NE KADAR ÇİRKİNLEŞTİK FARKINDA MISINIZ?

Anasayfa Fıkıh Köşesi, Manşet 01 Şubat 2019 273 Okunma
NE KADAR ÇİRKİNLEŞTİK FARKINDA MISINIZ?

Bir yakınını kaybetmenin üzüntü ve sıkıntısı içinde olan cenaze sahiplerinin, taziye için gelen misafirlere yemek hazırlayıp sunması ilave bir telaş ve sıkıntıya sebep olacağından mekruh görülmüştür (İbn Âbidîn, Reddü’l-Muhtâr, III, 148). Bunun yerine komşular veya yakınlarının, cenaze sahiplerine ve gelen misafirlere ikramda bulunmaları sünnettir (Tirmizî, Cenâiz, 21).

Cenaze evleri şüphesiz ki en acılı evlerdir. Dostlarımızın ve yakınlarımızın kayıplarında yanlarında olmak için ziyaretlerinde bulunmak, desteğimizi ve varlığımızı göstermek en önemli görevimiz. Çünkü sevdiğin bir insanı kaybetmekle baş etmenin en iyi yolu geride kalan sevdiklerine sarılmaktır. Fakat cenaze evlerinde kimi zaman öyle uygunsuz tavırlar sergileniyor ki insanın bazılarına “rica ediyoruz siz bir daha cenazeye filan gelmeyin” diyesi geliyor. Ölen bir cenazemizin arkasından biz öyle bir hale geldik ki “Acımızı yaşayamıyoruz vallah.”

Gelene gidene hizmet edip, ölenin nasıl öldüğünü! anlatmaktan… Hatta iki ara bir derede iki gıybetin belini kıran ve uzun zamandır birbirini görmeyip cenaze günü fısır fısır kaynatan akrabadan… Yanyana tıkış tıkış oturup cenaze kalkmadan ikram bekleyen komşulardan… Dert ettiğinden değilde, sırf merakını tatmin için cenaze sahibini konuşturanlardan… 
Ahhh o pideler illa kıymalı olmalı, helva öyle kavrulmaz! İçine çam fıstığı atmalı!

Gömülenin kıyameti kopmuş, arkada dulu yetimi kalmış kimin umurunda. 40’ı okutulurken bi sarma sarılmazsa konu komşu ne der?
Tavuk yerine kırmızı et koyulursa birde aman aman… O tabaklar nasıl gururla taşınır…
Sübhanallah arkadaşlar!
Ne kadar çirkinleştik farkında mısınız?

Yahu insan ölmüş insan!!!
Belki kabirde kemikleri birbirine geçti azaptan, sen onun adına kokulu taş dağıtarak sevap mı umuyorsun ey kardeşim…

Kim soktu bu çirkin işleri bizim fıtratımıza?
Biz ahireti bilen, kabrin ve sorgu sualin dayanılmaz zorluğunu bilen bir ümmet olarak nasıl ölüm gibi ciddi bir işi şaklabanlık malzemesi haline getiririz?

Hele mevlüt kreasyonu şıklık yarışına hiç girmiyorum. Nerde ne altını varsa takmış, evin içinde topuklu terlikle geziyor birde elinde gül suyu… 
Yahu adam ölmüş adam!
Diriden utanmazsın da Allah’tan da mı korkmazsın, sen de öleceksin!
Cenazelerinizi festivale döndürmüşsünüz farkında değilsiniz.

Eğer ölümü 1 dakikacık tefekkür edebilseydi, bu toplum bir kaşık pilav yiyemeyecek hale gelirdi. 
Bakın ne samimiyetimiz kaldı, ne ciddiyetimiz, ne edebimiz, ne de Allah ve ölüm korkumuz..
Kaldi ki nerde cenaze sahibine saygı duymak ve insanları rahat bırakmak..

Evden ölüden önce pide, lahmacun, yemek kokuları çıkıyor..
Cenaze sahipleri uyuşmuş bir vaziyette gelenlere tabak taşıyıp hizmet ediyor…

Tokalaşıp sarılmaya gelince, İnsanların acısı var ve eğer isterlerse size sarılırlar. Sizden önce belki bin kişiye daha sarılmak zorunda kaldı. İnsanları boğmayın.

Evet bunu da yapıyorsunuz. Bilmem kimin kızının nişan attığını başka zaman da konuşabilirsiniz. İki dakika çenenizi tutun.

Taziye evinde, ÖLÜ İÇİN YEMEK sünnete aykırıdır. Cenaze sahiplerinin meşguliyetine karşı onlara yardım olsun diye yapılan veya getirilen yemek ise sünnettir. Evde veya özel mekanda toplanıp ölü için yemek yedirme ise anlamsız bir şeydir. Yemek aç insanlara sadaka niyeti ile yedirilir, o da sevap olur. Ölen ölmüş ve mezara girmiş, ağır bir akıbet onu bulmuş. Geride kalanlar ise toprağın üstünde ziyafetteler. Onlar doydukça da alttaki huzur buluyor. Buna kim güler kim ağlar bilemiyorum. Ahiret alemini bu kadar hafif görmemeli idik. Ölüm ve kabir bir ziyafetle geçiştirilebilecek bir olay olmasa gerek. Tavsiyemiz o sofralara caiz olsa bile sırf kabir aleminin ağırlığını gözümüzde hafiflettiği için oturmamaktır. İnsanlar ne der ne demez onu bilemem; nekir münker ne diyecek onu biliyorum.

İnsanlara başsağlığında bulunun, bir şeye ihtiyaçları olup olmadığını sorun ve acılarını paylaştıklarını söyleyin. Sadece bu kadarı bile inanın yeter. Destek olmaya diye gidip insanları daha da harap etmeyin.

Taziyenizi yapıp hemen çıkın ki, diğer gelenlerde taziyelerini yapsın. Ben bunu kabul edemiyorum arkadaşlar!

Kim ne derse desin, reddedin bu bidatleri!
Ölümü; ölüm gibi Yaşayın. Bırakın herkes acısını yaşasın ya.Yazık vallah yazık, güleyim mi ağlayayım mı bilmiyorum . . Affedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo