SABAH NAMAZININ KILINIŞI

Anasayfa Fıkıh Köşesi, Manşet 17 Kasım 2018 333 Okunma
SABAH NAMAZININ KILINIŞI

SABAH NAMAZININ KILINIŞI ( ÖRNEK)

Niyet

Örnekle sabah namazının iki rek’at farzının kılınışı anlatılmış, erkek ve içe farklı hareketleri belirtilmiştir. İki rek’atlı bir namazdaki hareketler ile diğer namazlardaki hareketler arasında farkın olmaması. Sabah Namazının Farzının Kılınışı: Birinci Rek’at: 1) Ayakların karşılıklı ve parmak uçları kıbleye doğru gelecek türünde kıbleye dönülür.2) Kamet getirilir. (Erkekler için)“Niyet ettim Allah rızası için bugünkü namazının farzını kılmaya” diye niyetlenir.

İftitah Tekbiri

“Allahü Ekber” diyerek iftitah tekbiri alınır. Erkekler, ellerin içi kıbleye karşı ve parmaklar normal açıklıkta bulunur. Başparmaklar, kulak yumuşağına değdirilir. Kadınlar, göğüz hizasında ellerinin içi kıbleye karşı, parmaklar normal açıklığa ve parmak uçları.

Kıyam

Tekbirden sonra eller bağlanır. Ayakta iken secde durumuna yere bakılır. a) Sübhaneke, b) Eûzü-besmele, c) Fatiha sûresi, d) Kur’an’dan bir sure veya ayetokunur. Elin avucu, sağ elin baş ve küçük parmakları sol elin bileğini kavramış olarak ayarla. Kadınlar, sağ el sol elindeki baskıyı koyarlar. Erkeklerde olduğu gibi sağ elin parmakları ile sol elin bileğini kavramazlar.

RUKU

“Allahü Ekber” diyerek rükûa varılır ve burada üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-azim” denilir. Rükû da iken ayakların üzerinde bakılır. Erkekler, rükûda, parmakları açık olarak elleri ile dizlerini tutup sırtını dümdüz yaparlar. Dizlerini ve dirseklerini dik tutarlar. Kadınlar, rükûda, daha az eğilirler. Ellerini (parmaklarını açmayarak) dizleri üzerine koyarlar ve dizlerini biraz bükük bulundururlar.

Rükûdan Kalkış

“Semiallâhü limen hamideh” diyerek rükûdan kalkılır ve ayakta “Rabbena leke’l-hamd” denilir.

Secde

“Allahü Ekber” diyerek secdeye varılır. Secdeye inerken dizler, daha sonra da alın ve burun yere konur. Secdede baş iki elin arasında ve hizasında bulunur. Secdede iken ayaklar kaldırılmaz. Secdede burun kenarlarına bakılır. Burada üç kere “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denilir. Erkekler, secdede dirseklerini yanlarından uzak, kollarını bulunduğu halde kalkık bulundururlar. Ayaklar, parmaklar üzerinde dik tutulur ve parmak uçları kıbleye gelecek amaçlı yere konur. Kadınlar secdede kollarını yanlarına yatırırlar. Ayaklar, parmaklar üzerinde dik tutulur ve parmak uçları kıbleye gelecek amaçlı yere konur.

İki Secde Arası Oturuş

“Allahü Ekber” diyerek başını secdeden kaldırıp diz üstü oturulur. Otururken, parmaklar dizlerin hizasına, gelmek ve uzağa bakılır. Burada “Sübhânellah” deyinceye kadar oturulur. Erkekler, sol ayağın yerini yayarak açıyorlar, sağ ayak par makları kıbleye yönelmiş halde dik tutulur. Kadınlar, bir tarafa doğru tarafına yatık ve çıkarılabilirler.”Allahü Ekber” diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denilir.”Allahü Ekber” diyerek secdeden ayağa (ikinci rek’ata) kalkılır ve eller bağlanır. Secdeden kalkarken; baş, sonra eller, daha sonra sayı dizler üzerine konularak, dizler yere kaldırılır. İftitah tekbirinden sonra buraya kadar yapılanlara “bir rek’at” denir.”Allahü Ekber” diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denilir. Ayakta gerekli; a) Besmele, b) Fatiha sûresi, c) Kur’an’dan bir sure veya ayet okunur. Tekrar  “Allahü Ekber” diyerek rükûa varılır ve üç kere “Sübhâne Rabbiye’l-azim” denilir.”Semiallâhü limen hamideh” diyerek ayağa kalkılır ve ayakta “Rabbenâ leke’l-hamd” denilir.”Allahü Ekber” diyerek secdeye varılır. Burada üç kere “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denilir.”Allahü Ekber” diyerek secdeden çıkmanız gerekiyor. Tekrar “Allahü Ekber” diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denilir.

Son Oturuş

“Allahü Ekber” diyerek secdeden kalkıp oturulur. Otururken, el parmakları dizlerin hizasına gelecek şekilde eller konur. Oturuşta kısım; a) Ettehiyyatü, b) Allahümme salli, c) Allahümme bârik, d) Rabbenâ âtina … Duaları okunur. Erkekler, sol ayağın yerini yayarak, sağ ayak parmakları kıbleye yönelmiş halde dik tutulur. Kadınlar, bir tarafa doğru tarafa çıkarır ve öylece açarlar.

Selam

Önce başını sağa çevirerek “Esselâmü aleyküm ve rahmetüllâh” denir. Selâm verilirken omuzlara bakılır. Sonra başını sola çevirerek, “Esselâmü aleyküm ve rahmetüllâh” denilir. Böylece iki rekât namaz tamamlanmış olur. Allah kıldığımız namazlarımızı kabul eylesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo