İşinize geldiği gibi

Anasayfa Gıdıklıyorum, Manşet 23 Kasım 2015 1136 Okunma
İşinize geldiği gibi>

İşinize geldiği gibi

İlçemiz esnaflarına yapılan anlamsız eleştirileri anlamakta zorlanıyorum. Hemen hemen herkesin dilinde aynı terane. “Bizde esnaf yok”. Herkes bir yerleri ezberlediği gibi bu lafı ezberlemiş. Anlamsızca, bilinçsizce birazda pervasızca esnafı eleştiriyoruz, esnafımıza olmadık kulplar takıyoruz. Birde bunu kamu marifeti ile yapanlar var ki sormayın gitsin. Hem de her işimizi çözen esnaf olduğu halde. Evet her işimizi diyorum. Kısaca özetleyeyim isterseniz.

Şimdi varsayalım bir program yapacaksınız. Malum programlara bütçe ayırmak bulmak zor. Ne yapacaksınız? Kolayı var. Hemen ilçe esnaflarından önde gelen kişilere gidip bize yardımcı ol, diyeceksiniz. Tek bununla bitse amenna. Trafik cezasından tutunda verilecek plakete kadar esnaftan para istersiniz. Bağışı esnaf yapsın. Hayrı, Hasenatı esnaf yapsın. Eeeee sonra. “Bu İlçede Esnaflık Yok” Hay sizin dilinizi arılar soksun. Hadi utanma duygunuz zanla ortadan kalkmışta. Sizde yüzde kalmamış.

Esnaf bu ilçenin can damarıdır. Zaten zor şartlar altında, ekonomik rekabetle boğuşan esnaf bırakın birde sizinle uğraşmasın. Bu ilçenin kalkınmasında emin olun esnafın önemi büyük. O yüzden esnafa sahip çıkın.  Esnafı 3-4 harfli büyük mağazalara ezdirmeyin. Bu hafta gördüğüm iki manzara beni derinden etkiledi. Ne idüğü belirsiz 50 plakalı bir araç çarşı merkezinde patates satıyor. Zabıtayı aradım ilgileneceğiz dediler. Bazı işlerimden dolayı olay yerinden erken ayrılmak zorunda kaldım. Bu esnada oradaki bir esnaf abimize olayı takip etmesini, olmazsa tekrardan belediyeyi aramasını rica ettim. Emin olun duyduğum cevap beni derinden üzdü. Esnaf abim bana “ Gerek yok. Belediye gelse ne yapacak. Bir şey yapmadan gönderir” dedi. Şaşırdım kaldım. Demek ki esnafımız daha önce böyle bir durumla karşılaşmış ki bu duruma aldırış etmiyor. Diğer bir hadise okullarımızla ilgili. Malumunuz eğitim öğretim yılının başlarında okula başlıyorum, Anasınıfına başlıyorum konulu resimlerimiz meşhurdur. İşte bu resimleri çekmek için Ankara, Aksaray ve Kayseri’den ilçemize gelenler var. Yahu ilçemizdeki Fotoğrafçılara kıran mı girdi? Bu yönde çeşitli iddialar var ama ben söylemek istemiyorum. Orasını yetkililer araştırsın bulsun. Kudretli Müdürlerimiz bulundukları mevkileri babaların çiftliği olarak kullanmasın. Bugün ilçedeki fotoğrafçıya işlerini yaptırmayanlar yarın bir gün bir işleri olduğunda İlçe esnafının yanında soluğu almasınlar. Bununla ilgili bir söz var. “Siz alışverişi şuradan, buradan yaparsınız ama Cenaze namazınıza Mahalle bakkalı gelir”. Bununla bitiyor mu? “Hayır”  Adam üç bidon peynir, iki bidon pekmez almış, ya da birkaç paket gıda maddesi, çarşı merkezine koymuş satıyor. Kimse de “Yahu sen kimsin, kimin nesisin, bu ürünü nerden aldın, içeriğinde ne var, Sağlığa zararlı mı değil mi?” diyen yok.

Son söz esnaflarımıza. Bu günleri ve bunu yapanları unutmayın, yarın bir gün kapınıza bağış, yardım, sponsorluk için gelen kişileri göndereceğiniz adres belli. Şayet bunu yapmaz iseniz sizlere yazıklar olsun…

Selam ve Dua ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo