Görgülü ‘Tarımda çeşitlilik arttı’

Anasayfa Manşet, Yerel Haberler 01 Haziran 2019 275 Okunma
Görgülü ‘Tarımda çeşitlilik arttı’

Çiftçilerimiz İyi Tarım Uygulamaları hakkında bilgilendirildi

Şereflikoçhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ziraat Odası ve Atlas Tarımsal Girişimcilik katkılarıyla ilçede faaliyet gösteren çiftçilere iyi tarım uygulamaları konulu seminer düzenlendi. Ortak Girişim Projesi kapsamında verilen seminere İlçe Tarım Müdürü Şenol Görgülü, Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt Atlas Tarımsal Girişim firma yetkilileri ile çok sayıda çiftçi katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan İlçe Tarım Müdürü Şenol Görgülü 2016 yılında ilçede başlatılan iyi tarım uygulamaları hakkında istatiksel bilgiler verdi. Görgülü; ‘ İlk olarak 2016 yılında 216 çiftçimizin desteklemesi ile başlayan iyi tarım uygulamaları üretimi, Şereflikoçhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve Ziraat Odası Başkanlığının işbirliği ve önderliği ile 2017 yılı üretim sezonunda ilçemizde 146 çiftçimiz İyi Tarım Sertifikası almaya hak kazanmış ve 12.358 dekar alanda Tıbbi Aromatik Ürünlerde Kimyon ve Çörekotu, sebze üretiminde Soğan, Kabak ve Kavun ürünlerinin üretimini gerçekleştirmiş olup toplamda 949.868 TL destekleme ücreti almıştır’ 2018 yılında çeşitlilik ve desteklemenin arttığına dikkat çeken Görgülü, ‘2018 yılı üretim sezonunda ilçemizde 381 çiftçimiz İyi Tarım Sertifikası almaya hak kazanmış ve 32.325 dekar alanda Aromatik Ürünlerde Kimyon ve Çörekotu, sebze ve meyve üretiminde Soğan, Kabak, Kavun Fasulye , Üzüm, Karpuz ürünlerinin üretimi gerçekleştirilmiş olup toplamda 2.945.746 liralık destekleme ücreti alacaktır’ dedi.

Atlas Tarımsal Girişimden Ziraat Mühendisi İnanç Okutan çiftçilere İyi Tarım nedir, İyi Tarım uygulamaları hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Dekar başına 100 liralık desteklemenin olduğu vurgulanan seminerde çiftçilerimize İlk Yardım Eğitmeni Sema Menteşe tarafından İyi Tarım Uygulamaları için önemli olan Acil yardım ve İlk yardım eğitimi de verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo