Köpek Kadar Değerli Olmak!

Anasayfa Manşet, Yerel Haberler 22 Haziran 2018 754 Okunma
Köpek Kadar Değerli Olmak!

İnsanların farklı hobileri vardır. Benim ta küçüklükten beri en büyük hobilerim arasında av yapmak vardı. Seviyorum barutlu silahları. Bu tutku zamanla büyüdü. Avcılık belgesi, pulu vergisi derken, bir sene önce bir av köpeği eniği aldım. Yaklaşık bir senedir bakıyordum. Birkaç gün önce zehirlenme sonrası yaptığım tüm müdahale ve çabalara rağmen maalesef öldü. Öyle üzüldüm ki. Demek ki köpek diye gelip geçtiğimiz hayatımızda çokta yeri olmayan bir canlı için dahi üzülüyor insan.

Oysa şöyle etrafıma bakıyorum da. Öyle insanlar var ki, her gün gördüğü, her gün olmazda hafta da bir gün oturup çay içtiği, gerek siyaseten, gerek ticareten bir araya gelen kişiler arasında köpeğime karşı hissetmiş olduğum olan sevgiyi göremiyorum. Kimisi eşini dostunu işe aldırmadığı, kimisi koltuk sevdası, kimisi gelecekte yapmak istediği plan ve programları için hep birbirini satıyor, beş dakika önce kucakladığı, yarım saat önce sohbet edip çay içtiği kişiler hakkında hoş olmayan hal ve hareketlerde bulunuyor.

Ve yine son zamanda ilçemizin belki de en büyük sorunu ayak kaydırma olayı. İşçi patronun, yönetimde olan asil olanın, üye başkanın bir şekilde ayağını kaydırmaya çalışıyor. Ne için? kup kuru bir koltuk, üç-beş yalaka insan, belki üç-beş kuruş para için. Peki neden? Arada sevgi olmadığı için, saygı duyulmadığı, birlik beraberlik ruhuna sahip olmadığımız için. Peki neden? Rahmani değil, şeytani düşündüğümüz için? Peki neden? Ticaretine güç katıp, rantına rant katmak için. Peki neden? Tek güç olmak, güya ilçede söz sahibi olmak için.

Hem de güya o kadar profesyonel yapıyorlar ki, kendileri ve yandaşları hariç atmış oldukları adımlardan, yapmış oldukları planlardan, kirli ve hileli işlerinden kimsenin haberi yok sanıyorlar. Hani bir söz vardır ya “bozuk yollarda hendek atladıkça, çağ atladık sanır geri zekalılar”. Aynı o misal. Lütfen birbirimizi sevelim. Sevgisiz bir şey olmaz. Sevelim ki, en azından köpeğim kadar değeriniz olsun.

*****

Allah izin verirse Pazartesi günü yaz Kur’an Kursları başlıyor. Bu yaz Kur’an Kursları toplumumuz, çoluk-çocuğumuz için bulunmaz fırsat. Emin olun birçok kişi bu kurslardan faydalanmış, en azından ilk duasını bu kurslarda öğrenmiştir. Hemen hemen her gün bir sela veriliyor. Taziye dileklerinde bulunuyoruz. Ve taziye dilekrimizin temel sıkıntısı Kur’an okuyacak kimsenin olmaması. Şayet bir hoca var ise, ya göz iması ile yada dil ile “hocam bi Kur’an okur musun?” diyoruz. Ya hoca yoksa; hiç bir şey yapamıyoruz. Bu vesile ile gerek çocuğumuzu, gerek torunumuzu, gerekse kardeşimizi bu kurslara gönderirsek, ölümsüz ev olmadığı için, bir başka kişinin cenazesinde olmasa dahi, en azından kendi cenazemizde Kur’an okuyacak bir kişimiz olur. Bu vesile ile mümkünse camilerimiz Yaz Kur’an kurslarında boş kalmasın. Mümkünse çocuklarımızı camilere gönderelim.  En azından birkaç kelamda olsa öğrenmesine vesile olalım.

Ve son bir konu. Malum hafta sonu seçimler var. Oyunuzu kullanırken, iyi düşünün. O’nun bunun etkisi altında kalmayın. Geçmişte yaşadıklarınızı ve günümüzü kıyaslayın. Hangi sıkıntıları çektiğinizi, şuan ki konumuzu değerlendirin. Ve mümkünse seçim için, siyaset için kalp kırmayın. Her şeyin gönlünüzce olması dilek ve temennilerim, selam ve dua ile..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo