Hırsız çalışan istemiyoruz!

Anasayfa Gıdıklıyorum, Manşet 23 Nisan 2019 384 Okunma
Hırsız çalışan istemiyoruz!

İlçemizde belki de ülkemizde en çok dert yandığımız konunun başında işçi yada iş bulma sıkıntısı geliyor. Emin olun gerek ilçemizde gerekse ülkemizde hiçbir işveren istediği kalifiye elemanı bulamıyor. Peki işveren istediği kalifiye personeli bulamıyor da, bu hayal kırıklığı tek taraflı mı oluyor? Kesinlikle Hayır! Personellerde aradığı işi bulmadığından yakınıyor.  Her iki tarafta farklı beklentiler içerisinde.

Emin olun mesleğimiz icabı bize haftada en az iki- üç kişi çeşitli vasıflarda işçi aradığını söylüyor. Kimisi tezgahtar, kimisi bakıcı, kimisi, sekreter, kimisi usta… Hepsinin ortak derdi, aradığı vasıfta kişi yada kişileri bulamaması. Hele hele son zamanlarda Belediyelerce açılan İŞ_KUR programları sonrası çalışacak kişi bulmak emin olun samanlıkta iğne bulmak kadar zorlaştı.

Geçtiğimiz günlerde bir dostumuz gazetemiz bürosuna geldi. Ufak tefek matbaa baskı işleri varmış. Baskı işlerini hallettik, laf döndü dolaştı işçi ya da çalışacak kişi konusuna geldi. İş yerinde çalışacak bir kişiye ihtiyacı olduğunu söyledi. Peki ne iş yapacak? Hangi şartları taşıyacak dediğimde, “İlk şartım, hırsız olmayacak!” başka şartım yok” dedi. Hemen daha önceki işçi arayan kişilerle muhabbetimiz gözümün önüne geldi. Kimisi bilgisayar bilsin, kimisi genç olsun, kimisi evli olsun, kimisi askerliğini yapmış olsun” diye sıralarken, bu dostumuzun ilk ve tek şartı “Hırsız olmasın!” olunca, bir an şaşkınlık yaşadım. “Neden başka şart aramıyor musun?” dediğimde “Hırsız olmazsa, diğer şartlar bir biri ardına gelir” dedi. Ufak tefek anlattı. Hırsız olmazsa, Allah korkusu vardır, kul hakkı, haram-helal biliyordur. Zaten bunları bilen işini bilir, işini bilen hem seni mutlu eder, hem de kendisi mutlu olur” dedi.

Aslında düşüncelerimiz ortaktı. Meslek hayatımda çok kişi ile çalıştım. Her zaman çalıştığım kişilere şunu söyledim. İki şeyden korkarım, 1 yalandan, 2 haramdan. Yanımda çalışanlara Çalın!. Çalmaktan korkmayın!. Demişimdir. Örneğin bir esnafa reklam yayınlamışızdır, ya da her hangi bir matbaa işi yapmışızdır. Parasını almaya personeli gönderiyoruz. “Git falanca kişiden 100 TL al ve gel”. Personel gider, esnaftan alacağımız olan 100 TL’yi alır ve gelir. İşini yapmıştır. 100 TL’mizi almıştır. Ancak sana hesap verirken, “ Abi, patron yada falanca artık sana nasıl hitap ediyorsa esnaf 100 değil de 80 verdi” der ve bana 80 lira para öder. 20 TL’yi ahretimize yatırım yapar. Bilmez ki, o 100 TL veren esnafı başka yerde görür, başka alışverişlerimizde 100 TL olan borcuna karşılık 80 TL göndermişsin”  dediğimizde “Hayır ben 100 TL verdim” deyince anlarız. Ha bunları yaşamadık mı? Elbette yaşadık. Ama hiçbir zaman hiçbir çalışanımıza bunu lanse etmedik, etmeyiz de. Bu dünya imtihan dünyası. Burada yaptıklarımız yada yapacaklarımız burası için geçerli bize ahiret lazım. Ahiretimizi düşünmeliyiz.

Şöyle düşününce dostumun dediğini yabana atmamak gerek. Bence çalışacak personelde aranacak en büyük özellik hırsız olmamasına bakmak lazım. Gerçi her gelen personele ya da çalışmak isteyen kişilere de hırsız gözüyle bakmamak lazım. Bu vesile ile buradaki amacımın çalışan kişileri zan altında bırakıp, günahlarını almak değil. Dostumla yapmış olduğumuz sohbetteki şaşkınlığımı ifade etmek istedim. Sonuçta bende mesleğe ilk başladığımda işçi olarak başlamıştım.

******

Ve gelelim gazetemize ve gazetemizi Donkişot olarak kullanmaya çalışanlara. Yavaş yavaş dedikodular çıkmaya, biri yada birileri el altından bilgi verip, gazetemizi yada şahsımızı kullanmak istiyorlar. Ne imiş falanca yerde işçi alımları başlamış, ne imiş filanca kişi usulsüz iş yapıyormuş. “Peki sen nereden biliyorsun?” Dediğim de “orasını boş ver” diyorlar. Yanlış anlaşılmasın bu mesleğe 18 yılımı verdim. Az çok kimin hangi işlerle meşgul olduğunu ya da olacağını, hangi kirli işlere meyil vereceğini, kime nasıl kıyak yapacağını, hangi yollardan usulsüzlük yapacağını az çok seziyor ve geçmişte yaşadığımız için bilgi sahibi oluyoruz. Gazetemiz sayfaları kim olursa olsun, her hangi bir konuda yapılacak olan açıklamalara sonuna kadar açık. İsteyen istediğini, hakaret, küfür, asılsız dedikodu olmadığı sürece kendi ismi ile açık açık yazabilir. Ama bizi kullanarak pirim yapmaya çalışanlar, biri ya da birilerine maşa olmamızı isteyenler maalesef o işlere kapımız kapalı. Şu da bir gerçek hırsızlık, haksızlık, alavere-dalavere yapan babam da olsa yazdım, yazmaya da devam edeceğimde, unutulmasın!

Her şeyin gönlünüzce olması, hırsız-uğursuz adam olmayanlarla değil, adam gibi adamlarla yolunuzun kesişmesi, her şeyin gönlünüzce olması dilek ve temennisi selam ve dua ile..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo