OY KAYBININ SUÇLUSU KİM?

Anasayfa Gıdıklıyorum, Manşet 30 Haziran 2018 740 Okunma
OY KAYBININ SUÇLUSU KİM?

Merakla beklenilen, zaman zaman iş yada siyaset bilmezlerin kalp kırmalarına, gönül yaralamalarına, sinkaflı sözler söylemelerine rağmen seçim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zaferi ile sonuçlandı. Dikkat edin Ak Parti demiyorum. Recep Tayyip Erdoğan diyorum. Evet bu zafer Recep Tayyip Erdoğan’ın zaferi, bu sevda Recep Tayyip Erdoğan sevdası, bu sevda inanç sevdası, bu sevda tutku sevdası.

Şereflikoçhisar halkı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan %59.9 destek verirken Ak Partiye %46 destek verdi. Ak Parti 1 Kasım seçimlerinde %54 oy alırken bu seçimlerde %46’da kaldı. %8’lik bir oy kaybı yaşadı.

Peki bu düşüşün sebepleri nelerdi? Bu oy kaybına neden olan kim ya da kimlerdi? Kim yada kimler nerede ne yanlış yaptılar?

Akla 2 cevap geliyor. 1’ncisi Teşkilat çalışmaları, diğeri Belediye çalışmaları. Bence bu sonuçtan dolayı gerek Teşkilat gerekse Belediye yetkilileri o şapkalarını önüne koyup düşünmeliler. Hani dedelerinden kalma siyasetle devam eden, “BEN” egosuna sahip olan, biz çalışsak ta, biz yan gelip yatsak ta, ihalelerde, işçi alımlarında alavere dalavereler yapsak ta, vatandaş bize oy verir zihniyeti taşıyanlar, başını değil, vücudunu ortaya koyup uzun uzun düşünmeli. Vatandaş eski vatandaş değil, sen yan gel yat, ilçeyi bir adım ileri götürme, kimseye danışıp fikir alışverişinde bulunma, seni eleştireni, yol göstereni, uyarılarda bulunanları kaale alma, iş yada proje üretmek yerine partililerinle, Başkanlarınla, yönetiminle kavgalı ol, ayak oyunları yap işte al sana %8’lik hatta Erdoğan’la kıyasladığında %14 fark.

Hani sizin meşhur bir düşünceniz var ya, biz hiçbir şey yapmasak ta vatandaş bize oy verir, arkamızda ya da önümüzde Recep Tayyip Erdoğan var! Malesef birazcık düşündüğünüzde ve seçmenin size vermiş olduğu oy oranına bakarsanız vatandaşın artık bunları alenen gördüğünü fark edeceksiniz. Umarım bu seçim sonuçları, vatandaşın vermiş olduğu mesaj anlaşılır da ilçem için, ilçe halkım için faydalı olur.

Peki ya diğer partiler O’nlar ne yaptı? Burada bana göre seçimin en büyük galibi MHP tarafında yaşandı. Seçim öncesi İyi Partinin kurulması ve seçime girmesi sonrası bölünme yaşayan MHP bu seçimde oyunu hemen hemen korudu. İyi Partiye bir miktar oy kaptıran MHP bu açığı Ak Partiden gelen oylarla telafi etti.

CHP cenahında ise işler biraz daha farklı. Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Partide yaşanılan olayın benzeri CHP tarafında yaşandı. CHP 1 Kasım seçimlerinde ilçemizde almış olduğu oy oranını yakalayamazken, Muharrem İnce ise Partisinin üstüne çıkarak 1200 fazla oy aldı. CHP’nin oyları ise sanırım HDP ile İyi Parti arasında dağılım yaşadı.

İyi Parti. İşin aslı İyi gerek yurt genelinde gerekse ilçemizde beklemiş olduğu oyu bulamadı. Her ne kadar biri yada birileri “yeni kurulan bir parti daha ne yapsın, yine iyi oy aldı” deseler de işin rengi öyle değil.

Gelelim hdp’ye. En karlı o çıktı. İlçemizde de ülkemizde de yerini korudu. Ama kendi çabalarıyla, ama bir başka partinin desteği ile. İlçemizde yine geçen seçimlerde ne ise bu seçim de aynısı oldu. Yine Kürt köyleri diye tabir edilen köylerin bazıları yine hdp’ye destek verdi.

Saadet Partisinde de benzer durum söz konusu. Duruşu, siyasi geçmişi, vizyonu belli olan ancak son seçimde girmiş olduğu yol, yada yapmış olduğu tercihle seçmenlerinin tepkisini çeken SP umduğunu bulamadı.

Her ne ise seçim geldi ve geçti. Vatana millete, ilçeye, ülkeye hayırlı uğurlu olsun. Olsun olmasına da hani yıllarca Akla, Karayı ayırt edemeyenler, yıllarca yan gelip yatanlar, sözde kendini vazgeçilmez görenler bu tokadı iyi algılamalı. Yoksa daha çok seçim gelir geçer. Hiç bir şey değişmedikten, Doktor-öğretmen gelmedikten, yatırım, proje sunulmadıktan, ileriye değil, geriye doğru gittikten sonra bir işe yaramaz. Zaman geçmişten ders alma zamanı, zaman anı değerlendirme zamanı, zaman kavga etme değil, dost olma zamanı. Her şeyin gönlünüzce olması dilek ve temennisi selam ve dua ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo