İnşallah Her şey Güzel Olacak!

Anasayfa Gıdıklıyorum, Manşet 01 Şubat 2019 528 Okunma
İnşallah Her şey Güzel Olacak!

İlçem için güzel gelişmeler yaşanmaya başladı. Hani ne zaman iki hatta üç kişi biraya gelsek, “bu ilçe bitti, buradan bir yol olmaz, imkanın varsa sende terk et” diyoruz ya ben bu laflara çok kızıyorum. Adamın geçmişi belli, geldiği nokta belli. Düne kadar üzerinde sade ama sadece donu olanlar, bu gün ( Allah daha çok versin ve helalinden versin) çıkmış ilçemi karalar ilçemden bir yol olmayacağını söylüyorlar. Yahu biraz düşün düne kadar donundan başka bir şeyin yokken bugün bankada ki paranın hesabını yapamayan kişiler, ağzını açtığında ilçemi, ilçe esnafını ve halkını kötülemeye başlıyor. Güzel bakın, hem ilçeme, hem ilçem halkına… Emin olun her şey güzel olacak. Hımmm zaman zaman karşınıza, adama benzeyen ancak adamlıkla alakası olmayan, çıkarcılar, yalakalar, menfaatçiler, üç kağıtçılar çıkacaktır. O’nlara inat devam edin hayatınıza. Ve şuna emin olun ilçemin geleceği parlak. Önemli olan gelişmeleri yakından takip edip, ona göre yorum yapmak. Bugün OSB’de çalışmalar son sürat devam ediyor. Çok değil, birkaç seneye kadar yatırımcıların bacalarından dumanlar yükselecek. Öte yandan gazetemiz manşetinden de okuyacağınız üzere Borsa Binası bu yıl tamamlanacak. Gelirinin büyük bir çoğunluğu çiftçilikten olan ilçemize, bu borsa binası can suyu olacak. Çiftçiler üretmiş oldukları ürünleri istediği paraya satma imkanı bulacak. Eskiden olduğu gibi bir römork arpayı pazara götüren ve kimisine göre yaş, kimisine göre başaklı diye alınmayan, yok parasına satılan ürünler artık değerinde satılacak.

Birde bizim en büyük eksikliğimiz hazımsızlığımız. Kusura bakmayın ama hemen yan komşumun kazancında gözümüz olmasından. Ne imiş; bu adam bu kadar çok iş yapıyor, deli para kazanıyor” ne yapalım? “ Bunu şikayet edelim, olmadı, malını kötüleyelim, o da olmadı, ondan alışveriş yapmayalım, yaptırmayalım! ne için? Adam çok para kazanıyor” diye. İlçemde sıkıntı yok, sadece sende-bende sıkıntı var. Bugün veresiye alanlar borcunu ödemediği, söz verenler sözünde durmadığı, gerek vatandaş gerek esnaf alışverişini ilçeden ve ilçe esnafından yapmadığı için perişan oluyoruz. Lütfen kendimize gelelim. Emin olun her şey güzel olacak. Yeter ki, dedi kodudan, fitne fesattan, hazımsızlıktan uzak duralım.

******

Ölüm zor, hele hele bir yakının ölmesi daha da zor. Hepimiz günlük hayatımızda şahit oluyoruz. Cenaze sonrası yaşanılan sıkıntıları, cenaze sonrası hoş olmayan olayları… İşin en acı olayı ise bu tatsız hadiseleri hiçbirimiz yaşamak istemiyoruz, ama toplum baskısı yüzünden yaşamak zorunda kalıyoruz. Ömer hocam Fıkıh köşesinde yazmış ancak üç beş kelimede ben söylemek istiyorum.

Cenazelerimiz, acı günlerimiz, düğün yeri, lokanta, izzet ikram olayına döndü. Bunun en basit örneği şu kahrolası yemek olayı. İstemeye isteme o yemeği vermek zorunda kalıyoruz. Nedeni ise açık ve net!. Artık bu yemek gelenek-görenek, örf adetmiş gibi algılandığı ya da böyle algılattırıldığı için “aman bize kimse bir şey demesin, aman falanca kişi annesi-babası için yemek bile vermedi” demesinler diye, acımızı yaşamak yerine, koştur koştur yemek veriyoruz.

Ya sohbetlerimiz! Cenaze evi affınıza sığınıyorum ama “Köy kahvesine” dönüyor. Sanırsınız ki, oraya gelen kişiler çay içip muhabbet etmeye gelmiş, sanırsınız ki, yan komşu yan komşuya gezmeye gelmiş. Siyasetten, tarla muhabbetine, tatilden, almış olduğu arabasına kadar olmadık muhabbet.

Bu hafta yaşadığım bir olay. Bir arkadaşımızın cenazesine gittik. İçeri girer girmez af edersiniz içerisi burcu burcu balık kokuyor. Belli ki, cenaze evinde balık pişirmişler. Düşünün yakınını toprağa bir gün önce vermiş, ancak ikinci gününde evden balık kokusu geliyor. Hay senin yediğin balığa, hay senin o balığı isteyen canına tüküreyim.

Yazık vallahi de yazık, billahi de yazık. Korkum o ki; birkaç seneye kadar cenaze taziye olaylarımızda ortadan kalkacak. Kimin sayesinde senin benim sayemde. Yapmayın! Yapmayalım! Düğünü düğün gibi, acımızı acı gibi yaşayalım. Bir kişi yemek vermedi mi kınamayalım, katılmış olduğumuz cenazeden ayrılmak için kıymalı pideyi beklemeyelim.

Geleceğin, geçmişten güzel olması, toplum baskısından uzak, dinimizi din gibi yaşamayı, mutluluğumuza ortak olduğumuz gibi, acılarımıza saygı duymak dilek ve temennisi selam ve dua ile..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo