toprak mahsulleri ofisi (TMO) tarafından nohut alımı yapılacağını açıkladı. Uzun süredir ofis tarafından nohut alımı yapılması için mücadele verildiğinin altını çizen Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt, ilçemizde bu yıl rekor düzeyde ekilişi yapılan nohudun TMO tarafından alınacağı söyledi.

Son yıllarda ilçemizde bakliyat ekimi olarak,  önemli bir yere sahip olan nohut ekimi ile birlikte çiftçilerimizin mağdur olmaması için, mücadele verdiklerini ifade eden Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt gazetemize yaptığı açıklamada; “Ziraat Odaları olarak yaptığımız istişare toplantılarında bakliyat özellikle nohut üreticilerinin yaşadığı sıkıntıları dile getirmiş ve bu yönde adımlar atılmasını istemiştik. İlçemizle birlikte Ankara’nın diğer 3 ilçesinde ziraat odası başkanları ile TMO genel Müdürüne bu konuyu yazılı olarak bildirdik. Yaptığımız başvuru sonucu ilçemizde ve ülkemizde yaklaşık %20 oranında artış gösteren nohut ekilişi ile ilgili olarak TMO genel müdürlüğü 1994 yılından sonra ilk kez bu yıl nohut alacağını açıkladı ve Çarşamba günü itibariyle alımlara başlayacağını açıkladı. İlçemizde resmi kayıtlara göre yaklaşık 110 bin dönüm nohut ekili arazimiz var. Çiftçi Kayıt Sisteminde olmayan arazilerimizle birlikte bu alan yaklaşık 200 bin dönüm. Ekilişteki artıştan kaynaklı olarak piyasada nohut fiyatlarının düşüş yaşaması için TMO bu yıl, çiftçimizin ürettiği nohudu herhangi bir kota olmadan Tarım Kredi Kooperatifi ile birlikte alacak. TMO ve Tarım kredi Kooperatifi nohudu kg başı 3,25 TL’den alacak. Ayrıca alımda, alım fiyatına ilaveten kg başına prim, mazot, gübre ve sertifikalı tohum desteği olarak toplam 0,792 TL verilecek. Yapılan düzenleme ile Nohudun ton başı fiyatı 4.040 TL olarak belirlendi. Alımlarda öncelik olarak Tarım Kredi Kooperatifleri öncelikli olacak. TMO üreticinin mağdur olduğu durumda devreye girecek. Buda çiftçimizin mağdur edilmemesi için çok önemli bir adım. Bu konuda mağduriyetimizi gören ve çiftinin yanında yer alan yöneticilerimize teşekkür ediyor, 2018 yılı nohut hasadının ilçemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo