İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy Anıldı

Anasayfa Manşet, Yerel Haberler 14 Mart 2019 150 Okunma
İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy Anıldı>

İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nın kabulünün 98’inci yıl dönümünde düzenlenen programla anıldı.

12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulünün 98. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy düzenlenen programla anıldı.

Salı günü Nizamülmülk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Şehit Sercan Bulak çok amaçlı toplantı salonunda, Dr. Sabiha Uzun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan, Kaymakam, Belediye Başkanı, Garnizon Komutanı, Birim ve Kurum Amirleri, Oda Başkanları, Siyasiler, Öğretmen ve Öğrencilerin katılmış olduğu,  saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programda, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Dr. Sabiha Uzun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Coğrafya öğretmeni Kürşad Emre Ekemen yaptı.

Mehmet Akif, tarihin en zor dönemlerinden birinde yaşamış ve buna rağmen ümitsizliğe düşmeden halkına hizmet etmiş bir dava adamıdır. Osmanlı Devleti’nden Cumhuriyete uzanan çizgide yaşanan tarihi olaylar, onu derinden etkilemiştir. Bu dönemler içinde hiçbir zaman sorumluluktan kaçmamış, her devirde toplumun ve devletin sorunlarını kendine dert edinmiş bir kahramandır diyen Ekemen; “Bir vatan evladı olarak Mehmet Akif, Kurtuluş Savaşının hep ön saflarında bulunmuştur. Bu mücadelede o, bazen bir şair, bazen bir vaiz, bazen İstanbul’dan Ankara’ya, Kurtuluş Savaşı’na katılımı sağlayan bir nefer, bazen de meydanlarda nutuklar veren bir hatip olarak görevler üstlenmiştir. Haçlı ordularının son müdafaayı boğmaya çalıştığı, bir avuç vatan toprağının da elden gitmesine ramak kaldığı ümitsiz günlerin karanlığında Türk milleti bu vatan üzerinde hür ve müstakil, şerefiyle yaşayabilmek için “Ya İstiklal ya ölüm!” diyerek Mustafa Kemal önderliğinde mücadele etmiştir” dedi.

“Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak” diyen haykırışıyla; Son ocağı söndürmeden, son neferi öldürmeden bu bayrağı indirmek, bu ezanı susturmak, bu milleti esir etmek imkansızdır. Bu öyle bir marş ki kanımız kadar sıcak, bayrağımız kadar güzel, imanımız kadar kuvvetli, davamız kadar aziz” diyen Ekemen; “Mehmet Akif; bir vatanperverden, bir şairden, Milli Mücadeleye omuz vermiş bir halk temsilcisinden daha fazla ve daha ötede bir şahsiyettir. Çünkü o yazdığı gibi yaşıyor, yaşadığı gibi düşünüyor, savunduklarını bütün samimiyetiyle müdafaa ediyor, nefret ettiklerine varlığının her zerresiyle düşman kesiliyordu” dedi.

Şairimiz Mehmet Akif Ersoy içinde, her şeyden önce bir fazilet abidesidir. Bir irfan numunesidir ve ahlaki timsalidir. Akif özünü İslam inanışından alan bir mükemmel münevver olarak zamanında örnekti, bugün de yarın da örnek alınabilecek bir isimdir. Özü sözü birdir. Büyük bir medeniyetin mümessilidir ve o üstün medeniyeti bilen, seven, tanıyan ve yaşayan bir aydındır. Onun üstünlüğü samimiyetinden kaynaklanmaktadır.

Onun daha çok bilinip tanınması, toplumumuza örnek olması ve gençlerimize sevdirilmesi için atılan her adım, gösterilen her gayret takdir ve tebriki hak ediyor” dedi.

Daha sonra öğrenciler tarafından Oratoryo ve drama gösterimi yapıldı. Öğrencilerin performansı katılımcılar tarafından tam not aldı. , programa katılanların beğenisini kazandı.

Anma program Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un fotoğraflarının bulunduğu sergiyle sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo