Şahan, “Afetzedelere yardım yapılsın” dedi, gündeme dahi alınmadı

Anasayfa Manşet, Yerel Haberler 06 Temmuz 2018 507 Okunma
Şahan, “Afetzedelere yardım yapılsın” dedi, gündeme dahi alınmadı

Temmuz ayı Meclis toplantısında MHP Meclis Üyesi Halil Şahan’ın sel felaketinden dolayı zarar gören ev ve işyerlerine ilişkin Belediye bütçesinden yardım yapılmasını içeren önerge verdi. İki kez oylama sunulan gündem maddesi oy çokluğu ile reddedildi. Kemal Sezginer ise belediye bünyesinde çalışan İş-Kur personelin kimlerden oluştuğunu ve bu kişilerin isimlerinin yer aldığı listenin kendilerine verilmesini, işe alınan bu kişilerin kimlerin referansıyla çalıştırıldığını, hatta bazı personelin iş yapmadan bankamatik memuru olarak görev yaptığını iddia etti.

Belediye meclisi toplantılarında Belediye başkanına teşekkür etmeyi alışkanlık haline getiren Kemal Sezginer Temmuz ayı toplantısında da bu geleneği bozmadı. Gündem dışı söz alan Kemal Sezginer Belediye Başkanı Ferda Polat’a teşekkür ederken aynı toplantıda Halil Şahan’ın vermiş olduğu iki önerge oyçokluğuyla gündeme alınmadı. İmar maddelerinin ele alındığı ve Akseki Mahallesi Camii Derneğine arsa satışının görüşüldüğü Meclis toplantısında Belediye avukatının maaşının da net 3,500 TL olarak belirlenmesi görüşüldü ve oybirliğiyle kabul edildi.

Salı günü belediye toplantı salonunda yapılan Temmuz ayı meclis toplantısı gündem maddelerinin tekrar okunmasıyla başladı. Gündeme alınması için Raşit Özdemir ve Halil Şahan tarafından verilen önergelerin okunmasının ardından Raşit Özdemir tarafından Belediye Avukatının aylık ücretinin belirlenmesini talep eden önerge oybirliğiyle kabul edilirken Halil Şahan tarafından verilen ilk önergede,  geçtiğimiz ay yaşanan sel felaketinde dere yataklarında bulunan birçok menfezin zarar gördüğü, bazı menfezlerin ise selin getirdiği taş ve balçıkla dolduğu, meydana gelebilecek diğer bir sel baskının bu durumunun daha büyük afetlere yol açacağı, bu nedenle hasar gören bu menfezlerin yenilenmesi ve hasar gören menfezlerin değiştirilmesi hususunda Şereflikoçhisar Belediyesi ve ilgili kurumların gereğini yapmasını istedi.

Halil Şahan tarafından verilen ikinci önergede ise  sel felaketinde zarar gören vatandaşlarımız için belediye meclisinin belirleyeceği bir oranda yardım yapılmasını istedi. Önerge hakkında söz alan Belediye Başkanı Ferda Polat o konuda Ankara büyükşehir Belediyesi ve ASKİ tarafından gerekli tutanakların tutulduğunu ve mağdur olan vatandaşlarımıza yardımın yapılacağını söyledi.

Halil Şahan önergesi hakkında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından zararın ödenmemesi durumunda Şereflikoçhisar Belediyesi olarak vatandaşlarımıza yardım ve destek için önergenin gündeme alınmasını istedi. Belediye Başkanı bu şekilde bir şey olamaz diyerek önergenin gündeme alınmamasını işaret ederek önergeyi oylamaya sundu. Önerge Belediye Başkanı Ferda Polat’ın iki kez oylaması sonucu gündeme alınmadı.

Mağdur olan vatandaşlar için ASKİ Genel Müdürü ile görüştüğünü iddia eden Belediye Başkanı Ferda Polat mağdur olan vatandaşların itfaiye raporuyla Sulh Hukuk Mahkemesine başvuracağını ve zararının ASKİ tarafından ödeneceğini söyledi.

Halil Şahan’da bu durumda önergenin gündeme alınmasının zararı olmadığını belirterek, neden önergenin gündeme alınmamasında ısrar edildiğini sordu. Önergeler konusunda son olarak Kemal Sezginer söz alarak belediye başkanının sinirli olmaması gerektiğini, meclis yönettiğini ve sinirli olamayacağını söyledi.

Önergeler sonrası gündemin ilk maddesinde Kadıncık Mahallesi 112 Ada 19 parselde yapılacak olan Güneş Enerji santrali için 1/5000 ölçekli nazım imar planının onandığı bahse konu alana ait 1/1000 ölçekli imar plan yapımı görüşüldü.

İlgili gündem maddesi oybirliğiyle İmar komisyonuna sevk edilirken gündemin ikinci maddesinde Yalnızpınar Mahallesine yapılacak Güneş Enerji Santralinin 1/1000 ölçekli imar planı yapımına ait talep görüşülmek üzere oybirliğiyle İmar komisyonun sevk edildi.

Gündemin üçüncü maddesinde Akseki Mahallesinde bulunan ve mülkiyeti Belediyeye ait olan 805 Ada 14 nolu parselin Akseki Mahallesi Camii Derneğine satışı ele alındı. 

Gündem maddesi hakkında Meclis üyelerine bilgi veren Belediye Başkanı Ferda Polat,  bu arsanın parsel niteliği taşımadığını, bu derneğin camiyi yıktırıp bu arsa ile daha büyük bir alana cami yaptırmak istediğini, Buraya cami ve Kuran kursu yapmak istedikleri için bu alanı Belediyeden talep ettiklerini, Emlak değeri üzerinden bir bedelle satışının yapılacağını söyledi.

Gündem maddesi hakkında söz alan Halil Şahan, dernekte olsa üçüncü bir şahısta olsa tahsis için yetki alabileceklerini ancak satış için Belediye Encümeninin yetkili olduğunu söyledi. Derneğin doğrudan satı için yetki vermeyeceğini söyleyen Halil Şahan’a Belediye Başkanı Ferda Polat uzun süre itiraz etse de gündem maddesi ilgili alanının Akseki Mahallesi Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneğine Camii ve Kuran kursu yaptırmak kaydıyla satış için Belediye Encümenine yetki verilmesi olarak değiştirilerek oybirliğiyle kabul edildi.

Gündem maddelerinde son olarak Belediye Avukatının aylık ücretinin belirlenmesi ele alındı. 2.461 TL aylık maaş alan Belediye Avukatının net ücreti Belediye Başkanı Ferda Polat’ın talebi doğrultusunda aylık net 3.500 TL olarak belirlendi.

Gündem maddeleri sonrası söz alan Kemal Sezginer yaptığı konuşmasında Belediye Başkanlığı tarafından yürütülen hizmetlerdeki aksaklıklara değindi. Teşekkür konuşması mahiyetinde geçen konuşmasında Belediye hizmetlerinde gördüğü aksaklıklara ve hatalara değinen Kemal Sezginer özellikle Belediye şantiyesindeki düzensizliğe ve belediyeye gelen malzemelerin ilk çıkış yaptığı kantar fişleriyle malzeme teslim ettiğini, belediye eliyle kantar kurulmasını, belediye bünyesinde çalışan İş-Kur personelin kimlerden oluştuğunu ve bu kişilerin isimlerinin yer aldığı listenin kendilerine verilmesini, işe alınan bu kişilerin kimlerin referansıyla çalıştırıldığını, hatta bazı personelin iş yapmadan bankamatik memuru olarak görev yaptığını iddia etti.

Atılan asfalt ve satıh kaplama için Belediye Başkanına teşekkür eden Kemal Sezginer konuşmasının sonunda duyarlı davranışlarından dolayı Belediye Başkanı Ferda Polat’a teşekkür ederek konuşmasının sonlandırdı.

Belediye Başkanı Ferda Polat’ta Kemal Sezginer’e teşekkür ederek İş-Kur’dan alınan hiçbir personelin park, bahçe ve temizlik işlerinde çalıştığını, bu listenin kendisi tarafından geciktiğini en kısa sürede vereceklerini söyledi.

Karşılıklı teşekkür şeklinde geçen konuşma sonrası Temmuz Ayı meclis Toplantısı sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo