Küflü çıkan ürün aklandı

Anasayfa Gıdıklıyorum, Manşet 12 Temmuz 2018 1309 Okunma
Küflü çıkan ürün aklandı

Bu köşeden genellikle şahsımla olan konuları yazmak gibi bir alışkanlığım yoktur. Ancak bu hafta yaşadığım olay tüm ilçeyi hatta tüm insanları ilgilendirdiği için yazma gereği hissettim. Bu yazımda kimseyi zan altında bırakmak istemediğimi açık açık belirtmek isterim. Ancak ortada yaşanmış, belli bir başvurusu yapılmış ve sonucu hemen hemen belli bir konu olduğu, karalama, itibarsızlaştırma gibi düşüncem olmadığı için açık açık yazmak istiyorum.

Pazar günü eşim ve çocuklarımla saat 20:55’te Bim alışveriş merkezine gittik. Ben araçta beklerken eşim ve çocuklarım mağazaya giderek Ekler isminde bir pasta aldılar. Son kullanımı 10.07.2018 benim alış tarihim 08.07.2018, Maddi değeri 3,95 TL. Eve gittiğimizden belli bir süre sonra yaklaşık 2 yaşındaki çocuğum pasta istediği için ortanca olan pastayı açtı ve kardeşine verdi. Ufaklık hemen ağzına attı. O esnada diğer pastalarda küf olduğunu fark ettik. Ufaklığın elinden hemen alsakta bir miktar yediğini fark ettik. Ürünün küflü olduğunu gördükten sonra eşime çocuğumuzu hazırlamasını ve hastaneye götürmemiz gerektiğini söyledim. Bu esnada ben bozuk olan ürünün fotoğrafını ve fişini çekerek ilgili firmanın mail adresine fotoları ve sıkıntımı aktaran maili almış olduğum üründen iki buçuk saat sonra göndererek, ardından şikayet hattını arayarak şikayetimi ilettim. Apar topar hastaneye gittik, durumu anlatıp, acilde çocuğumuzu muayene ettirdik. İki ilaç veren doktor gözetim altında tutulmasını söyledi. Sabaha kadar çocuğun başında bekledik. Yaşı küçük olduğu kendisini ifade edemeyeceği için bir aksilik yaşanmasın diye tabiri caizse nöbet tuttuk. Tabi bu arada zehirlenme olduğu için adli vaka olayı Emniyet tarafından başladı.

Sabah olduğunda firma sorumlusu aradı, durumu anlattım, ilçe dışında olduğunu, benimle görüşmek istediğini söyledi. Kararlaştırdık ve bir gün sonra buluşabildik. Tabi ben bu arada ürünü buzdolabından hiç çıkartmıyorum, olası bozulma sizden kaynaklı oldu demesinler diye. Gelen kişiye ürünü gösterdik, sağ olsun çokta güzel karşıladı. Özür diledi. Mağazada olan aynı ürünlere baktıracağını söyledi. Yolcu ettik uğurladık. (09.07.2018) Bir sonra 10.07.2018 yine bir başka mağaza sorumlusu aradı, durumu anlattık, yapacağı bir şey olup olmadığını sordu. Sağ olun gerekli işlemler başladı diyerek konuşmamız sonlandı.

Benim aklımdaki şu, bozuk olan ürünü adı üstünde İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne götürüp, tahlil yaptırmak. Aradım İlçe Tarımı. Bayan 174 Alo Gıda Hattını aramamı söyledi. Aradım kayıt yapıldı. Ben yine bekliyorum ekip gelecek elimizdeki ürünü alacak. Gelen giden yok. Öğleden sonra İlçe tarıma gittim, Müdür beye durumu izah ettim. Zaten konudan az çok haberdar olduğu için, yapacakları bir şey olmadığını, 174’e yapılan ihbar neticesi sonrası mağazaya giderek benzer ürünlere bakacaklarını söyledi. Yani yanımda bulunan ve üzerinde küf alenen görünen, son kullanımına bir gün kalan ürüne rapor alamadık.

Bu kez tüketici hakem heyetine başvurmak için Kaymakamlık makamına gittim. Ürün elimde. Oradaki personele durumu anlattım, bozuk çıktı şikayet edeceğim. “Biz alamayız gıda ürünü Demesin mi? Nasıl yani? Ben tüketiciyim, ürünüm bozuk ve siz başvuru almayacak mısınız? Personel bizi Müdüre hanıma gönderdi durum ve izahatı bir kez de müdüre hanıma yapıldı. Gıda ürünü olduğu için Müdüre Hanım başvuru olmayacağını, olsa dahi dilekçeyi reddedeceğini söylese de, İnternette “dondurmasından kıl çıkan kişinin yapmış olduğu mücadeleyi anlatan haberi, gerekli kanun maddelerini bularak şikayetimi yapma hakkına sahip olduk. Geçtik bilgisayar başına birinci personel başvuruyu yapamayınca ufak boylu, sarı ancak sıcaktan kızarmış, olan beyefendi geldi. Konuyu anlattık, fişe baktı, şikayete baktı, “3,95 için devletin harcanan kağıdına yazık demesin mi? Haydaa. Görevi başvuru almak olan zatı muhterem birde bize akıl vermeye başlamaz mı?  Hatta bununla kalmayan bay bilmiş, aynı mağazadan ürün aldığını, hesaplı olduğunu, hiiiççç bozuk mal çıkmadığının da reklamını yaptı. Başvuruyu yaptık, “ eee bana başvuru yaptığıma dair bir belge verin” dediğimde “biz veremeyiz” denilince acı zulüm o belgeyi de aldık.

Salı günü akşama doğru 174 alo gıdadan mesaj geldi. İhbarınız sonuçlanmıştır. Sonuç, “ekipler mağazaya gitti, o parti ürün ve o üründen reyonda bulunamamıştır. Dolapları kontrol edilmiştir. Sıkıntı bir durum söz konusu değildir”.

Yani mağaza iyi çalışmış, reyonda ne kadar ürün varsa toplamış, gelen kişi boş reyonla karşılanmış. Acı ama durum bu. Peki ya benim 20:58’de aldığım ve 1,5 saat sonra fotoğrafını firmaya attığım küflü ürün ne olacak? Ve çocuğun Allah muhafaza o ürünün küfü görünmeseydi, çocuğuma birşey olsaydı sorumlusu kim yada kimler olacaktı? İnanın kendimden şüphe ettim. Sanki ürünü aldım, 1,5 saat küflenmesi için laboratuarlara soktum, sağlam ürünü küflendirdim. Vayyy memleket vay. Küflü ürünü yasal yollardan akladık ya. Aslında kimsenin suçu yok. Suç bende çocukları kıramayıp, o mağazadan alışveriş yaptığım için.

****

Küflerin olmadığı, Donkişotların kralcı davranmadığı, akılsız-çapsız insanların sana-bana akıl vermeye çalışmadığı, herkesin görevini bildiği, karşıdaki kişilerin haklarına saygılı olduğu güzel günlerde buluşmak dilek ve temennisi selam ve dua ile…

“Küflü çıkan ürün aklandı” için bir cevap

  1. memeleket dedi ki:

    Memleket esnafından alış veriş yap. Sıkıntı yaşamazsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo