Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜNDE HALK MEYDANLARI BOŞ BIRAKMADI

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçemizde de etkinlikler düzenlendi. Türk Milletinin destansı mücadelesinde, Mevlidi Şeriflerin okunduğu programda şehirlerimiz yaad edilirken, darbe girişiminde bulunan hainler bir kez daha lanetlendi. Etkinliğin son kısmı da, Tuzgölü meydanında saat 18.30’da başlayan programla gerçekleştirildi. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri, ilçemizde saat 00.13’de tüm camilerde çifte okunan sala ile sonlandırıldı.
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında “Türkiye Aşkına” temasıyla çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de kutlanan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, ilçemizde düzenlenen çeşitli etkinlikler yapıldı.
ŞEHİTLİK ZİYARETİ
Etkinliğin ilk kısmı, saat 10.00’da şehitlik ziyaretiyle başladı. Ziyarette, şehitlerin mezarlarına karanfiller bırakıldıktan sonra Müftü İsmail Göksu ve İmam Mehmet Doğan tarafından Kur’an-ı Kerim okunarak dualar edildikten sonra şehitlik ziyareti sonlandırıldı.
Etkinliğin ikinci kısmı, saat 12.00’de Şerefiye Camiinde devam etti. 15 Temmuz şehitlerimiz için ve tüm şehitlerimiz için hatmi şerif okundu.
FOTOĞRAF SERGİSİ
Etkinliğin üçüncü kısmı, Uğur Işılak Kültür Merkezi’nde “15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Fotoğraf Sergisi” ile devam etti. Sergide, AA foto muhabirlerinin objektifinden, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ve sonrasında çekilmiş fotoğraflar yer aldı.
TUZ GÖLÜ MEYDANI
Etkinliğin son kısmı da, saat 18.30’da Tuz Gölü Meydanında düzenlenen programla yapıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul Saraçhane meydanında halka sesleniş konuşmasıyla devam etti.
Türkiye’nin 81 ilinde led tv’lerde canlı olarak izlenen konuşmada Erdoğan; “15 Temmuz gecesi gördük ki son sözü top, tüfek değil, iman belirler, yürek belirler, inanç belirler. Ülkemizin bir daha 15 Temmuz gibi musibetlere maruz kalmaması için büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasını kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.
PROTOKOL KONUŞMASI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasından sonra program, Müftü İsmail Göksu ve İmam Mustafa Kılıç tarafından Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve dua okunmasıyla devam etti.
İlçemizden de Belediye Başkanı Memiş Çelik ile Kaymakam Zafer Engin tarafından konuşma yapıldı.
İlk konuşmayı yapan Belediye Başkanı Memiş Çelik; Bugün buraya milletimizin hain cuntacılar başta olmak üzere cennet vatanımıza göz diken tüm şer odaklarına karşı 15 Temmuz’da kazanılan demokrasi zaferini kutlamak; kalpleri iman ve ülke sevgisiyle dolu olarak vatan, millet, bayrak, istiklal ve diğer bütün mukaddesat uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha yad etmek ve kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz diyen Başkan Çelik; “ Vatan, millet, demokrasi, cumhuriyet ve irademize karşı başlatılan bu alçak kalkışma, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alarak yüce Türk Milletine karşı yapılan haince bir kalkışma girişimiydi.
Aziz Türk milletinin tıpkı bundan önce Malazgirt’te, Söğüt’te, Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da Ülkemize, milletimize ve değerlerimize el uzatanlara karşı verdiği en net cevabın tekrarını 15 Temmuz gecesinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, bu hainlere karşı bir kez daha göstermiştir. Bizde vatan sevgisi imanımızın bir parçasıdır, biz ölürsek şehit, kalırsak gazi oluruz ama bizler asla ölmeyiz. Çünkü, şehitler ölmez” dedi.
15 Temmuz gecesi hain darbecilere ve tüm şer odaklarına karşı işte bizler, bu hissiyatla eşimizden, çocuğumuzdan, annemizden, babamızdan helallik isteyerek vatan, millet, demokrasi ve cumhuriyetimiz için ölümü göze alıp Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine meydanlarda, caddelerde bu hainlere karşı tek yürek olarak imanımız ve inancımızla halk iradesinin tokadını bu hainlere attık diyen Çelik; “ FETÖ’nün ölüm kusan silahları karşısında milletimiz canından; kimi zaman canından daha çok değer verdiği evlatlarından vazgeçmiş ancak vatanına namahrem elinin değmesini müsaade etmemiştir. Yüreklerinin tam ortasına dayanan namlulara imanıyla karşı çıkmıştır. Halkın iradesinin önüne hiçbir şeyin geçemeyeceğini, 15 Temmuz’da bu alçak darbecilere ve tüm dünyaya bir kez daha haykırarak tanka bedenimizi, savaş uçaklarına yüreğimizi siper ederek, Türkiye düşmanlarının amaçlarına hiçbir zaman ulaşamayacaklarını bu destanla tüm cihana bir kez daha gösterdik” dedi.
Belediye Başkanı Memiş Çelik konuşmasına şu cümlelerle son verdi. “Bu kalleş darbe teşebbüsü sadece devletimize değil, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde yarınların güçlü Türkiye’sini oluşturduğumuz ve hedeflerimize emin adımlarla yürüdüğümüz şu günlerde tarihimizin en karanlık dönemlerinden birisi olan 15 Temmuz’u güçlü Türkiye hedefine bizleri taşıyacak olan yarınlarımızın teminatı çocuklarımıza, evlatlarımıza her satırını ilmek ilmek dokuyarak anlatmalıyız, öğretmeliyiz.
Evlatlarımızın bu tür hainlikler karşısında bugün aziz milletimizin sergilediği dik duruş ve kararlılığı, yarın onların da bir an bile tereddüt etmeden vatan, millet ve tüm mukaddesatımızı korumak için canlarını bu aziz millete armağan etmek için yarışacaklarına inancımız tam.
Bugün milletimizin tarihinde unutulmayacak unutulmaması gereken, unutturmayacağımız bir günün yıl dönümü. 15 Temmuz sadece Türkiye tarihinde değil, dünya demokrasi tarihinde de yerini alan şerefli bir direniş örneğidir. Kapkara bir geceden aydınlık bir sabaha uyanışımızdır.
Kurtuluş Savaşında Nene Hatun’u, Maraşlı Sütçü İmamı, İzmir’i işgal eden Yunanlılara ilk kurşunu sıkan gazeteci Hasan Tahsin’i çıkaran bu bereketli topraklar; 15 Temmuz gecesi de darbecilere karşı ilk kurşunu sıkan Ömer Halis Demir’i, henüz 15’inde olan Halil İbrahim Yıldırım’ı, Engin Tilbaç’ı da bağrından çıkarmıştır.
Halkın silahını bu aziz millete doğrultanlar, şunu çok iyi bilmelidir ki; Türkiye, artık yeni bir döneme girmiştir. Milletimizin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a göstermiş olduğu büyük teveccühle, bu cennet vatan artık 15 Temmuz öncesinden daha güçlüdür ve her geçen gün daha da güçlenmeye devam edecektir.”
Kaymakam Zafer Engin de konuşmasında; “Milletimizin ortak gurur kaynağı olan 15 Temmuz Destanının, 6.yıl dönümünde bir araya gelmiş bulunuyoruz. 15 Temmuz gecesi, varlığımız, birliğimiz için, istiklal ve istikralımız için, ölümü öldürerek şehadet şerbetini içen aziz şehitlerimize rahmet, şükran ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize sağlık, sıhhat ve afiyet diliyorum.
O gece, ordu içinde kümelenmiş, FETÖ mensubu askerler darbe girişiminde bulunmuştur. Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri geçişe kapatılmış, Cumhurbaşkanlığı külliyesi olmak üzere TBMM, Gölbaşı Özel Harekat Başkanlığı, Emniyet Müdürlüğü, MİT binası ve tüm TÜRKSAT bombalanmış, İstanbul Atatürk hava limanı ve TRT işgal edilmek üzere milletimizin iradesine, devletimizin varlığına kastedilmek istenilmiştir. Yakın tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan 15 Temmuz 2016’da cuntacı terör örgütü tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişimi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde milletimizin üstün cesareti ve destansı direnişi, güvenlik güçlerimizin gösterdiği mücadele sayesinde bertaraf edilmiştir. Hainler yenilgiye uğratılmış, darbe girişimi önlenmiş, ihanet işgal teşebbüsü engellenmiştir.
15 Temmuz gecesi tüm vatandaşlarımız Türkiye Aşkına sokağa çıkmış, birliktelik gösterip, tek vücut olup hain darbe girişiminin karşısına durmuştur. Türk milleti o gece; genci, yaşlısı, kadını, erkeği, doğusu, batısıyla tankların namlılarına, uçakların bombalarına silahların ölü kusmasına göğsünü siper etmiştir. Tarihin her döneminde kahramanlar çıkaran milletimiz, İstanbul’un Fethi’nde Ulubatlı Hasan’ı, Çanakkale’de Seyit Onbaşıyı, İzmir’in işgalinde Hasan Tahsin’i, Kurtuluş savaşında Şerife bacıyı, 15 Temmuz’da ise Ömer Halis Demir’i bağrından çıkarmıştır.
15 Temmuz destanı milletimizin güçlü iradesi, kararlılığı vatan ve millet aşkıyla yazılmıştır. Türk milleti, ilelebet birlik ve beraberlik içerisinde bağımsızlığını kasteden dahili ve harici hiçbir güce teslim olmayacak, Türkiye’nin büyük mücadeleler ettiği dış politika, enerji, savunma, ulaştırma, alt yapı, eğitim, sağlık, teknoloji ve havacılık alanındaki kazanımlarını ne pahasına olursa olsun koruyacaktır. Devletimiz ve milletimiz başta FETO olmak üzere tüm terör örgütleriyle hem içerde hem dışarda mücadelesini sürdürecektir. 15 Temmuz darbe gecesi kahramanlık destanı yazan şehit ve gazilerimizi saygıyla yad ediyorum. Allah birliğimizi daim etsin. Devletimize ve milletimize bir daha böyle ihanetle karşılaştırmasın” dedi.
Konuşmalardan sonra program, demokrasi nöbetiyle devam etti.
Nöbet sırasında Belediye tarafından programa katılanlara, yemek, çay ve dondurma ikram edildi.
Etkinlik, tüm camilerde eş zamanlı olarak saat 00.13’de sala okunmasıyla sona erdi. İlçemizde okunan çifte sala duyanlara duygu dolu anlar yaşattı.

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat