Kurbanlıklar Satışa Sunuldu

Anasayfa Manşet, Yerel Haberler 10 Ağustos 2018 816 Okunma
Kurbanlıklar Satışa Sunuldu

Besici ve üreticiler, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi, bin bir emekle yetiştirdikleri kurbanlıkları görücüye çıkardı. Bu yıl fiyatların geçtiğimiz yıla oranla gayet uygun olduğuna vurgu yapan Besiciler, kesim ücreti konusunda her hangi bir ücret talep etmediklerini ifade ettiler.

İlçemizde uzun ve zahmetli bir sürecin ardından besiciler, emeklerinin karşılığını alabilmek umuduyla besihanelerinin kapılarını müşterilere açmaya başladı. Kurbanlık almak için besihanelere gelen vatandaşlar ise daha çok fiyatlar konusunda bilgi edinme telaşı yaşıyor. Kurbanlık hayvan almak için ahır ve mandıralara giden vatandaşlardan bazıları hayvanın kilosunu tespit etmeye, bazıları da yaşını anlamaya çalışıyor.

Hayvanın beğenilmesinin ardından satıcı ile alıcı arasında kıyasıyla bir pazarlık başlıyor.

Pazarda küçükbaş hayvanlar 900 liradan başlayan fiyatlarla alıcı bulurken, büyükbaş kurbanlık fiyatları ise 5 bin liradan başlayıp, 15 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Konuyu araştıran Gazetemiz Personeline açıklama yapan Bağçeci Besicilik Sahibi Mehmet Bağçeci, bu yıl hayvan piyasasından bir hayli umutlu olduklarını ifade ederek, “şuan 100’e yakın büyükbaşımız satışa sunulmuş vaziyette. Çok şükür büyük bir kısmını sattık. Burada bulunan hayvanlarımız tamamen yerli ırk hayvan olup, özenle beslenmişlerdir. Her bütçeye uygun hayvanımız var” dedi.

            Bu yıl besiciler olarak çok değişiklikler yapıldığına vurgu yapan Bağçeci, “Eskiden 4-5 kişi bir araya gelir, kurban alışverişi yapardı. Biz bu sene tek kişide gelse o kişiye hisse olarak kurban satışı yapıyor. Diğer ortakları biz ayarlıyoruz.  Öte yandan bazı müşterilerimiz ise, kendi ortaklarını kendileri ayarlayarak geliyor” dedi.

KESİM ÜCRETİ YOK!

            Bir başka yenilik olarak ise,kendilerinden hayvan alan müşterilere özel kesme, yüzme ve parçalama işlemlerini de kendilerinin yaptığına dikkat çeken Mehmet Bağçeci, Yeni sistem kesimhane yaptık. Sırf Kurban bayramında müşterilerimiz perişan olmasın dedik. Eskiden vatandaş kurbanını alır, bir tek boğazını koparmak için yüksek miktarlarda ücret ödemek zorunda kalırdı. Şimdi tüm bu işleri bizler yapıyoruz. Bizden kurban alan müşterilerimiz burada çayını içip, kavurmasını yerken personelimiz kesimini, yüzmesini ve parçalamasını yaparak müşteriye teslim edecek. Hatta aracı olmayan müşterilerimizin etlerini kendimize ait araçlarımızla istediği yere götüreceğiz” dedi.

            Hayvanlarının genellikle arpa ezmesi yediğine vurgu yapan Bağçeci,”hazır yemi çok kullanmıyoruz. Hazır yemle beslenen hayvanın eti lezzetli olmaz. Ama ezme ya da kaba yemle beslenen hayvanın eti hem sıkı hem de lezzetli olur. Kurban almak isteyen hemşehrilerimizi besihanemize bekliyoruz” dedi.

Genç Besici Samet Arıduru ise, kendilerinde hem küçükbaş, hem de büyükbaş hayvan olduğuna dikkat çekerek, hayvanlarımız tamamen yerli üretim hayvanlardır. Hem küçük baş hem büyükbaş hayvanlarımızın kendi hayvanlarımızın yavrusu. İthal hayvan değil. Her bütçeye uygun hayvanımız var. Şuan için büyükbaş hayvan satışlarımız biraz daha fazla. Küçükbaş satışlarımız Pazar kurulduğu anda biraz daha artış gösterir” dedi.

MEZBAHANEDE ÜCRETSİZ KESİM HİZMETİ SUNUYORUZ!

            İlçemiz mezbahanesini de kendilerinin işlettiğine dikkat çeken Arıduru, “Burada mevcut hayvan kesimi yapılıyor. Burada bu işin ehli kişiler çalışıyor. Allah izin verirse bizden kurban alan müşterilerimizin hayvanlarını burada kesip, parçalayıp vereceğiz. Ve hayvanlarını bizden aldıkları için her hangi bir ücret talep etmeyeceğiz. Bir başka önemli konu ise, bizden hayvan alamayan kişilerin almış oldukları hayvanların kesimi de burada yapacağız. Malum kurban bayramı yoğun geçiyor. Vatandaşlarımızdan istirhamımız kesim yaptıracak kişiler, kurban öncesi bizlere ulaşarak sıra alsınlar ki, Kurban bayramı günü sıkıntı yaşanmasın. Bizler gün boyu hizmet vereceğiz. Bir büyük başın kesimi yüzmesi parçalaması yaklaşık 8 dakika sürüyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo