İdam Gelmeli mi?

Anasayfa Gıdıklıyorum, Manşet 06 Temmuz 2018 744 Okunma
İdam Gelmeli mi?

Kanımıza dokunuyor, zorumuza gidiyor, canımızı yakıyor, öfkemizi artırıyor, sabrımızı taşırıyor… Minik Eylül’ün vahşice öldürülmesi, son günlerde artan çocuk istismarları, terör suçları, Adana’da küçük çocuğa tecavüz, derken gündem idama doğru yönelmeye başladı. Son günlerde art arda gelen kahredici haberler, vatandaşları hem yasa boğdu hem de öfkelendirdi.

Son olarak Ankara’da yaşanan, Minik Eylül’ün kaçırılması ve cinsel istismardan sonra vahşice öldürülüp gömülmesi olayı sonrası idam gelsin çıkışlarını arttırdı. Çocuk istismarcıları için idam gelmesini isteyen binlerce vatandaş, sosyal medya üzerinde yaptıkları paylaşımlar ile seslerini duyurmaya çalışıyor. Hatta bununla kalmayan vatandaşımız feryatlarını, isteklerini, serzenişlerini ülkenin en yetkili ismine Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletecek kadar istekliler. Dün Ankara’ya giderken Tarabya Köşkü çıkışında kendisine sevgi gösterisinde bulunanlarla sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, hayvan hakları yasası ve idam cezası konusundaki beklentisini dile getiren bir kadına “yavaş yavaş” yanıtını verdi.

Yaşananlar, duyulanlar, görünenler, şahitlik yada tanıklık ettiğimiz olaylar basit olaylar değil. Düşünün, Gözümüzün nuru, canımız, ciğerimiz, üzerlerine titrediklerimiz, bırakın taciz-tecavüzü hatta ölümü, gözünden yaş çıkmasını istemediğimiz yavrularımızın başına böyle bir olay geldiğini… Rabbim kimseyi böyle imtihan etmesin, edene sabır versin. Yapan ya da yapmasına göz yumanları Kahru perişan eylesin.

Bu yapılan insanlıkla, şehvetle, zevkle, cinsellikle alakası olmayan, hayvanların dahi yapmayacağı, hayvanların dahi kabul etmeyeceği bir durum.

Bugün hepimiz aynı şeyi düşünüyoruz. Yapanlar ceza alsın. Cezadan kastımız idam edilsin, hatta benzer olay O’nlara yapılsın. Aynı şekil sonları olsun. Onlarda tacize uğrayıp, hunharca öldürüldükten sonra leşleri dereye atılıp, direğe asılsın. Gönlümden geçen o. Ama işin rengi öyle değil.

Peki her şey o kadar kolay mı? Bence değil. Bir ülkede idamın getirilmesi demek Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini hiçe saymak demek. Türkiye’yi Avrupa’dan koparıp Ortadoğu ülkesi yapmak demek. Buda kaba tabirle Faiz, borsa, dolar’ın fırlaması ekonomik kriz demek. Son altı aydır yaşadığımız sıkıntıların on hatta yüz katı sıkıntı demek. Bir yerde ekonominin çökmesi, piyasaların allak bullak olması, işsiz sayısının artması, dengelerin bozulması demek. Kusura bakmayın ama şuan için böyle bir karara “evet” diyecek gücümüz yok.

Olmaz mı? İdam geri getirilemez mi? Elbette gelir. “Sonu ne olursa olsun, yapacağız uygulayacağız!” diyen bir yiğit, Avrupa İnsan Hakları sisteminden çıkar, turist gelecekmiş gelmesin, yabancı yatırımını kesecekmiş kessin, ekonomi aksayacakmış aksasın, işçi çıkımları olacakmış olsun” der. Bu insana benzeyen mahlukları darağacında sallandırır o zaman olur. Peki tüm olumsuzluklara esnaf, evinde ekmek bekleyen ev hanımı, okul harçlığı isteyen öğrenci, sigorta-Bağ-Kur ödeyecek esnaf, kredi ödeyecek memur ne der?

Bunlar mümkün mü? Şuan için pek mümkün görünmüyor. Bu denli insanlık dışı, hayvanların dahi yapmadığı, duyanların kanını donduran olayı yada olayları yapanlar cezasız mı kalmalı? Tabii ki buda mümkün olmamalı. Kim ne yapmışsa cezasını en ağır şekilde çekmeli. Çekmeli ki, bunu bırakın yapanı, yapmayı düşünen dahi aklında geçirmemeli.

O yüzden ülke olarak, insanlık olarak, anne-baba olarak zor günler geçiriyoruz. Sayıları azalacağı yerde bu tip insanlar her geçen gün artıyor. Şuan için bizim yapacağımız en güzel şey, çocuklarımıza sahip çıkmak. O’nlara bazı değerleri öğretmek. Elimizden geldiğince göz kulak olmak. Ve ne önemlisi duada buluşmak. Rabbim minik evlatlarımıza bu denli sonu layık gören, kişiliğini, insanlığını kaybetmiş kişi yada kişileri kahhar sıfatı ile kahru perişan eylesin. Ailesine sevenlerine sabır versin.

******

Siyaset, siyaset… Seçim bitti. Kim ne oy aldı, kim ne kadar oy kaybetti, yavaş yavaş taşlar yerine oturmaya başladı. Seçimin erkene alınmasının konuşulmaya başlandığı şu günlerde ilçemizden Belediye Başkanı olmak isteyen kişi yada kişilerin seçim çalışmalarına başladığı, bu kapsamda ziyaretler gerçekleştirdiği duyumları geliyor. Hatta geçtiğimiz hafta ilçemizde bazı kişiler tarafından telefonla anket yapıldı. Tahminlere göre anket yaptıran kişi en son sorulan soruda (güya) gizli kaldı. Bakalım ilerleyen günlerde siyasette ne gibi değişiklik olup olmayacağı netlik kazanacak. Her şeyin gönlünüzce olması dilek ve temennisi selam ve dua ile..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo