Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

BABACAN MEMLEKETİNDE UMDUĞUNU BULAMADI – Bakanken 1000’ler, Genel Başkanken 10’lar Karşıladı

DEVA Partisi Genel Başkanı hemşehrimiz Ali Babacan, hafta sonu ilçemize gelerek esnaf ziyareti gerçekleştirdi, STKK temsilcileri ile toplantı yaptı. Gençlerle buluştu, mahalle temsilcilerine rozet taktı, muhtarlarla bir araya gelerek soruları cevapladı. Katılımın çok az olduğu “Gençlerle buluşma” programı sırasında Ömer Babacan’ın; “Seçimde birinci parti seçilirseniz HDP ile birlikte çalışacak mısınız? Sorusuna Ali Babacan; “Biz herkesle konuşuruz, HDP ile de konuşuyoruz ama işbirliği söz konusu değil” şeklinde cevap verdi.
Ak Parti’de Bakanken ilçemizde miting yapmak için geldiğinde binlerce kişi tarafından karşılanan ve sevgi seli oluşturulan Hemşehrimiz Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, baba ocağında umduğunu bulamadı. İlçemize yapmış olduğu ziyarette çok az sayıda kişi Babacan’ı karşıladı.
Cumartesi günü İlk olarak Evren ilçesinde programa katılan Ali Babacan, öğleden sonra ilçemize gelerek katıldığı programda partilileriyle ve vatandaşlarla buluştu.
Eşi Ülkü Zeynep Babacan, Genel Başkan Yardımcıları Selma Aliye Kavaf ile Nazlı Seda Vural, İl Başkanı Ali Güven ve İl Başkan Yardımcılarıyla birlikte programa katılan Ali Babacan, katılımın çok az olduğu “Gençlerle buluşma” programı sırasında Ömer Babacan’ın; “Seçimde birinci parti seçilirseniz HDP ile birlikte çalışacak mısınız? Sorusuna cevaben; “Biz herkesle konuşuruz, HDP ile de konuşuyoruz ama işbirliği söz konusu değil” dedi.
İlçemizde ilk olarak Pazar yerini ziyaret ederek hem pazarcı esnafı ile hem de vatandaşlarla görüşerek hal hatır sordu, sıkıntıları dinledi.
Daha sonra Ali Babacan Caddesi üzerinde bulunan esnafları tek tek ziyaret ederek hayırlı işler diledi.
Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin Mithat Eraslan salonunda da TSK Temsilcileriyle bir araya gelen Ali Babacan Atatürk parkında da gençler buluşma programına katıldı.
Burada da gençlere ve partililere konuşma yapan Ali Babacan soruları da cevapladı.
KONUŞMALAR;
Gençlerle buluşmada ilk konuşmayı DEVA Partisi İlçe Başkanı Güray Özcan yaptı. Özcan konuşmasında; “Genel Başkanımız sağ olsun bizi kırmayıp geldi. Bugün ziyaretlerimizi yaptık, şimdide sizlerle. Gençlerle buluşma programımıza katıldığınız için teşekkür ederim” dedi.
DEVA Partisi Ankara İl Başkanı Ali Güven de; “Bugün Ankara için çok güzel bir gün. Ankaralı ilk defa siyasette Ankaralı bir genel başkan, il Başkanı ve ilçe Başkanı bir arada. 3’üde Ankaralı olduğu, Ankara’nın dertlerine, sorunlarına bu kadar hakim olduğu, yerinde, sokağında ve caddesinde sorunları, problemleri dinlediği ve tespit ettiği, bunlarla ilgili eylem planları hazırladığı bir dönemdeyiz. İnşallah, cenabı Allah bizlere, Genel Başkanımıza iktidarı nasip eder ve yeni dönemde bu düşündüğümüz, buralardan elde etiğimiz bilgileri ve birikimleri Ankara için uygulayacağımız, hayata geçireceğimiz, Cumhuriyet’in başkentine yakışır bir Ankara olması için emek vereceğimiz bir dönem olur. Bunun gerçekleşmesi için hep beraber mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da; ”DEVA Partisi, Türkiye’nin en yeni siyasi partilerinden bir tanesi. Kuruluşumuzun üzerinden 2 yıl geçmiş olmasına rağmen 81 ilin 81 ilinde de il başkanlarımız görevinin başında. 716 ilçede de ilçe başkanlarımız görevinin başında. Damla damla büyüyoruz Türkiye’nin dört bir bölgesinde sağlam bir teşkilat yapısı oluşturduk. Tüm Türkiye’nin nabzını tutuyoruz. Türkiye’nin her ilinde, ilçesinde vatandaşlarımızı dinliyor, dertleriyle dertleniyoruz. Çünkü biz siyaseti önce anlama, dinleme mesleği olarak görüyoruz.
Türkiye’nin bütün sorunlarına çözüm üretmek için partimizin mutfağı harıl harıl çalışıyor. Her konuda çözüm üretiyoruz.
Bugüne kadar 10 ayrı planda eylem planı açıkladık. Kamuoyuyla paylaştık. Eylem planı arasında olan tarım en önemli konu. Tarıma ayrılan bütçenin tam 10 misli faiz ödemesi var bütçenin çünkü bu hükümet enflasyonları da patlattı, faizleri de..
Kanal İstanbul diyorlar. İnadına yapacağım diyorlar. Çünkü orada rant var. İmar rantı var. Biz diyoruz ki; Kanal İstanbul’un parasına 3’de 1’ine Türkiye’deki bütün tarımsal sulama projelerini bitirebiliyorsunuz. Bu tamamen öncelik meselesi. Öncelik tarım mı?, Çiftçi mi?, Rant mı?
Her şeyi ithal etmeye başladık. Rusya-Ukrayna anlaştı. Buraya buğday geleceğe belli oldu, hemen buğday fiyatı düştü. Biz Avrupa’nın en geç nüfusuna sahibiz. Avrupa’nın en büyük tarım arazisi bizde. Siz suyu araziye götürün ithalata gerek yok. Bırakın ithalatı, üretim fazlası olan üretip dünyaya tarım ürünü ihraç eden bir ülke olur Türkiye. Yeter ki kaynakları yerinde kullanın. İnanın bu kadar basit. Bu işleri hiç yapmasak diyebilirler ki bu atıyor, tutuyor. Öyle değil. Biz iki tane büyük krizi çözmüş bir ekonomi yönetiminin başında olduk. Ben böyle deyince ne diyor; ‘Ben imza atmasaydım, yapabilir miydin onları?’ diyor. Ben de diyorum ki, hikmet imzadaysa at bir imzada şu enflasyonu düşür diyorum. Eğer bu kadar basitse, bir imzayla oluyorsa bu işler, olmaz. Çünkü dürüst ve ehil kadrolarla çalışmadıktan sonra bu Ülkenin sorunlarını çözemezsiniz. İstişareyle yönetmedikten sonra bu Ülkenin derdine derman olamazsınız. Güven olmadan olmaz.
Gençler bazen soruyor bana, güven diyorsunuz da güveni nasıl kazanacağız? Ben de diyorum ki, bir dakikada 8 madde de size özetleyim;
1-Konuşunca doğruyu söyleyeceksin, 2-Söz verince tutacaksın, 3- Emanete hıyanet etmeyeceksin, 4-Her zaman hukukla adaletle yöneteceksin, 5-liyakatlı, ehliyetli insanlarla çalışacaksın, 6-İstişareyle yöneteceksin, 7-Şeffaf olacaksın, 8-Her zaman hesap vermeye hazır olacaksın.
Gençlere diyorum, devlet yönetiminde bu 8 maddeyi yapın korkmayın. Güven olduktan sonra her şey kolaylaşır. ”dedi.
EYLEM PLANLARI
Eylem planlarını açıklayan Ali Babacan; Tarım, Afet yönetimi, Sosyal yardımlar, Dijital dönüşüm teknoloji, Mal ve ekonomi, finans, istihdam, yerel yönetimlerle şehircilik, Yükseköğretim, KHK’yı vatandaşlar, çevre ve iklim değişikliği, Adil yargı reformu olduğunu söyleyerek; “Kıskananlar var biliyoruz. Kıskananlar biraz çatlayacaklar, kusura bakmasınlar. Bunları ortaya koyamıyor hükümet, farkındayız. Hiçbir çözüm üretemiyorlar. Çözüm üretemeyince laf ediyorlar. Onun için diyoruz ki yeni bir strateji planlama kurmak zorundayız. Bu Ülkenin yarınlarıyla ilgili ehil ve liyakatlı kadroları, istihdam etmek zorundayız ancak böyle ayağa kalkar bu Ülke.
Şimdi 10 eylem planını açıkladı, bu eylem planı 22’ye çıkacak. 22 eylem planıyla Ülkemizin her alandaki çözümlerimizi Ekim ayında tamamlamış, açıklamış olacağız ve inşallah Ülkemizi hep beraber hakkettiği refah seviyesine ulaştıracağız.
Sorunlar büyük, büyüyor da, hepsinin farkındayız ama çözümlerde bir o kadar kolay. Sağlam kadroyu kurun, güveni sağlayın, itibarı kazanın gerisi kolay. Bu Ülkede insan kaynağının en iyisi var. Bu ülkede ekonomik kaynaklar var. 400 milyona faizle para bulan tarıma 40 milyar ayırdı. Demek ki isteyince olabiliyor, ama önemli olan kaynakları doğru yere harcamak. Çözüm bu.
Organizeden dolayı ilçe başkanlığına teşekkür eden Ali Bacan; “Ülkemiz en iyisine layık, Şereflikoçhisar en iyisine layık” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
SORU – CEVAP
Ali babacan, konuşmasından sonra çok kısa soruları da cevapladı.
Vatandaşlardan biri; “Sizin bakanlığınızda döviz kaç liraydı şimdi kaç lira? Birde %7 katma değeri kaldırıyorlar. Markete bakıyorum zam geliyor” dedi.
Ali Babacan da; “Dövizi sordu kaç lira? diye. Şu 200 lira ya, bu 2009 yılında tedavüle girdi, o zaman 23 dolar ediyordu, bugün 12 dolar ediyor. Bunun içerisinden tam 111 dolar çalınmış. Arabın olmuş. Yerli ve milli kelimeleri ağzından düşürmeyen hükümet, yerli ve milli paramızın değerini 123 dolar indirmiş 112 dolara. 111 dolar uçmuş gitmiş. Nereye gitmiş? Kim çaldı bunu? Ben buradan hükümete soruyorum. 200 liranın içerisinden 123 dolar indi 12 dolara aradaki 111 dolar nereye gitti diye soruyorum hükümete? İnşallah cevabını verebilirler.
Başka bir vatandaş da; “20 yıl önce bunların içindeydiniz. Bu insanı çözemediniz mi devlet içinde niye seçtiniz? Kim seçti?
Ali Babacan; “Biz seçtik. Ama insanlar değişebiliyor. Kadrolar değişti. Yani 20 yıl önceki kadrolarla bugünkü kadrolar çok farklı. Ben tam 13 yıl Başbakan Yardımcısı olarak, Bakan olarak bu Ülkeye hizmet ettim, bununla her zaman şeref duyuyorum, gurur duyuyorum. Sorumlu olduğum alanlarda ülke büyük başarılar elde etti. Bu benim şahsi başarılarımla değil, düzgün kadrolarla elde ettiğimiz başarı. İşin içinde olduğumuz sürece hem katkı vermenin mücadelesini verdik hem de yanlışları önlemenin mücadelesinin verdik. Ama işler öyle bir noktaya geldi ki, baktık artık katkı veremiyoruz, yanlışları önleme gücümüz kalmamış, bu noktada yolları ayırdık.
Atalay Dinçer; “Biraz önce bir arkadaş soru sordu sıkıntı yaşadı. PKK’ya bakış tarzınız nedir? Bunu da net açıklayın” sorusuna,
Önce cevapsız kalan Ali Babacan, “Nasıl bakılır mı diye sorulur mu?” şeklindeki soruyla cevap verdi.
Ömer Babacan da; “Diyelim ki seçimde kazandınız birinci parti geldiniz. HDP ile beraber çalışacak mısınız? Çalışmayacak mısınız?”
Ali Babacan da cevaben; “HDP ile diyaloğumuz var ama herhangi bir işbirliği yok. Biz herkesle konuşuyoruz. HDP ile de konuşuyoruz ama işbirliği söz konusu değil” şeklinde konuştu.
MAHALLE TEMSİLCİLERİNE ROZET TAKILDI
Soruları cevaplayan Ali Babacan, mahalle temsilcilerine rozet taktıktan sonra Atatürk Parkındaki programı sona erdi.
MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, program kapsamında muhtarlar derneğinde muhtarlarla bir araya gelerek toplantı yaptı.
Toplantıya, 64 muhtardan sadece 15 muhtar katıldı. Muhtarların isteklerini ve sıkıntılarını dinleyen Ali Babacan, istekleri ve sıkıntıları nasıl çözümleyecekleri konusunda bilgilendirme yaptı. Hatta sorular içinde yer alan “ilçemizi il yapacak mısınız?” şeklindeki soruya da açıkça, “biz hiçbir ilçeye il sözü vermiyoruz” dedi.
FABRİKA AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ
Muhtarların ardından Sargın Alçı Fabrikası’nın açılışını da gerçekleştiren Ali Babacan ve beraberindekiler, akşamüzeri ilçemizden ayrıldı.

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat