SİFTAHSIZ OLUR, VATANSIZ OLMAZ!

Anasayfa Manşet, Yerel Haberler 17 Ağustos 2018 494 Okunma
SİFTAHSIZ OLUR, VATANSIZ OLMAZ!

Türk Lirası karşısında hızla değer kazanan dolar, ithalat ve ihracatı olumsuz etkiliyor. Dolar ve Euro’daki bu artış, dolaylı olarak esnafı da etkiliyor. Kurdaki artışa kızan esnaf şuan zor günler geçirdiklerini belirterek; “ İşsiz kalabiliriz, siftah yapmaya biliriz, zarar da ederiz ama vatansız kalamayız. Bu oyun çok sürmez, biz güçlü bir devletiz. Allah’ın izniyle her şeyin üstesinden geliriz” dediler. Bazı kişilerin bunu ranta çevirmeye çalıştığına vurgu yapan esnaf ve vatandaşlar; “ Üç beş kuruş fazla para kazanmak için bazı kişiler kurdaki belirsizlikten dolayı mal yada ürün satmak istemiyor. Ne imiş kur zamlanacakmış. Ürünü alış fiyatın belli, üzerine belli miktar karını koy ona göre sat. Şuan kur belli değil, mal satamıyoruz” demek ne demek. Bu ayıptır, günahtır, haktır. Bu devletine ihanetten başka bir şey değildir” yorumunu yaptılar.

Dolar ve Euro’daki bu artış İnşaat sektöründen sanayiye, Matbaa, beyaz eşyadan kuyumculuğa kadar birçok sektörü olumsuz etkiledi. Dolar bu dalgalanma ile tüm zamanların rekorunu kırarak 7 liraya göz kırparken oldu. Euro ise 7 lira sınırına dayandı. Günden güne üretimin azaldığı, ithalatın ise giderek arttığı ülkemizde birçok iş sektörü dışa bağımlı hale geldi. Birçok esnaf ithal ürünlerdeki fiyat artışlarından dolayı yakındı, iş yapamadı. Ekonomik sıkıntı içerisinde olan vatandaşın ise alım gücü iyice zayıfladı. Dolar’ın rekor kırarak 6.800 liraya çıkması, Euro’nun ise 8 lira sınırına dayanmasının ardından ekonomide tehlike çanları çalmaya başladı. Ekonomideki bu olumsuz tablo, ithalatla adeta dışa bağımlı hale gelen Türkiye´de vatandaş ve esnaf zor zamanlar geçiriyor.

“ALIM GÜCÜ AZALDI”

Türkiye’nin üretime dönük bir ülke olmadığını hatırlatan esnaflar, “Doların yükselmesi, uluslararası piyasada alım gücünün düşmesine sebep oluyor. Alım gücünün azalması dolayısıyla bizim fiyatları yüksekten almamıza sebep oluyor. Doların artmasıyla orantılı olarak biz de kar etmek için fiyatlara zam yapıyoruz. Bu da haliyle tüketiciye yansıyor. Türkiye üretimde eksik kaldığı için birçok firma yurt dışına yöneliyor ve bu sefer de dövizdeki yükselişle ekonomik sorunlara yol açıyor” dedi.

ÖNLEM ALINMASINI BEKLİYORUZ

Sanayi esnafı “Ben yurt dışından parça alıp satıyorum. Geçen ay 180 liraya sattığım ürün bugün 200 lira oldu ve bunu müşteriye açıklamakta zorluk çekiyorum. Parça fiyatları yüksek olduğu için benim müşterilerim de işçilikten aldıkları karı kısmak zorunda kaldı. Çünkü onlara da müşteri, bu fiyat artışlarını soruyor. En kısa sürede buna önlem alınmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

  “İNŞAAT SEKTÖRÜNDE DOLARIN ETKİSİ ÇOK”

Bir nalbur market işleten Muhammet isimli esnafımız “Biz inşaat malzemeleri satışı yapıyoruz. Şu an inşaat malzemelerine de doların etkisi çok büyük. Maliyet çoğalınca daire satışları da azaldı. Bu durum inşaat sektöründe durgunluğa sebep oldu. Bizim sattığımız ürünlerin genelinde doların etkisi var. Özellikle demir fiyatlarında müthiş artış oldu. İleride ne olur bilmiyorum ama şu an işlerimiz baya düşük. Yıllardır dolarda birçok dalgalanma oldu, bunlara karşı çeşitli önlemler alınmaya çalışıldı ama ne kadar etkili oldu bilemiyorum” dedi.

ZAMLAR ARDI ARDINA GELİYOR

            Dolar ve Euro’daki artış sonrası tüm isteksiz olarak zam yapmaya başladı. Toptan alım fiyatlarının her geçen gün artması sonrası zam yapmak zorunda kalan esnaf, ne yapacağını şaşırmış durumda. Bir haftanın bir haftayı tutmadığı fiyatlar konusunda esnafımız; “ Bir hafta önce 10 liraya almış olduğu ürünü, 12-13 liraya sattığını söyleyen esnaf, aynı ürün bir hafta sonra toptan bizim sattığımıza fiyata geliyor. Haliyle müşteri geldiğinde bizde fiyatı artırıyoruz. Bu kez müşteri bizi kendisini kandırdığımızı düşünüyor. O’nlarda haklı. Ama yapacağımız pek bir şey yok. Müşterilerimizi bizi anlamaya davet ediyoruz” dediler.

SİFTAHSIZ OLUR, VATANSIZ OLMAZ

Esnaflar her ne kadar işlerinde düşüş yaşansa, her yeni güne zam haberi uyansa da yarından umutlular. Bu gidişin çok fazla sürmeyeceğine dikkat çeken aklı selim esnaflar, “Bu Türkiye için oynanan bir oyun. Burada amaç çok farklı. Zam olabilir, Euro, Dolar artabilir. Zararına iş yapabiliriz, gerekirse siftah etmeden iş yerini kapatabiliriz. Ama vatansız yapamayız. Buradan esnaf arkadaşlar, müşterilerimize seslenmek istiyoruz. Bizi anlayışla karşılasınlar. Bu durum gelip geçici bir durum. Elbet ülkemiz için olumlu sonuçla bitecek” dediler.

RANTA ÇEVİRMEYİN!

Bazı esnaflar kendini bilmez bazı esnafların durumu ranta çevirmeye çalıştığını, elinde mal yada ürün olmasına rağmen satış yapmadıklarını, gerekçe olarak ise Dolar ve Euro’daki belirsizliği öne sürdüklerini belirterek; “ Bu çok yanlış bir uygulama. Elinde ürünün yada malın varsa satışa çıkar. Zaten sen ürünü eski fiyattan aldın. Yeni ürün aldığında zam gelmişse o zammı uygulayarak piyasaya sür. Bu işi ranta çevirip, gevurların etmeğine yağ sürmeyin” dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo