MECLİS İLK TOPLANTISINI YAPTI Muhalefet Gündem maddelerine red oyu verirken, Komisyonlarda boş oy kullandı

Anasayfa Manşet, Yerel Haberler 11 Nisan 2019 516 Okunma
MECLİS İLK TOPLANTISINI YAPTI Muhalefet Gündem maddelerine red oyu verirken, Komisyonlarda boş oy kullandı

Geçtiğimiz hafta içerisinde mazbatalarını alarak göreve Başlayan Belediye Başkanı ve Meclis Üyeleri ilk toplantılarını yaptılar.  6 Gündem maddesi görüşülen meclis toplantısında İyi Parti ve CHP Meclis Üyesi Oylamalarda red oyu kullanırken, oluşturulan komisyonlara isim önermek yerine boş oy kullanmayı tercih ettiler. Mecliste konuşan Belediye Başkanı Memiş Çelik, birliktelik mesajı verdi.

Salı günü Belediye toplantı salonunda yapılan Ak Parti İlçe Başkanı Erkan Seyhan, CHP İlçe Başkanı Mahmut Celal Ünsal, MHP İlçe Başkanı Ayhan Çetin’inde katıldığı Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Halil Albay’ın askerde olduğu için katılamadığı meclis toplantısında ilk konuşmayı Belediye Başkanı Memiş çelik yaptı.

Seçilen Meclis üyelerini tebrik eden Belediye Başkanı Memiş Çelik, İlçemizde çok seviyeli ve güzel bir seçim yaşadıklarını ifade ederek, katkıları olan herkese teşekkür etti.

Şereflikoçhisar hak ettiği şekilde hizmeti verebilmek için, gerek Eğitim, gerek sağlık, gerek ekonomik noktada katkı sunabilmek için çaba sarf edeceğiz. Hedefimizde bu var. Eğitim problemi olmayan, ekonomikmen gelişmiş, Sosyal kültürel anlamda gelişmiş her konuda gelişmiş ilçeler var. Neden bizde olmasın. Tabi bunlar sizlerin sayesinde birlik ve beraberlik içerisinde olacak. Tabi burada bizlere de düşen konular var. Şereflikoçhisar Belediyesi olarak ilk hedefimiz adil olacağız. Şeffaf olacağız. Hesap verebilir olacağız. Gerçekten birlik beraberliği tesis edeceğiz. Bizler Şereflikoçhisar’da bizlere oy veren vermeyen herkesin Belediye başkanı olacağız. Amacımız gerçekten hizmet etmek. Bu hizmet için, bu millet için gerekirse elimizi değil, gerekirse gövdemizi taşın altına koyacağımızı beyan ediyoruz” dedi ve ilk meclis toplantısı olması nedeniyle 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından istiklal marşı okundu.

Daha sonra en genç meclis üyeleri olan Servet Cihan Tüzün ve Aysun Pekmezci ile geçici divan oluşturularak ilk gündem maddesine geçildi.

Meclisin ilk gündem maddesinde 5393 sayılı Belediye Kanununun 19. Maddesi gereğince iki yıl görev yapmak üzere iki adet meclis katibi seçimi yapıldı.

Ak Parti grubu adına Cafer Tayyar Altuğ önerge vererek Meclis katipliği için asil Servet Cihan Tüzün ve Halil Albay’ı yedek Meclis katipleri içinse Bünyamin Kılıçaslan ve Hacı Özçelik’i önerdi. Gizli oy açık tasnif usulü ile yapılan oylama sonrası 12 kişi öneriye göre oy kullanırken 3 oy ise boş çıktı. Yapılan oylama sonrası Meclis katipliğine Servet Cihan Tüzün ve Halil Albay asil, Bünyamin Kılıçaslan ve Hacı Özçelik ise yedek olarak seçildi.

Gündemin ikinci maddesinde ise 5393 sayılı Belediye Kanununun 19. Maddesi gereğince meclis birinci ve ikinci başkan vekili seçimi yapıldı.

Yine Ak Parti grubu adına Cafer Tayyar Altuğ önerge vererek, Murat Atasoy ve Harun Atuğ’u önerdi. Gizli oy açık tasnif usulü yapılan seçimde yine 12 kişi önergede belirtilen isimleri yazarken 3 oy ise boş çıktı.

Gündemin üçüncü maddesinde ise 5393 sayılı Belediye kanununun 33, maddesi gereğince bir yıl görev yapacak 2 adet encümen üyesi seçimi yapıldı.

Yine Ak Parti grubu adına Cafer Tayyar Altuğ önerge vererek, Aysun pekmezci ve Ercan Altuntaş’ı önerdi. Yapılan oylama sonrası 12 oy önergedeki isimlere 3 oy ise boş çıktı.

Gündemin dördüncü maddesinde ise 5393 sayılı Belediye kanununun 24. Maddesi gereğince Plan-bütçe ve İmar komisyonunun belirlenmesi görüşüldü.

Meclis Başkanı Memiş Çelik, Plan ve Bütçe Komisyonuna Harun Atuğ, Yücel Aksoy, Bünyamin Kılıçaslan, Eyyüp Altundağ, Servet Cihan Tüzün’ü öneriyorum ve açık oylarınıza sunuyorum dedi ve yapılan oylama sonrası gündem maddesi oy çokluğu  ile kabul edildi.

İmar Komisyonuna ise Hacı Özçelik, Ercan Altuntaş, Aysun Pekmezci, Halil Albay ve Halil Kılıç’ı öneriyorum dedi yapılan oylama sonrası oy çokluğu ile kabul edildi.

Gündemin beşinci maddesinde ise 5393 Belediye Kanunun 25. Ve55. Maddesi gereğince denetim komisyonunun raporunun meclise sunulması görüşüldü.

Denetim komisyonu raporu okundu yapılan denetim sonrası her hangi bir aksaklık olmadığı bildirilerek 2018 mali yılı belediye bütçesinin gelir gider denk olmak üzere 35 milyon TL olarak belirlendiği her hangi bir sıkıntı olmadığı açıklandı. 34 milyon 734 bin 94,74 tl tutarında bütçe gideri tahakkuk etmiş olup, gelir ve gider arasındaki farkın ise bir önceki yıldan devreden 5 milyon 115 bin 612,31 TL nakit mevcudundan karşılandığı görülmüştür denildi ve her hangi bir sıkıntı olmadığı söylendi.

Daha sonra denetim komisyon raporu oylamaya sunuldu ve oy çokluğu ile kabul edildi.

Gündemin altıncı ve son maddesinde ise 5393 sayılı Belediye kanununun 56 maddesi gereğince 2018 mali yılına ait faaliyet raporu okundu.

Yasa gereği Belediye başkanı Meclise Başkanlık edemeyeceği için yerini Meclis Birinci Başkan Vekili Murat Atasoy’a bıraktı ve 2018 yılı faaliyet raporunu okudu. Faaliyet raporunda Belediye olarak Partinin yapmış oldukları birkaç etkinliğe katıldığının yazılması sonrası iki faaliyet raporu 2018 yılı faaliyet raporundan oy çokluğu ile kaldırılarak yeni hali yine oy çokluğu ile kabul edildi ve meclis toplantısı sona erdi.

Toplantı sonrası konuşma yapan Belediye Başkanı Memiş Çelik, Bugün ilk meclisimi gerçekleştirdik. Bugün yasa gereği kurulması gereken iki komisyonumuzu belirledik. Tabiki ilerleyen toplantımızda Şereflikoçhisar’ın gelişesi konusunda bir takım komisyonlar kuracağız. Tabiiki burada hiçbir meclis üyemizi ayırmadan tamamını komisyonlarda değerlendireceğiz. Şereflikoçhisar birlik ve beraberlik içerisinde nasıl kalkındırabiliriz bunun mücadelesini vereceğiz. Bizim kitabımızda İktidar yada muhalefet meclis üyesi yok. Burada ayrışma olmasın. Şereflikoçhisar’ı hep beraber kalkındıracağız. Bugünkü tabloyu hiç arzu etmedim. Benim arzu ettiğim her türlü kararlarda oy birliği ile çıksın, boş çıkmasın, istişare edelim. Muhalefet olmasın. Şereflikoçhisar’ın kalkınmaya ihtiyacı var. Bakacaz. Önümüze ve hizmete bakacağız” dedi.

Daha sonra İyi Parti Belediye Meclis Üyesi Eyyüp Doğan söz alarak çok seviyeli bir seçim geçirildiğini, seçimde Şereflikoçhisa’lı seçmenin tercihini Cumhur İttifakından yana kullandığını söyledi. Bundan sonrada 5 yıl bu mecliste görev yapacağız. Keşke dediniz ya oy birliği ile olsa. Bu gündemlerden bilgimiz yok. Şereflikoçhisar’ın yararına olan her çalışmada üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi ve Ak Parti İlçe Başkanının geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamaya cevap vermek isteyince gerek Belediye Başkanı Memiş Çelik, gerekse Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Cafer Tayyar Altuğ’un müdahalesi sonrası konuşmasını kesti.

Meclis, meclis toplantısının her ayın ilk Salı günü saat: 15:00’da yapılması ve 7. Ayda tatil ilan edilmesinin karara bağlanması ile sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo