KENT KONSEYİ KURULUYOR

Anasayfa Manşet, Yerel Haberler 14 Haziran 2019 180 Okunma
KENT KONSEYİ KURULUYOR

İlçemizde ‘Benim şu fikrim var’ diyenlerin bir araya

geleceği Kent Konseyi için ilk adım atıldı

 Belediye Meclisi Haziran Ayı Olağan toplantısı yapıldı. Dört gündem maddesini karara bağlamak üzere toplanan Belediye Meclisinde önemli kararlar alındı. Yeter çoğunluğun sağlandığı Meclis toplantısının açılış konuşmasını Belediye Başkanı Memiş Çelik yaptı. Başkan Çelik Ramazan Ayı’nın ilçe genelinde sakin ve huzurlu bir ortamda geçtiğini belirterek ‘Mübarek Ramazan Ayını güzel geçirdik. Bu vesile ile geçmiş bayramınızı kutluyorum. Allah birlikte nice Ramazan Aylarına kavuşmayı nasip etsin’ dedi. Gündem maddelerinin okunmasının ardından Ak Parti Belediye Meclis ve Ankara İl Genel Meclis Üyesi Cafer Tayyar Altuğ tarafından gündeme alınmak üzere üç önerge Meclis başkanlığına sunuldu. Altuğ tarafından sunulan önergelerde ilçede Kadın Aile Gençlik ve Spor Komisyonu , Kültür Turizm ve Çevre Komisyonu ve Tarım Hayvancılık Sanayi ve Ticaret Komisyonlarının kurulması taleplerinin gündemde görüşülmesi oy birliği ile kabul edilerek gündem dahiline alındı. Dört maddelik gündemin ilki olan ; İlçenin Sarıkaya Mahallesi 1341 Ada 7 Parsel nolu taşınmazın satışının yapılması için Belediye Encümenine yetki verilmesi hususu görüşüldü. Başkan Çelik bu ada ve parselde 164 m2 lik alanın imar barışından yararlanarak yapı kayıt belgesi alan Abdullah Kaya’ya ait olduğunu belirterek bu alanın rayiç bedel üzerinden satışının yapılması için Belediye Encümenine yetkisi için meclis üyelerinin oylamasına sundu. oy birliği ile kabul edildi. İkinci gündem maddesi İlçenin Kacarlı mahallesi 181113 ada 4 parsel ile 181114 ada 3 nolu parsellerin satışının yapılabilmesi için Belediye Encümenine yetki verilmesi hususu görüşüldü. Belediye Meclisi ; Feyzullah Aslan’a ait 766 m2 lik arsanın imar barışından yararlanılarak yapı kayıt belgesinin alınmış olduğu Başkan Çelik tarafından bilgilendirilerek oylamaya sunuldu. Oy birliği ile satış için Belediye Encümenine yetki verildi.

‘Şereflikoçhisar için varım’ diyenler

Gündemin üçüncü maddesi olan Kent Konseyinin Kurulması kararı öncesinde Başkan Memiş oluşturulması planlanan konsey hakkında bilgi verdi. 31 Martta yapılan seçimin ardından 1 Nisan itibariyle ilçenin gelişmesi için bütün güçleriyle çalışmaya başlayacaklarını söylediklerini ifade eden Başkan Çelik ‘Bizler ben değil biz mantığı ile çalışacağız. Bu bağlamda kurulmasını planladığımız Kent Konseyinin asıl amacı ilçemizin ekonomik, kültürel, sosyal gelişimin yanında hemşehricilik bilincinin yerleşmesidir. 50 binin üzerinde ki ilçelerde kent konseyi kurulması şart fakat 50 bin altı ilçelerde bu şart değil. Fakat bizler ilçenin gelişmesi için atılacak her adımın, söylenecek her sözün önemli olduğu bilinci ile konseyin kurulmasını istiyoruz. Şereflikoçhisar’da birlik beraberlik eksik. Ben mantığından biz mantığına geçmek ve yeni bir vizyon yaratmak için bu konsey gerekli. Amacımız, Şereflikoçhisar halkının bilgisinden, bilgi birikiminden, dağarcığından ne çıkarırsak onu şehir lehine kullanabilmektir. Bu maksatla beyinleri, düşünen adamları, düşüncesi olanları bir araya getirip birlikte şehri daha nereye taşıyabiliriz, neleri yaparsak daha iyi olur, Şereflikoçhisar tartışmasını açabileceğimiz bir ortamdır kent konseyi’ dedi. Çelik ayrıca; Yılda iki sefer toplanacak olan kent konseyinde sivil toplum örgütü önderleri, belediye meclis üyeleri ve ‘Şereflikoçhisar için varım’ diyen herkesin olacağını kararların oy çokluğu ile değil oy birliği ile alınacağını sözlerine ekledi. Kent Konseyinin Kurulması oy birliği ile kabul edildi. Gündemin 4. Maddesi olan ; İlçenin Haydarlı Mahallesinde Belediyeye ait olan taşınmazın 700 m2 sine köy konağı yapılması oy birliği ile karar bağlandı.

3 yeni komisyon kuruldu

Ak Parti Belediye Meclis ve Ankara İl Genel Meclis Üyesi Cafer Tayyar Altuğ Ak Parti Belediye Meclis üyeleri Murat Atasoy ve Bünyamin Kılıçaslan tarafından verilen önergeler gündemde görüşülerek karar bağlandı. Kadın Aile Gençlik ve Spor Komisyon üyeliklerine  Servet Cihan Tüzün, Eyüp Doğan, İsmet Andaç, Cafer Tayyar Altuğ ve Harun Atuğ oy birliği ile seçildi. Tarım Hayvancılık Sanayi ve Ticaret Komisyon üyeliklerine Cafer Tayyar Altuğ, Murat Atasoy, Mevlüt Şahin, Eyüp Doğan ve Ercan Altuntaş olarak belirlendi. Kültür Turizm ve Çevre Komisyonu üyeliklerine ise Murat Atasoy, İsmet Andaç, Hacı Özçelik, Halil Kılıç ve Mevlüt Şahin olarak belirlendi. Belediye Başkanı Memiş Çelik komisyonların çalışıp aldıkları kararların belediye bütçesinden destekleneceği projelerin üretileceğini belirterek ‘İlçede en önemli sorunların başında yer alan gençlerimizin işsizlik sorunları, uyuşturucu batağından kurtulmaları için hazırlanacak projelere belediye bütçesinden destek vereceğiz’ dedi. Oturum 6 Ağustos 2019 tarihinde toplanmak üzere kapatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo