DEĞERLİ HANIMANNE

Anasayfa Fıkıh Köşesi, Manşet 19 Ekim 2018 469 Okunma
DEĞERLİ HANIMANNE

 

İslam Dini, her sahada olduğu gibi evlilik konusunda da ince eleyip sık dokumaktadır. Çünkü aile, İslam toplumunun can damarı, sarsılmaz temeli ve köşe taşı konumundadır. Aile yapısı ne kadar sağlam olursa, toplum o denli sağlam ve sağlıklı olur. Ailenin temel taşları, dikili direkleri ise anne ve babadır.

Sağlam ve sağlıklı, huzurlu ve mutlu, kalıcı ve sürekli, tutarlı ve dengeli bir toplum hedefleyen İslam, bu toplumu oluşturan ailelerin kuruluşunda izlenecek yolu, çok açık bir biçimde ortaya koymuştur.

Ailenin oluşumunda en önemli öğe, eş seçimidir. Kadın olsun erkek olsun eş seçimi, mü’minlerin en çok dikkat etmeleri gereken hususların başında gelmektedir. Eş konusunun çok titiz bir şekilde çözümlenmesinden sonra Müslüman için hayat daha anlamlı, daha kolay ve daha rahat olacaktır. Her şeyden önce yüce Allah’ı razı etme konusunda, bu durum çok açık bir şekilde kendisini gösterecektir.

Mutlu ve sorunsuz bir evlilik, bu kuruma adımını atmış çiftler için en önemli tercihtir. Ancak ister evlilik olsun ister beraberlik, başarılı bir ilişki göründüğü kadar kolay değildir. Karmaşık bir yapıya ve hassas dengelere dayalı olan kadın-erkek ilişkisinin başarısıysa, uzmanların tavsiye ettiği bir takım basit ama önemli kurallara uymakla mümkün. Bu kurallar ise;

EVLİLİK NASİHATI GELİN İÇİN

Beyine hoşlanacağı isim ve sıfatlarla hitap et! Onun sevdiği yemekleri güzel yap ki, evini özlesin. Beyin evden çıkarken onu uğurla; akşam döndüğünde güler yüzle karşıla! En çok güzel görünmen gereken kişinin beyin olduğunu bil!  İffetini ve hayanı muhafaza et. En güzel elbisenin takva elbisesi olduğunu unutma; her işimizi murakabe eden Allah’ı düşün! Sevgini beyinle ve çocuklarınla paylaş. Evinin direği ol! Beyin evde olmadığı zaman gözü arkada kalmasın. Beyine her fırsatta teşekkür etmeyi unutma! Gücü yetmeyeceği külfetin altına sokma, başkalarına da şikayet etme! Beyini işlerini makam ve mevkisini bil! Sevincini ve üzüntüsünü paylaş!. Beyinin izni olmadan ve onun müsaade etmeyeceği yerlere gitme! Tutumlu ol! Müsrif olma. Zor zamanlarda da isyan etme! Temiz ve tertipli ol. Beyinin elbiseleri de temiz ve ütülü olsun Beyinin akrabalarına ve onun sevdiklerine yedirip içirmekten kaçınma. Onlara güzel davran! Kaynananı tecrübeli bir anne olarak sev ve say ki, beyin üzülmesin. Annenin evine gereksiz ve aşırı gitme ki, evdeki işlerin aksamasın. Çocuklarını hayırlı bir evlat olarak yetiştirmeye gayret et ki, millet de sizi hayırla yad etsin. Cenab-i Hak’tan iki cihan saadeti dilerim.

SEVGİLİ DAMAT BEY

Evinden çıkarken hanımına Allah’a ısmarladık diyerek çık. Onun gönlünü hoş tut! Pencerelerden yolunu gözletme, vakitlice evine gel! Dışarıda yediğinden içtiğinden evine de getir! Hanımının kusurlarını başkalarına anlatma, güzelliklerini an! Evini harçlıksız bırakma, onları kimseye muhtaç etme! İş hayatının sıkıntılarını eve yansıtma! Evde sevinç olsun. Düğüne yada gezmeye gittiğinde mümkünse hanımını da götür! Evine geldiğinde selamla ve güler yüzle gir ki, ev halkı senin geldiğine sevinsin. Evini Kuran’sız, kitapsız ve namazsız bırakma! Sabah namazına kalktığında ev halkını da kaldır ki, rahmet ve bereket gün boyu sizinle olsun. Gayretli ol, kıskanç ol! Ancak tecessüs etme, su-i zan ile hareket etme! Ayıp ve kusur araştırmakla meşgul olma! İnsaflı ol; hanımının gücünün yetmeyeceği işleri ondan bekleme. Gerekirse ona yardim et.  Kararlarında hanımınla da istişare etmeyi unutma! Beklenmedik anlarda sürpriz hediyelerle gönül almasını bil! Dünya evine girmek, dünyaya dalmak olmamalı; Ahiretini unutma! Din, vatan ve insanlık için çalışmayı terk etme!  Şunu bil ki, az olan helal kazanç, çok olan haram kazançtan hayırlıdır. Haram lokma yeme, hanımına ve çocuklarına da yedirme!Cenab-i Hak’tan iki cihan saadeti dilerim.
 DEĞERLİ HANIMANNE (Gelin hanımın annesi)

Kızını savunma, o şikayete geldiği zaman ona yüz verme! Damadının iyiliklerini başkalarına da anlat Kızının evine çok sık gitme ki, saygınlığın artsın. Ancak torunların olduğunda yardımını da esirgeme!Kızında ve torunlarında damadının anne ve babasının hakları olduğunu unutma!Hısımlarını akraba bil. Onların hatırını üstün tut! Damadını oğlun bil. Onu da zaman zaman ara, gönlünü hoş tut! Yavrularınızın güzel günlerini görmeniz dileğiyle.

DEĞERLİ HANIMANNE (Damat beyin annesi)

Gelinini kızın gibi bil. El kızı gelip oğlumu elimden aldı deme! Gelinine annelik yap, kusur bulmak için çalışma. Çok da nasihat etme. Kendini sevdir, gerisi gelir. Başkalarının gelinin hakkındaki dedikodularına hemen inanma! Yapabileceğin basit işleri kendin yap, gelininden bekleme! Kendi zamanınla kıyaslama!

Gelininden gizli oğlunla konuşma ki, gelinin senden endişe etmesin. Sana güvensin.
Yavrularınızın güzel günlerini görmeniz dileğiyle…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo