Her şey, canavarı önlemek için!

Anasayfa Manşet, Yerel Haberler 08 Şubat 2019 216 Okunma
Her şey, canavarı önlemek için!

İçişleri Bakanlığının ‘Trafikte Yaya Bilincinin Oluşturulması’ projesi kapsamında düzenlenen programda konuşan Kaymakam Sedat Yıldırım “%90 sürücü hatasını, %8 yaya unsurunu hep birlikte bilinçlendirip eğitir isek, trafik canavarın önüne geçmiş oluruz” dedi.

İçişleri Bakanlığı tarafından 2019 Yılı “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla “Yaya Öncelikli Trafik” yılı kapsamında trafikte yaya bilincinin oluşturulabilmesi için Tüm yurt geneliyle birlikte ilçemizde de etkinlik düzenlendi.

Kaymakam Sedat Yıldırım öncülüğünde düzenlenen etkinliği Belediye Başkanı, Emniyet Müdürü, Oda Başkanları, Siyasi Parti Temsilcileri ve Birim amirleri katıldı.

TRAFİK CANAVARININ ÖNÜNE GEÇMİŞ OLURUZ!

Etkinlikte konuşam Kaymakam Sedat Yıldırım, “Bugün itibariyle Türkiye’nin 81 ilinde ve tüm İlçelerde Valilerimiz, Bakanımız, Bakan Yardımcılarımız, İlçe Kaymakamları, Oda Başkanları, Kolluk Amirleri müsait olmaları durumunda Sivil Toplum Örgüt temsilcileri, Belediye Başkanlarımızın katılımlarıyla bu saat itibariyle eş zamanlı 81 İl ve 900 İlçede,  ‘öncelik hayatın öncelik yayanın’ sloganıyla İç İşleri Bakanlığımızın ilan ettiği 2019 yılı yaya öncelikli trafik eylem planının hayata geçiriyoruz. 2019 yılı içerisinde bu etkinlik devam edecek. Karayolları Trafik kanunu 2018 yılının sonunda 74.maddesi değişerek; “Trafik ışıklarının olmadığı ya da trafik polisi, kolluk, kuvveti, jandarmanın olmadığı yerlerde ya da trafik ışıklarıyla trafiğin yönlendirilmediği ancak işaretlemelerle belirli kavşak giriş ve çıkışlarında ve yaya geçitlerinde araçlar karşıdan karşıya geçmekte olan yayayı gördüğü zaman yavaşlayacak ve duracak. Hatta geçmeye teşebbüs eden yayalara da müsaade edecek. Bu bilinci hep birlikte Ülkemizde yayacağız” dedi.

Trafik kazaları Ülkemizde ciddi bir sorun diyen Yıldırım; “Adeta bir terör. Yılda 7 binden fazla vatandaşımızı, çocuğumuzu, eşimizi, akrabamızı kaybediyoruz kazalarda. Trafik kazaları yılda %75’i yerleşim alanları içerisinde meydana geliyor. Trafik kazaların %90’nı sürücü hatasından %8’i de yaya hatasından, %1’i yol ve hava şartlarından geriye kalan %1’ide araç ve araç içerisindeki sürücüden kaynaklanıyor. Bugün başlatılan kampanya ile ilerdeki günlerde, yıllarda %90 sürücü hatasını, %8 yaya unsurunu hep birlikte bilinçlendirip eğitir isek trafik canavarın önüne geçmiş oluruz” dedi.

Daha sonra Kaymakam Sedat Yıldırım, Belediye başkanı Ferda Polat, Emniyet Müdürü ve etkinliğe katılan birim amirleri, yolda seyir halinde olan araçları durdurarak sürücülere, “Öncelik hayatın öncelik yayanın” kampanyası ile ilgili hem bilgi verdi hem de broşür dağıtarak kampanyayı başlatmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo