Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

5. ve 9. sınıflar okulda yüz yüze eğitime başladı

2020-2021 eğitim dönemine evlerinde başlayan milyonlarca öğrenci, kademeli olarak okula dönmeye devam ediyor. İlk etapta okul öncesi ve 1. sınıflar, sonrasında ise 2, 3, 4, 8. ve 12. sınıflar için yüz yüze eğitimi başlatan MEB, 5. ve 9. sınıfları da bugünden itibaren okulda eğitim planlamasına dahil etti.

Uzun bir sürenin ardından 5. ve 9. sınıf öğrencileri de 2 Kasım Pazartesi Günü okula adım attı. Yüz yüze eğitim, diğer sınıflarda olduğu gibi haftada iki gün şeklinde gerçekleştirilecek.

Tüm yurtta olduğu gibi İlçemizde de 5. ve  9.sınıflarda eğitim başladı.

Okullarda öğrencileri, öğretmenlerin ve toplum sağlığının riske atılmaması için MEB tarafından birtakım önlemler alındı.

YÜZ YÜZE EĞİTİM NASIL OLACAK?

MEB tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

* 5 ve 9. sınıfları kapsayan okullarda öğrenim haftada 2 gün yapılacak. 5. sınıflar için toplam 12 ders saati ( 2 gün, 6+6), imam hatip ortaokullarında ise haftada 2 gün toplam 14 ders saati (2 gün, 7+7 ) şeklinde gerçekleştirilecek.

* Lise 9. sınıflarda ise haftada 2 gün toplam 8+8 şeklinde toplam 16 ders saati yapılacak.

* Okul içerisinde ve sınıflarda öğrenciler sosyal mesafeyi gözeterek hareket edecek sıralarda ona göre ayrılacak. Haftada iki gün gerçekleştirilecek derslerin süresi 30’ar dakika, dersler arası dinlenme süresi de 10 dakika olarak uygulanacak.

* 5. sınıf öğrencilerine yüz yüze eğitimde uygulanacak dersler şu şekilde; Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri; imam hatip ortaokul 5. sınıflarda ise Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Kur’an-ı Kerim ve Arapça olacak.

* 9. sınıf öğrencileri için ise; haftalık ders çizelgelerinde gösterilen ortak, seçmeli ve meslekî derslerin tümünden sorumlu olduklarından dolayı okul yönetimince belirlenen derslerin yüz yüze eğitim yoluyla, bunların dışında kalan derslerin ise uzaktan eğitim yoluyla tamamlamaları gerekiyor.

* Veli tarafından okula gönderilmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak ancak okula gelmeyen öğrencinin velisinde yazılı onay istenecek. Öğrenci ise uzaktan eğitim ile derslerine devam edecek. Öğrenciler devam ettiği sınıfın müfredatından sorumlu olacak ve tüm konu ve kazanımlardan yapılacak ölçme ve değerlendirmelere katılacaklar.

 

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat