“Vurun Abalıya”

Anasayfa Gıdıklıyorum, Manşet 19 Ekim 2018 1817 Okunma
“Vurun Abalıya”

 “Vurun Abalıya… Zaman zaman çoğumuz kullanırız. Bir haksızlık karşısında, haksız eleştirilere mağdur kaldığımızda ağzımızdan bu deyim dökülür “Vurun Abalıya”.. Ne demektir anlamı ? “Sessiz ve sakin kimselere yapılan zulüm ve haksızlığı belirtmek için kullanılır”. İlçemizde geçtiğimiz hafta yapılan toplantıda tam manasıyla “abalı” konumuna düşmüştür.

Hatırlayacağınız üzere 2017 yılında Kaymakam Sedat Yıldırım tarafından İlçe ekonomisine katkı sağlamak için oluşturulan çalışma gruplarının katılımlarıyla ekonomi toplantısı yapıldı. Tarım ve Hayvancılık Çalışma grubu, Kültür, Sanat ve Spor Çalışma Grubu, Üniversite Çalışma Grubu, Tuz Gölü ve Turizm Çalışma Grubu, Organize Sanayi Bölgesi Çalışma Grubu ve Askeri Birlik Çalışma Grubu” olmak üzere toplam 6 gruptan birer kişi söz alarak 2017 yılında yaptıkları çalışmalar hakkında ve 2018 yılında yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verdiler. Buraya kadar normal, herkes yapmış olduğu araştırma hakkında bilgiler verdiler.

Üniversite çalışma grubu adına Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörünün basın danışmanı ve Rektör Beyin raportörü Hacı Kaya konuştu. Tam manası ile açtı ağzını yumdu gözünü. İlçemizi, ilçe esnafını, ilçe halkı hakkında bana göre tek taraflı, yanlı, araştırılmadan yapılmış, suçlayıcı, öteleyici, kutuplaştırıcı bir konuşma yaptı. “Öğrencilerimizin en önemli sıkıntısı barınma idi. Yurtların 8 kişilik olması. Özel yurtların imkanı olmaması. Eve çıkmaları durumunda da bir olayla karşılaştıklarını belirterek; “kontratı yaptık, ev sahibimiz çok iyiydi ama daha yeni eve oturmaya başladığımızda, yönetici kapımızı çaldı ve “sizin buradan çıkmanız için imza toplayacağız, sizi burada istemiyoruz” diye söylemlerde bulunduğunu ifade etti. Hızını aldı mı Hayır! Bu kez “asayiş durumuna da değinerek; ”İkinci öğretimlerimiz saat 21.00-22.00 gibi bitiyor. Orada alkol şişelerinin bulunduğunu, hergün sekreterimiz tarafından toplattırdığını duyduk. Öğrencilerimize olası bir zarar gelmesinde, medyaya bunun yansıdığında ilçenin imajının yok olmasına sebep olur” dedi.

Ve ne hikmetse orada bulunan sözde ilçemin seçilmiş olduğu kişiler, sözde ilçemi savunacak, ilçe için taşın altına eline koyacak kişiler, o kıymetli ağızlarını açıp ta tek kelime laf etmediler.

Öğrencilere sözümüz yok, gelsinler, ilçemizde kalsınlar, ekonomiye can versinler. Ulaşımı en güzel şekilde, konaklaması, güvenliği en güzel şekilde olsun amma, O’nlarda burayı tatil bölgesi, evimden uzağım ne yaparsam yaparım” havasına girmesinler.

Sayın Basın Danışmanı Hacı beye sormak istiyorum; (sözüm öğrenmek, okumak için gelenlere değil) “ Acaba evi kiralayan, kontrat yapan kişi yada kişiler birkaç gün içerisinde hangi olayla karşılaştı ki, kapıcıyı göndererek “sizi istemiyoruz” dedirtti?. Acaba sizin yaşadığınız apartmanda iki-üç öğrenci kalıp, gecenin bir yarısında kakiri, kikiri gülerek, sarhoş, aman sendeci ve gürültülü bir şekilde koridorda yürüdü mü? Ve sizin oturduğunuz sitenin kamelyasında bir kız bir erkek öğrenci oturup, sokak ortasında toplumca kabul edilmeyen, çoluk çocuğun gördüğünde yanlış anlayacağı, kötü örnek olacağı hal ve harekette bulundu mu?  Yine senin apartmanında yada evinde aylarca oturmasına rağmen kira ücretini ödemediği gibi, evde bulunan dolaplara, kapılara zarar verip kaçtı mı?  Yine bu tip öğrenmek yada okumak için gelmeyen kişiler, elinde alkol şişesi parklarda bahçelerde yanak yanağa, gezdi mi? Ve alkol meselesi. Evet alkol alıyor olabilirler. Peki sen ve senin idarecin hangi bir gün okulun yanında, alkol alan kişilere müdahale ederek, burada alkol almayın! Siz öğrencisiniz, bu davranış size yakışmıyor” dedi mi?

Ve değer konusu. Siz ne derseniz deyin, Bizim burada okuyan 1200 öğrenciyle kendi çocuğumuz arasında herhangi bir fark yoktur. Onlarda bizim evlatlarımızdır. Bugün parası olmayan bir öğrenci herhangi bir lokantaya gitsin, açım param yok desin esnafımız karnını doyurur, birisi montum yok desin, üzerindeki montu çıkarıp verirlerken, bu sizin öteleyici, kutuplaştırıcı, yargılayıcı ve “Vurun abalıya” tavrı konuşmanız işte bu hiç hoş olmadı.

Ya sizler orada toplantıda bulunanlar. Hani siz Şereflikoçhisar’ı ve Şereflikoçhisarlıyı çok seviyordunuz? Elin adamı geldi, ilçeni, ilçe halkını yerden yere vurdu, haksız ve tek taraflı eleştiride bulundu. Canınız sağ olsun ağzınızı açıpta tek kelime laf etmediniz, edemediniz!

Vay garip ilçem vayy… Kim ne derse desin ilçemizi, ilçe halkımızı, esnafımızı, öğrencimizi bugüne kadar sevdik ve seviyoruz. Her şeyin gönlünüzce olması dilek ve temennisi, selam ve dua ile..

““Vurun Abalıya”” için bir cevap

  1. Behcet özden abalı köyü dedi ki:

    Vurun abalıya olayı eskilerde aba diye kolsuz padüseye benzeyen kıyafet varmış bunu gençler giyer dügünlerde köyden köye giderler orada güreşir lermiş güreşin birinde üzerinde aba kıyafeti olan yabancı gencle o köylü genç güreş esnasında kavga etmiş ve gelen herkez vurun abalıya demiş yani vurun aba giyen gence demiş bu olay böylece süre gelmiş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Tüm Hakları Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesine Aittir. Şereflikoçhisar,haberler,Yerel Haberler,Tuzgölü Haber,Tuzgölü haber gazetesi,Yerel basın,Koçhisar,Sondakika,güncel haberler,ulusal haberler,siyaset,ekonomi,teknoloji,sağlık,spor
Portal Teması : Wptr.Co
iski fatura ödeme hgs bakiye yükleme tattoo tattoo