Üç-beş Kuruşa satılma kardeşim….

Anasayfa Gıdıklıyorum, Manşet 17 Ağustos 2018 844 Okunma
Üç-beş Kuruşa satılma kardeşim….

Malum Kurban bayramına bir hafta kaldı. Kurbanlıklarımız pazarlarda yerlerini almaya başladı. Hatta ve hatta çoğu vatandaşımız hayvan pazarını beklemeden tanıdıkları vasıtasıyla kurbanlıkları çoktan aldı bile.

Benim bugün değinmek istediğim konu, kurbanlık hayvan satışı yapan kişilerdir. Geçtiğimiz yıllarda karşılaşmış olduğum bir sıkıntıdan bahsetmek istiyorum. Malum Kurban kesmek şartları uygun olan her Müslüman için vacip bir ibadettir. Bu vesile kim yada kimler kurban kesecek bunu herkes az çok biliyor. Gelelim kurbanlıklara… Bir hayvanın kurban edilebilmesi için Dinen belirtilen yaşa ulaşmış olması gerekir. Bu ise, koyunun altı ayını, devenin beş yaşını, sığırın iki yaşını ve keçinin de bir yaşını doldurmuş olması gerekir.

Küçükbaş hayvanlarda çok sıkıntı yaşanmıyor ancak büyük baş hayvanlar içinde durum tam tersi. İnanın bugün birçok hayvan sahibi, yaşı dolmamış, hayvanları sırf üç-beş kuruş fazla para kazanmak için hem de olmadık yeminler ederek kurbanlık diye satıyorlar. İşten anlayan kişiler dişine baktığında ve “Bu hayvan henüz dişini dökmemiş, kurban olmaz” uyarısı sonrası yüzü dahi kızarmadan, “ Ben zaten kurbanlık diye getirmedim. Normal satmak için getirdim” diyecek kadar da pişkin oluyorlar. Yahu orası kurban pazarı normal günde böyle Pazar kuruluyor mu? Hayır! Yani buraya gelen kişiler Kurbanlık hayvan almak için geliyor. Kim ne yapsın senin kurban olmayan hayvanını.

Lütfen en azından bu Kurban bayramında bari helalimize haram katmayalım. Ve şu unutulmasın. Sanmayın ki, ben yaşı henüz dolmamış hatta ve hatta değeri 3 lira olan bir hayvanı sırf kurban olur diye kandırarak 5 liraya sattığınızda para kazanacağınızı sanmayın!. Aksine, cebinizde olan sıcak paranız buhar olur haberiniz ola. Çünkü peygamber efendimiz bir hadisi şerifinde “hainlik fakirlik getirir” sözündeki incelik burada yatmaktadır. Ama tersi olursa, yani herkes birbirine güvenirse kazanç, üretim ve tüketim artar. Bu da bolluğa ve zenginliğe vesile olur. O yüzden Allah rızası için kurban olmayan hayvanlarımızı kurban olmaz diye belirtelim ki, kimse zarar görmesin. Bir başka önemli hususta kurban alacak kişiler, sırf parası için, ucuz olduğu için kurban kesmek yerine hangi hayvan kurban olur bunun araştırmasını yapmalı. Yoksa “aman sende kan aksın yeter” mantığı kestiğiniz kurban hem size fayda etmez hem de Rabbimin emir ve yasaklarına karşı gelmek olur ki, Allah muhafaza bu da şirke kadar gider ve insanı dinden çıkarız.

Acizane isteğim şayet mümkünse İlçe Tarım Müdürlüğü ile Belediye iş birliği yapsa, en azından bu bayramda denetimler sıklaşsa. Ve hatta biraz afaki olarak düşünen olacak ama hani sadece bayrama özel kurban olmayacak hayvanlar Pazar yerine gelmese ya da yer tahsisinde “şu hayvan kurbanlık, şu hayvan kurban olmaz” denilse daha güzel olmaz mı?

Ve Kurbanda et vereceğimiz kişileri iyi belirleyelim. Et verirken de “şayet biz kurban kesmez isek kendimize nasıl et gelmesini bekliyorsak aynı mantıkla hayır yapalım. Öyle kendimizin yemediği yada beğenmediği yeri tutup ta yardıma muhtaç kişilere vermeyelim.

Son olarak Malumunuz 2016 yılında Şereflikoçhisar’da yaşayan gariban kişilere yardım yapmak amacı ile Şereflikoçhisar Tuz Gölü Yardımlaşma Derneği’ni kurduk. Allah razı olsun kısa sürede en az 1000 ailenin yüzünü güldürdük. Kimisine gıda, kimisine giysi yada farklı yardımlarda bulunduk, bulunmaya devam ediyoruz. Bunu tek başımıza mı yaptık? HAYIR! Siz yardımseverlerin desteği ile. Bu yılda Kurbanlarınız ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için bizler buradayız. Olursa kurban eti, yada kırban bağışında bulunmak isterseniz, gerek bana gerekse Dernek Başkanımız Ömer Kılıç beye sosyal medya üzerinden yada gazetemiz bürosuna gelerek ulaşabilirsiniz.

Bu vesile ile şimdiden okurlarımız başta olmak üzere tüm İslam aleminin mübarek kurban bayramının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Selam ve dua ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo