Hikmet Bozkurt Anız Yangınlarına karşı uyardı

Anasayfa Manşet, Yerel Haberler 30 Haziran 2018 379 Okunma
Hikmet Bozkurt Anız Yangınlarına karşı uyardı

Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt, anız yangınlarına karşı çiftçilerimizi ve vatandaşlarımızı daha dikkatli olmaları konusunda uyardı. Anız yangınlarının doğaya ve toprağa zararı olduğunu ifade eden Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt gazetemize yaptığı açıklamasında özellikle tarla sahiplerinin daha dikkatli ve hassas olmaları gerektiğini belirtti.

Yaz ayları nedeniyle vatandaşlarımızın ekili tarım arazilerine karşı biraz daha sorumluluk sahibi olmaları gerektiğini ifade eden Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt yaptığı açıklamasında; “ hasat sezonu ile birlikte hem çiftçilerimiz hem de vatandaşlarımız ekili ve sürülmüş tarım arazilerinde daha dikkatli olmak zorundadırlar. Son yıllarda büyük düşüş yaşanan ve bilinçli tarım sayesinde ciddiyetini kaybeden anız yangınları yine de ilçemiz tarımı için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Anız yangınları sadece toprağa değil daha büyük oranda doğaya da zarar vermektedir. Toprak işlemenin kolaylaşması için anız yakmak tarlalarımızda yaşayan faydalı bakteri ve hayvanlarında ortadan kalkmasına ve yok olmasına neden olmaktadır. Anız yakılmasıyla birlikte topraklarımızda erozyon fazlalaşacaktır. Anız yangınları nedeniyle şuan hasadı yapılmamış tarım arazilerimizde tehdit altındadır. Sadece kendi keyfiyetimizi düşünerek anız yakmak ilçe çiftçilerimize yapılan en büyük ihanettir. Anız yakılmasıyla ilgili olarak ilgili Bakanlıklarca yönetmelikler belirlenmiş olup bu durumu göz ardı edenler hakkında ciddi para ve hapis cezaları getirilmiştir. Vatandaşlarımızın ve çiftçilerimizin daha iyi bir tarım alanı için anızlarını yakmamalarını, anız yakanları ise Ziraat Odası Başkanlığımıza,  İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne veya İlçe jandarma Komutanlığına bildirmelerini hassaten rica ediyor, kamuoyuna saygılarımı sunuyorum” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo