CAMİDE ÇOCUK SESİ VATANIMIN NEŞESİ

Anasayfa Fıkıh Köşesi, Manşet 12 Temmuz 2018 428 Okunma
CAMİDE ÇOCUK SESİ VATANIMIN NEŞESİ

Toplumumuzun büyük bir kesiminin dini bilgilerini Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açtığı Yaz Kuran Kurslarında aldığı ve bu bilgilerle dini hayatını şekillendirdiği yapılan istatistiklerde açıkça ortaya çıkıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Yaz Kur’an Kursları tüm camilerimizde başladı. Bu kurslar sayesinde çocuklarımız, doğru bir yöntem ve bilgi ile dinimizi tanıyacaklar. Böylece din istismarının önemli bir sorun olarak karşımıza çıktığı bir dönemde, hem yanlış yönlendirmelerden etkilenmeyecekler hem de ileri yaşlarındaki olası bir manevi boşluğa düşmeyeceklerdir.

Çocuk Allah’ın  insana lütfettiği en büyük nimetlerden biridir. Bu nimet büyüklüğü nispetinde bir sorumluluktur. Bir imtihan vesilesidir. Bir insanın dünya ve ahiret hayatını çok yakından ilgilendiren önemli bir konudur. Çocuklarımız dünya hayatında gurur ve övgü vesilesi olabildiği gibi utanç kaynağı da olabilirler. Ahiret hayatı için sadaka-ı cariye olarak sevap ve  huzur vesilesi olurken,  azaba  da vesile olabilir.

Onların yüce dinimiz İslam’ı ve kitabımız Kur’an’ı ve onun ahlaki ilkelerini öğrenmelerini sağlamak bizim sorumluluğumuzdur.  İnsanlığın en güzel örneği Peygamber Efendimiz ve onun hayatı ile tanışmaları bizim sorumluluğumuzdur. Biliyoruz ki, İslam’ı tanıyan çocuklarımız, yeryüzündeki en yüce idealin, Yaratana itaat ve yaratılanlara merhamet olduğunu öğrenecektir. Kur’an ile tanışan nesiller, insana yakışan en güzel ziynetin, adalet, paylaşma ve yardımlaşma ile dolu bir kalp olduğunu görecektir. Peygamberi tanıyan çocuklar; sevgi, saygı, nezaket, zarafet, hak-hakikat, iyilik, ana-baba, akraba ve yakınlara hürmet ve Kur’an’ın bütün güzelliklerinin yaşandığı örnek bir hayat ile tanışacaktır.

Kültürel yozlaşmadan mı şikayetçiyiz? Çaresi Kur’an-ı Kerim’de. Çocuklarımızın kötü alışkanlıklara yöneldiğini mi söylüyoruz? Çaresi Kur’an-ı Kerim’de. Ana-babalara saygı kalmadı diye ah-vah mı ediyoruz? Çaresi Kur’an-ı Kerim’de. Vatan-Millet sevgisini çocuklarımıza aşılamak mı istiyoruz? Çaresi  Kur’an-ı Kerim’de. Dünyada mutlu, ahirette huzurlu bir nesil mi yetiştirmek istiyoruz? Çaresi Kur’an-ı Kerimde ve camilerimizde. Yaratanına saygılı, yaratılmışlara şefkatli bir nesil mi istiyoruz? Çaresi Kur’an-ı Kerimde ve camilerimizde.

Rabbimiz bizi Kur’an-ı Kerim’e davet ediyor. “Elif Lam Mim. Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır. Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir.” (Bakara Suresi 2/1-3 ) Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s.) de: “Kur’an okuyunuz. Çünkü Kur’an, kıyamet gününde kendisini okuyanlara şefaatçi olarak gelecektir.”, “Kalbinde Kur’an’dan bir miktar bir şey bulunmayan kimse harap ev gibidir.”, “Sizin en hayırlılarınız, Kur’an’ı öğrenen ve öğretenlerinizdir.”  buyuruyor.

Ağaç yaş iken eğilir atasözü kalıcı ve hızlı öğrenme yaşının çocukluk döneminde olduğuna işaret eder. Atalarımız “sıbyan mektebi” ismini verdiği eğitim kurumlarında çocuklarına örgün eğitim vermeye başlamışlardı. Çocuklar dört yaşlarına bastıklarında sıbyan mektebine gönderilir, kendilerine  Kur’an-ı Kerim, kısa sureler ve dualar öğretilmeye başlanırdı.  Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 4-6 yaş grubu çocuklara hem Kur’an kurslarında hem de yaz kurslarında Kur’an öğretmeye başlamamız bu geleneğin bir tür ihyası anlamını taşımaktadır.

Yaz tatilini çocuklar çoğunlukla, oyun ve eğlence dönemi olarak algılarlar. Oyun çağındaki çocukların eğitimi oldukça zordur. Bunun için oynayarak, eğlenerek öğretmek ve eğitmek metotlarını kullanmak gerekir. Bu aşamada sosyal etkinlikler oldukça önemlidir. Görsel, işitsel materyaller geliştirerek çocukların öğrenmelerini kolaylaştırmaya çalışmalıyız. Bu dönemde velilerimiz de en az hocalar kadar çocukları ile yakından  ilgilenmelidirler. Velinin çocuğunu camiye ya da Kur’an kursuna götürüp eskiden yapıldığı gibi “hocam, çocuğu getirdim, eti senin, kemiği benim” deyip, bir daha çocukla ilgilenmemesi çok yanlıştır. Öğrenci, öğretici ve veli arasında sıkı bir iletişim ve işbirliği eğitim öğretim boyunca devam etmelidir.

Yaz kurslarımızda Kur’an öğretimi dışında kısa sure ve dua ezberleri, ilmihal bilgileri, peygamberimizin hayatının merkeze alındığı siyer ve ahlak dersleri de verilmektedir. Kur’an’ın her zaman hayatımızın merkezinde yer alması gerektiği ve sadece okunmasının öğrenilip bir kenara konulan değil, anlaşılması ve yaşanması gereken  bir kitap olduğu hususu öğrencilerimizin gönüllerine yerleştirilmeye çalışılmaktadır.

Yaz Kur’an kurslarımız gönüllülük esasına dayanan bir eğitim sistemidir.

Değerli anne-babalar;  Sizler, Camilerin atmosferinde büyüdünüz. Şimdi sıra çocuklarımızda. Sizler, Kur’an-ı Kerim’i okumayı öğrenmekle mutlu oldunuz. Şimdi sıra çocuklarımızda.

Geliniz! Evlatlarınıza Caminin o güzel havasını teneffüs ettirelim.

Geliniz! Evlatlarınızla Kur’an-ı Kerim arasında gönül köprüleri kuralım.

Geliniz! Arkanızdan fatihalar  okuyacak nesilleri birlikte yetiştirelim.

Yaz Kur’an Kursları başladı. Haydi Veliler! Çocuklarınızla beraber camide sizleri bekliyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo