MECLİSTE TRİBÜN VE TALİMAT TARTIŞMASI

Anasayfa Manşet, Yerel Haberler 10 Ağustos 2018 594 Okunma
MECLİSTE TRİBÜN VE TALİMAT TARTIŞMASI

Ağustos Ayı Meclis Toplantısında beklenen tartışma gerçekleşti. Belediye Başkanlığına ait park ve bahçelerde çalıştırılmak üzere işe alımları AK Parti İlçe Başkanının yaptığını yineleyen Kemal Sezginer’e cevap Cafer Tayyar Altuğ’dan geldi. Kemal Sezginer’i tribüne oynamak ve birilerinin talimatını yerine getirmekle suçlayan Cafer Tayyar Altuğ; “Benim ilçe Başkanımı burada karalayamazsın. Birilerinin talimatını yerine getirmek için çalışıyorsun. Buna müsaade etmem” dedi.

Son bölümü karşılıklı tartışmalarla geçen Ağustos Ayı Meclis Toplantısında bir ilk yaşandı ve Halil Şahan yüzme havuzundan dolayı Meclis Toplantısına katılmayan Belediye Başkanı Ferda Polat’a gıyabında teşekkür etti.

İmar konularına ait 5 gündem maddesiyle toplanan Belediye Meclisi Ağustos Ayı Toplantısı yapıldı. Belediye Başkanı Ferda Polat toplantıda olduğu için Şah İsmail Atak’ın başkanlık yaptığı meclis toplantısına ihsan Özcan ve Tamer Keser mazeret bildirerek katılmadı. Gündem maddelerinin tekrar okunmasıyla başlayan meclis toplantısında Şah İsmail Atak imzalı tahsisi önergesi oy birliğiyle kabul edilerek gündeme alındı.

Gündemin ilk maddesinde Karayolları genel Müdürlüğünün Boğaziçi Mahallesinde bulunan 993 Ada 67 parseldeki alanın resmi kurum alanı olarak tahsis edilmesi talebi oybirliğiyle İmar komisyonuna sevk edildi.

Gündemin 2. ve 3. Maddelerinde Kadıncık ve Yalnızpınar Mahallelerinde kurulacak olan Güneş Enerji santralleri için hazırlanan İmar Komisyon Tutanakları ele alındı. Gündem maddeleri İmar Komisyon kararları doğrultusunda oybirliğiyle kabul edildi.

Gündemin dördüncü maddesinde yer alan Gülhüyük Mahallesi 171 Ada 1Parsel ile 173 Ada 1 ve 6 nolu parsellerdeki imar plan değişikliği komisyon kararı doğrultusunda oybirliğiyle kabul edildi.

Gündemin son maddesinde Hacıenbiya Mahallesi 607 Ada 8 Parselde yapılan imar uygulaması sonucu bu alanların yeşil alanların kaldırılması ve konut alanı şekline dönüştürülmesi talebi İmar komisyonunun olumsuz görüş vermesi sonucu aynı haliyle kaldı. Gündeme sonradan alına şah İsmail Atak imzalı önergede Fakülte ve Meslek Yüksekokulu alanları içerisinde kalan Enser Çardak ve Ali Ünver’e ait 400 m2 alanların tahsisinin kaldırılması oybirliğiyle kabul edildi.

Gündem maddeleri sonrası sözlü olarak söz alan Kemal Sezginer İş-Kur vasıtasıyla işe alımlar için Belediye Başkanlığına verdiği önergeye cevap geldiğini belirterek; “Haziran ve Temmuz ayları içerisinde geçici işçilerle ilgili, geçici işçilerin Ak Parti İlçe Başkanlığı tarafından seçildiği ve her kişinin gereği gibi, gerektiği gibi bir yerde çalışmadığı iddiaları üzerine ben bu kişilerin isimlerini ve çalıştıkları birimleri, nerelerde çalıştıklarını öğrenmek için bir sözlü öneri sunmuştum. Burada 95 kişi çıkmış. Oda şimdi elime geçti. Bu geçici işçilerin park, bahçe ve temizlik işlerinde çalıştığı söyleniyor. Bu geçici işçiler Belediyenin şirketinde çalışabilir mi? Çalışıyor mu?” diye sorunca Cafer Tayyar Altuğ söz alarak Kemal Sezginer’in sözlerini düzeltmesini isteyerek; “Geçen ay belediye başkanı açık açık üstüne basa basa ne dedi. Şereflikoçhisar Belediyesi İş-Kur’a alınanların hiçbir tanesi AK Parti İlçe Başkanının referansıyla alınmadı dedi mi demedi mi? Sen şimdi bunları tekrar gündeme getiriyorsun. Bir daha getiriyorsun. Neye mesaj vermeye çalışıyorsun. Konunun muhatabı Şereflikoçhisar belediye Başkanına sen bunu sordun mu? Bu adam ne dedi. Bir tane dahi Şereflikoçhisar İlçe Teşkilatından biz kimseyi almadık dedi mi? Sen daha bunu temcit pilavı gibi ortaya getiriyorsun” dedi.

Karşılıklı tartışmayla geçen konuşmalar sonrası Kemal Sezginer tekrar sözlerine dönerek; “Şimdi bu çalışan işçiler Asfalt atımında çalışan var mı? Düğün salonunda çalışan var mı? Şantiyede çalışan geçici işçi var mı? Ben bunu öğrenmek istiyorum. Eğer bu 95 kişi Park, bahçe ve temizlik işlerinde çalışıyor ise bizim parkımızın, bahçelerimizin, yollarımızın çiçek gibi olması gerek. Bu işçiler niye çalıştırılmıyor onu anlamaya çalışıyorum” dedi.  İş-Kur personeli hakkında bilgi veren şah İsmail Atak anılan personellerin E-90 Karayolu orta refüjünde, Aile Piknik Alanı ile park ve bahçelerde çalıştığını, kamuoyundaki iddialarına skine Müze, Atatürk parkında ve yüzme havuzunda çalışamadıklarını söyledi.

Şah İsmail Atak’ın açıklaması üzerine Kemal Sezginer teşekkür ederek; “İşte bizim anlamak istediğimizde bu. Basında dinledi. Bunda siyaset yapmaya gerek yok” dedi. Şah İsmail Atak bu sözlerin üzerine; “Şunu da söylemek istiyorum. Bir önceki toplantıda gündeme getirdiniz. Ondan öncekinde de gündeme getirdiniz. Temmuz ayındaki meclis oturumunda Belediye Başkanı Ferda Polat Bey şunu demişti. Ak Parti İlçe Başkanlığı tarafından hiçbir isim verilmedi. Bunlar bilhassa internet ortamında vatandaş kendisi giriş yaparak ve İş-Kur tarafından tespit edildi ve bu işçiler belediyeye gönderildi” dedi. Bu sözler üzerine Cafer tayyar Altuğ devreye girerek; “Siz duymuyor musunuz Belediyenin anonslarını. Belediyeye İş-Kur üzerinden alınacak diye duymayan var mı? Halkın iddiası diye buraya getirme. Araştır öyle getir. Burada sen birilerini töhmet altında bırakmak için söylüyorsun bunları. Söyleme öyle bişey. Sen burada birilerini karalamak için veya birilerinin bir şeyleriyle taşıma ki bu konuları. Anonsları sen duymuyor musun. Hepimiz duyuyoruz” dedi.

Kemal Sezginer’in ve Cafer Tayyar Altuğ’un birbirlerini karşılıklı tribünlere oynamakla suçladığı tartışma sonrası Cafer Tayyar Altuğ Kemal Sezginer’e hitaben; “  Benim İlçe Başkanımı karalayamazsın. Üç aydır burada bunu yapıyorsun. Sen İlçe Başkanını karalamak için birilerinin talimatını yerine getiriyorsun. Buna müsaade etmem. İlçe Başkanını burada karalamaya müsaade etmem. 3 aydır aynı konuyu getiriyorsun. Anons yapılıyor. Adam vereceksen ver oraya. Bir adam 3 aydır aynı konuyu gündeme getiriyorsa burada art niyet ararım ben. O listeye neden İlçe Başkanını karıştırıyorsun onu anlamıyorum. Burada birilerinin talimatını uygulama Kemal abi. Kendi bildiğini koy ortaya” dedi.

Tarafların seslerini yükseltmesi üzerine Meclis Başkanı Şah İsmail Atak devreye girerek konu hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Meclis Toplantısı sonunda Halil Şahan söz alarak; “ Gerilen ortamı yumuşatmak adına. Beş sene oldu. Ferda Polat’a teşekkür edecektim ama oda yok. Yüzme havuzu konusunda. Yüzme havuzu çok güzel olmuş. 8 yılsonunda tamamlandı. Çok güzel bir eser olmuş ama sağlığı ilgilendirdiği için bundan sonrası çok önemli. İnsanların sağlığını ilgilendiriyor. İşin ehli insanlar orada çalışırsa burası çok güzel olmuş. İlginç olan şu. Ferda Polat’a ilk defa teşekkür edecektim. O da yok” dedi. Bu konuşmalar sonrası Ağustos ayı meclis toplantısı sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo