Bu bir ihbardır!

Anasayfa Manşet, Yerel Haberler 11 Nisan 2019 1504 Okunma
Bu bir ihbardır!

İlçemiz Peçenek Barajında yasak olmasına rağmen ağ atılıyor. Genellikte gece geç saatlerde atılan ağlar yine gece geç saatlerde toplanıyor. Durumu gören ve Jandarmaya haber veren vatandaşlar, Jandarmanın suya girecek botu olmadığı için bir şey yapamadıklarını ifade ettiler. Yetkililere seslenen vatandaşlar, konuya bir an önce çözüm yolu bulunmasını istiyor!

2011 yılında hizmete açılan ve yaklaşık 5-6 senedir olta balıkçılığı avı yapılan Peçenek barajı son yıllarda ağ avcılarının mekanı haline geldi.  Her ne kadar Peçenek barajında motorlu ürünler ( Kayık, bot vs) avı yasak olsa da kaçak avcılar gece geç saatlerde araçlarıyla getirmiş oldukları kayıklarla baraja 100-150 metre uzunluğunda ağlar atıyorlar.  Yine bir gün önce gece geç saatlerde attıkları ağları bir gün sonra gece geç saatlerde gelerek balıklarla birlikte alıp gidiyorlar.

YASAĞA UYAN YOK!

15 Mart 15 Haziran Balık avı yasağı olmasına rağmen İlçemiz Hirfanlı ve Peçenek barajında balık avı yasağına uyulmadığına dikkat çeken vatandaşlar, “bugün Pazar yerinde satıcılar canlı balık satıyor. Ne zabıta ne bir başkası “yahu kardeşim sen bu balığı nereden aldın, nereden tuttun, bu canlı balıkların satışı şuan yasak” demiyor, diyemiyorlar” dediler.

DENETİMLER YAPILMALI!

Gerek ilçemiz Pazar yerinde gerekse çarşı içerisinde bulunan balık satıcıların belli aralıklarla denetlenmesi gerektiğine vurgu yapan vatandaşlar; “ Eğer ki denetim olursa, kimse kaçak av yapamaz. Bu vesile ile neslin devamı da sağlanmış olur” dediler.

İHBAR ETTİK ÇÖZÜM BULUNAMADI!

Hafta sonu ilçemiz Peçenek barajına giden bir vatandaşımız, barajın içerisinde ağın olduğunu fark etmesi ve Jandarmaya haber vermesi sonrası hiç bir şey yapamadıklarını ifade etti. Baraja giden ve barajın yaklaşık 100 metre içerisinde ağın yerinin belli olması için pet şişe gördüğünü, durumu hemen Jandarmaya bildirdiğini ifade eden vatandaşımız; “ Sağ olsun Jandarma ekipleri kısa bir sürede olay yerine geldi. Ağın olduğu yeri yani işaret olarak bırakılan pet şişeyi gösterdim, ancak pet şişe kıyıdan biraz uzakta olduğu ve ulaşmak için bot lazım olduğu için bir şey yapamayacaklarını söylediler. Yani kaçak av yapan kişiler için hiçbir şey yapamadık. Maalesef o ağ sahipleri gece geç saatlerde gelerek o ağı ve içerisindeki balıkları alarak ortadan kayboldular” dedi.

Bu yönde yetkililerin neler yapıp yapmayacağı ilerleyen günlerde netlik kazanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo