Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

KURBANLIKLAR GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Kurban Bayramına sayılı günler kala İlçemiz canlı hayvan pazarında hayvan satışı yapılmak üzere üreticiler kurbanlıklarını görücüye çıkardılar. Satışların durgun olduğunu ifade eden üreticiler, vatandaşların şuan için kurbanlıklara sadece bakmak için geldiklerini ifade ettiler. Vatandaşlar ise fiyatların geçtiğimiz yıllara oranla bir hayli yüksek olduğunu, böyle giderse çoğu kişinin kurban kesemeyeceğini ifade ettiler.
Kurban bayramına sayılı günler kala ilçemiz canlı hayvan pazarında hareketli günler yaşanıyor. 1 yıl boyunca bakmış oldukları hayvanları pazara satmak üzere getiren üreticilerle kurban almak için pazara gelen vatandaşlar arasında ciddi pazarlıklar yapılıyor.
Cuma gününden bu tarafa kurulan hayvan pazarında bulunan ve “Satışlardan memnun değiliz” diyen üreticilerle ilgili görüşmelerimizde şunlar söylendi;
Sebahattin Yiğit; “Küçükbaş hayvanlarımız, geçen yıl 2000-4000 lira arasında satış yapıyorduk, bu yıl 2500-5000 lira arasında hayvan satışı yapıyoruz. 3 gündür bu tarafa buradayım 3-4 kurbanlık ancak satabildim. Satışlardan memnun değilim. Bir torba yem 400 lira olmuş, çobanın aylığı 8 bin lira. Çobanda bulamıyoruz.”
Necdet Yeşilöz (Çavuş Mahallesi); “Geçen yıl 1.500 – 3000 lira arasında kurbanlık satarken bu yıl 3000-5000 lira arasında kurbanlık satışlarımızı yapıyoruz. Buraya dün geldik. Ama daha siftah yapamadık. Satışlardan memnun değilim.”
Kürşad Güzel (Karandere Mahallesi); “Bu yıl satışlar durgun. Satışlarımızdan memnun değiliz. Bu yıl fiyatlar 2500 – 5000 lira arasındadır. Geçen yıl 2000-3500 lira arasındaydı. 3 gündür buradayım, 3-5 tane ancak satabildim. Arefe gününü bekliyoruz.”
Ümit Başkale (Yeşilyurt Mahallesi); “Büyükbaş hayvan satışlarımız bu yıl 20 bin – 40 bin arasındadır. Geçen yıl 10 bin – 20 bin lira arasında satılıyordu. Ben 3 gündür buradayım, alanda oluyor. Memnunum satışlarımdan” dedi.
Serkan Yıldız (Bağobası Mahallesi), Cazip Demir (Fadıllı Mahallesi) ve Tekin Ersöz (Şanlı kışla Mahallesi); “Hayvan Pazar yerine daha bugün geldik. Şimdiye kadar da daha siftah yapmadık. Büyükbaş hayvan satışlarımız 20 bin lira – 35 bin lira arasındadır. Geçen yılki satışlarımız da 10 bin lira – 20 bin lira arasındaydı. Satışlar durgun. Memnun değiliz. Dün geldik, dünden bugüne kadar satış yapamadık. Müşteri yok ki satış yapalım. Geçen sene daha çok para kazanıyorduk. Bu yıl zarar ediyoruz. Bu yıl 25 bin liradan satıyoruz zarar ediyoruz, geçen sene 10 bin liradan satıyorduk kazanıyorduk. Çünkü, bu yıl yem geçen yıl 150 liraydı, bu yıl 450 lira oldu. Çoban maaşları geçen yıl 1.500 liraydı bu yıl 7000 lira oldu. Hayvancılık bu sene hep zarar, küçükbaş hayvancılık da büyükbaş hayvancılık da.
Ayrıca, Pazar yerinden her sene memnunduk ama bu sene çekilişe tabi tutmuşlar, ondan dolayı sabit yerlerimiz vardı. Bu sene çekiliş yapınca yerler karman çorman oldu. Bizim 20-30 malımız var, adamın 4-5 tane malı var getirmiş büyük yere koymuş. Dengesizlik var. Tamam hadi çekiliş yapıldı, öndeki arkadaşlarımız, 20 yıldır kafada duruyordu, hala kafada duruyor. Çekilişte 1,2,3, falan yok, çıkmıyor. Bu sıraları kendi aralarında vermişler, gariban kısmını, köylü kısmını da buralara koymuşlar. Köylere anons bile etmediler yer dağılacak diye. Birde bedavadan olduğu için adam gelmiş 2-3 yeri almış. Malı olmayan alıyor dostuna vermek için, malı olan geliyor yer bulamıyor.”

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat