Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

Gelin bir ilke adım atalım!

Malum Kurban bayramına sayılı günler kaldı. Birçoğumuz kurbanlığımızı aldık. Bazılarımız ise arayış içerisindeyiz. Hemen hemen her kurban bayramı benzer konuları yazıyorum. Kimisi alıp bir köşeye not ederken kimisi ise kulak arkası ediyor. Geçtiğimiz yıllarda karşılaşmış olduğum ve üzülerek belirtmek isterim ki hala devam eden bir sıkıntıdan bahsetmek istiyorum. Malum Kurban kesmek, şartları uygun olan her Müslüman için vacip bir ibadettir. Bu vesile kim ya da kimler kurban kesecek bunu herkes az çok biliyor.
Küçükbaş hayvanlarda çok sıkıntı yaşanmıyor ancak büyükbaş hayvanlar içinde durum tam tersi. İnanın bugün birçok hayvan sahibi, yaşı dolmamış, hayvanları sırf üç-beş kuruş fazla para kazanmak için hem de olmadık yeminler ederek kurbanlık diye satıyorlar. Bir hafta öncesinden kurban arayışına başladım. İnanın haftada en az 4-5 besiciyle görüştüm. Birçok ahıra girerek hayvanlara baktım. Besihane ya da ahıra giriyoruz, “bize 4 kişilik ya da 6 hatta 7 kişilik kurban lazım. Şartım şu, hayvanın şartlara uygun olması lazım. Bana dişini çıkarmış ya da dökmüş hayvanları göster” diyorum. Mal sahibi “şu şu şunlar senin dediğin gibi, şartları uygun, dişleri çıkmış ya da dökmüş” diyor. “Peki ağzını aç dişine bakalım” dediğimde “bazıları “ ben dişinden anlamam ki” diyor. Yahu Allah aşkına besici olacaksın, yıllardır bu işi yapacaksın ve hayvanın dişinden anlamayacaksın! “tamam sen aç ben az çok anlarım diyorum” güç bela hayvanın ağzını açıyoruz. Emin olun, süt dişler duruyor. Bu olmaz. Diğerine bakalım” O’na da bakıyoruz, O’da aynısı. Bırak satan kişiyi ben utanmaya başlıyorum. Hangisinin ağzını açsak, dişler aynı. Yani Kurban olmaz. Bu kez satıcı biraz sert bir dille “ Kimse dişine bakmıyor ki! Gelen kişi parasını soruyor. Hatta şu gördüğün tosunu ( henüz buzağı) telefonda sattım. Hesaplı olduğu için adam bakmadı bile” diyor. Aslında satıcı da haklı. Bakın, bırakın dişini, şartını, “Ortakların hepsinin Allah rızası için kurban kesme niyeti olması şarttır. Ortakların birisi ibadet değil de sadece et elde etme niyeti ile girerse tüm ortakların kurbanı geçersiz olmuş olur. Peygamber efendimiz bir hadisi şerifinde “hainlik fakirlik getirir” sözündeki incelik burada yatmaktadır. Ama tersi olursa, yani herkes birbirine güvenirse kazanç, üretim ve tüketim artar. Bu da bolluğa ve zenginliğe vesile olur. O yüzden Allah rızası için kurban olmayan hayvanlarımızı kurban olmaz diye belirtelim ki, kimse zarar görmesin. Bir başka önemli hususta kurban alacak kişiler, sırf parası için, ucuz olduğu için kurban kesmek yerine hangi hayvan kurban olur bunun araştırmasını yapmalı. Yoksa “aman sende kan aksın yeter” mantığı kestiğiniz kurban hem size fayda etmez hem de Rabbimin emir ve yasaklarına karşı gelmek olur ki, Allah muhafaza bu da şirke kadar gider ve insanı dinden çıkarız.
Ve hayvan pazarı. Sanırım birkaç güne kadar İlçemiz Hayvan pazarında yavaş yavaş kurbanlıklar görücüye çıkacak. Yine benzer sorun orada da yaşanacak. Bakın Kurban bayramına kadar ilçemiz hayvan pazarında her hangi satış söz konusu değil. Yani işin aslı şu, ilerleyen zamanda kurulacak olan hayvan pazarı sırf kurbanlık hayvanlar için kurulacak. Yani kurban olmayan hayvanların bana göre bu pazara çıkarılmaması lazım. Şimdi bazıları “aman sende nasılsa hayvan pazarı kurulmuş, vatandaş elinde olan hayvanı da satsa bunun e zararı var!” diye karnından konuşsa da iddia ediyorum, ilerde kurulacak hayvan pazarına gelen kişilerin tek amacı kurbanlık alış verişi yapmak olacak. Bunu sağır sultan bile biliyor. O yüzden hani gerek İlçe Belediyesi, gerek İlçe Tarım ve gerekirse Sağlık Grup Başkanlığı ortak bir karara varsalar, sırf kurbanlık için kurulan pazara kurban olmayan (gerekli şartları yerine getirmeyen) hayvanların satışı yapılmasa hem hangi hayvan kurban olur, hangi hayvan kurban olmaz ayrımını yapamayan, hem de kurban olmadığını bile bile sırf ucuz diye “kan akıtmak” bahanesi ile kurban aldığını sanan kişi ya da kişiler günaha girmemiş olsa daha güzel olmaz mı?
Ve son olarak, şu mezbaha olayı. Hani ilçemizde yıllarca hizmet veren, her ne kadar yenisi yapılmasına rağmen yıllar geçse de bir türlü açılmayan, hatta bana göre açılma ihtimali çok zor olan yeni mezbahadan elimizi eteğimizi çektik te, en azından mevcuda sahip çıkılsın diyeceğim ama; orası da şuan şantiye alanı olarak kullanılmaya başlanmış. Yine de her ihtimale karşı ben gerekli ikazı yapıp, tehlikenin farkına varın diye hatırlatmakta fayda buluyorum, Bakın ilçemizde neredeyse 20 gündür her hangi bir hayvan kesimi yapılmıyor. (Yapılsa da başka başka yollarla yapılıyor) Yani bu şu demek ilçemizde kasapların perişanlığını bırakın, et kesimi olmadığı için hangi hayvan nerede kesiliyor, kontroller yapılıyor mu, yapılmıyor mu? Hastalıklı hayvan var mı yok mu bilen yok. Ve dahası şuan şantiye olarak kullanılan mezbahada Kurban bayramında her sene belki yüze yakın hayvan kesiliyordu. Bu kişiler nerede nasıl kurban kesecek.? Konserinize, tiyatronuza, eşinizi-dostunuzu işe alımlarınıza biraz ara verseniz de hani halkın derdi ile dertlenme imkanı bulsanız diye söylüyorum.
Her şeyin gönlünüzce olması, helalinize haram bulaştırmamanız, şov ve algıdan uzak ve eleştirdiğimiz konuları yapmamak ve en önemlisi yalancı olmamak dilek ve temennisi selam ve dua ile…

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat