Ortalık Toz Duman!

Anasayfa Gıdıklıyorum, Manşet 08 Şubat 2019 582 Okunma
Ortalık Toz Duman!

İlçe gündemi son günlerde en garip, en tuhaf, en hareketli, en acımasız günlerini yaşıyor. Kimisi adam satıyor, kimisi kapalı kapılar arkasında kirli hesaplar peşinde, kimisi egosunu tatmin etmeye çalışırken, kimileri ise yalakalık peşinde. Yani işin özü at izinin, it izine karıştığı günleri yaşıyoruz.

Bu hafta öyle garip olaylar oldu ki, duyanlar duyduklarına, görenler gördüklerine inanamadı. En çok tartışılan konuların başında Ziraat Odası seçimleri var. Yaşanılan olaylar sonrası kimisine göre ayıplanan, kimisine göre normal karşılanan liste itiraz konusu. Seçim… Hep söylerler “seçim sandıkta kazanılır” diye. Tamam seçim sandıkta kazanılır ancak, her şeyinde bir yolu yordamı var. Delikanlı gibi gider oyunu kullanır, desteklediğin kişi kazanırsa sevinir, kazanmazsa üzülür, her ne olursa olsun kazanan kişiyi tebrik edersin.

Meslek hayatımda ilk defa böyle bir seçim gördüm. Bir gün öncesinden, hatta son gece yarısı basılan pusulalar seçim günü Divan başkanına teslim edildi. Buraya kadar normal. Ne zamanki liste okundu, sıkıntılar yaşanmaya başladı. İtiraz konusu belli. Bekir Emekci’nin listesinde bulunan kişiler tek tek itiraz dilekçesi verdi. Şunu da gözden kaçırmamak gerek. Bugün Ziraat Odasında 77 delege oy kullanacaktı. İki aday olduğunu ve her bir adayın 21 asil, 21 yedek aday yazdığını düşünürsek toplamda 84 kişi yapıyor. Eee elimizde var 77 kişi. Bu şu demek en kötü şartlarda 7 kişinin ismi her iki adayında listesinde yer alacak.

Benim yadırgadığım, benim ayıpladığım konu, asil listede yer alan kişi yada kişilerin seçim günü sandık başında “ben istemiyorum” diyerek itiraz dilekçesi vermesi. Bekir Emekci itiraz dilekçesi sonrası itiraz dilekçesi veren kişiye hitaben “ Kardeşim madem istemiyordun, dün neden söylemedin?” sorusu. Bakın Dün… Çok bir zaman değil. Bir gün hatta birkaç saat öncesinden bahsediyorum. İşte bu hoş değil. Bu yapılanı ne Hikmet Başkan ne de Bekir Emekci kabul etmiyor, edilmezde. Her ne ise dilekçelerin ardı arkası kesilmeyince Bekir Emekci seçimden çekilmek zorunda kaldı. Yaşanılanlar sonrası ne Hikmet Başkan, ne de Bekir Emekci hoşnut olmadı. Seçimden bir gün sonra hatta seçim salonunda dahi bazı kişiler böyle bir olayın yaşanmasının çok hoş olmadığı yorumunu yaptılar. İşin aslı benim içinde meslek hayatımda büyük bir deneyim olmuş oldu.

*****

İkinci olayımız İyi Parti İle CHP arasında yaşanılan İttifak olayı. Gazetemizden de takip edeceğiniz üzere bu iş tam bir çıkmaza girdi. Birkaç hafta önce CHP’den adaylığını açıklayan Celal Ünsal, son günlerde Kamuoyuna İttifak Adayı gibi lanse edilen ancak Salı günü yapılan toplantıyla İyi Parti Adayı olarak açıklanan Ercan Alıcıoğlu. Bu işte tam bir çıkmazda. Peki şimdi ne olacak?

Bence CHP Genel Merkezi Celal Ünsal ile görüşüp, “kardeşim biz bir ittifak yaptık. Bu gelişme senin adaylığını açıklamandan sonra yaşandı. Kusura bakma sen çekil, Ercan beyle devam edeceğiz” mi diyecek. Peki bunu derlerse CHP tarafı buna nasıl cevap verecek. İkna mı olacak, yoksa dik durup eğilmeyerek, kendilerince çıkar yolu arayıp, açıklamasında olduğu gibi farklı bir isim üzerinde ittifak mı yapılacak? Yada ilçe Teşkilatı istifa mı edecek? Belki de Ercan beyin arkasında olup destek mi verecek?

Ya seçmen bunlar bu olaya nasıl bakacak?. “Biz Celal Ünsal olmazsa oy vermeyiz mi?” diyecek, yada “şuan ki yönetim, şuan ki belediye el değiştirsin, bunlar gitsin kim gelirse gelsin?” mi diyecekler. Bunun içinde sanırım Cumartesi gününü beklememiz gerek. Büyük olasılıkla Cumartesi günü bu konuya son noktayı her iki partinin de büyükleri karar verecek. Görünen o ki bu seçim diğer seçimlerden çok farklı olacak. Bunu da hep birlikte bekleyip göreceğiz. Her şeyin gönlünüzce olması satan yada satılan olmayan, yalakalık yapmayan, adam gibi adam olmak dilek ve temennisi selam ve dua ile..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo