Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

ARTIK EN UFAK BİR OPERASYON İÇİN ANKARA’YA GİTMEYE SON!

İlçemiz Belediyesi tarafından sokak hayvanlarının barınma, beslenme ve sağlık ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için hayvan barınağı yapılmış, sokakta gezen hayvanlar gerekli bakımları ve kısırlaştırma işlemi yapıldıktan sonra yeniden sokaklara bırakılmaya başlanmıştı. Tüm bu çalışmaların yanı sıra yine geçtiğimiz günlerde İlçemiz Belediyesi tarafından ilçemiz Hayvan barınağı yanına Geçici Bakımevi ve Kısırlaştırma Merkezi yapıldı. Yapılan klinik sonrası en ufak bir ameliyat için Gölbaşına gitme derdi sona erdi.
Belediye Başkanı Memiş Çelik’in vaatleri arasında bulunan hayvan barınağı, geçtiğimiz haftalarda tamamlanarak hizmet vermeye başlamıştı. Yaklaşık 6 aydır hizmet veren barınağın hemen yanına bu kez modern sistem hayvan kliniği yapıldı. Yapılan Klinik sonrası ilçemizde yapılamayan ameliyatlar bundan böyle ilçemizde yapılmaya başlandı.
Yeni yapılan hayvan barınağı ve klinik hakkında gazetemize bilgi veren Belediye Uzman Veteriner Hekimi Zekeriya Coşar; “Burada 100 kafeslik bir yerimiz var. 45 kafes dişi hayvanlar, 55 kafes ise erkek hayvanlar için kullanılıyor. Burada sokaktan yakaladığımız hayvanları ilk olarak erkek dişi diye ayırıyoruz. Hasta olanların tedavisini, yapıyoruz daha sonra kısırlaştırma aşamasına alıyoruz ve ardından bırakıyoruz” dedi.
Burası 9 hasta, karantina, yavru, annesiz bölümü vs.. gibi 9 bölümden oluşuyor diyen Çoşar; “Buraya gelen köpekler gerekli bakımlar yapılıp, kısırlaştırıldıktan sonra çip takarak sokağa bırakıyoruz. Aynı zamanda Evren ilçesinde bulunan köpeklerinde bakımları burada yapılıyor. Evren ve Şereflikoçhisar’da bulunan sokak hayvanlarının kısırlaştırma işinin tamamını 2021 yılına kadar tamamlamayı düşünüyoruz. Burada ameliyata alınan ya da kısırlaştırılan köpeklerin postop bakımını burada yapıyoruz. Bu şu demek ameliyattan çıkan hayvanların 15 gün boyunca mikrop kapmaması için çeşitli iğneler yapıyoruz” dedi.
“Burada bulunan hayvanlarımızın yiyeceklerini ise Belediyemiz bünyesinden karşılıyoruz. Mama ile karışık yemek artığı veriyoruz” diyen Belediye Uzman Veteriner Hekimi Zekeriya Coşar, Sahiplendirme konusunda; “Burada tedavisi yapılan ya da kısırlaştırılan hayvanlara biz işaret yani çip takıyoruz ve takibini yapıyoruz. Buradan hayvan sahiplenmek isteyen kişiler buraya gelecek, kayıtlı olan hayvanlarımızdan seçim yapacak, burada hazırlayacağımız tutanak ile hayvanı alacak ve bundan sonra o hayvana bakmak zorunda. Hatta bizler hayvan severlere petshoptan hayvan almak yerine gelip buradan hayvan almalarını söylüyoruz” şeklinde konuştu.
Geçici Bakımevi ve Kısırlaştırma Merkezi hakkında ise daha önceden böyle bir yer olmadığı için barınağa gelen hayvanların en ufak bir ameliyat için Ankara’ya gidildiğine, konuyu Belediye Başkanına ilettiklerine, böyle bir ihtiyacın olduğunu söylediklerini ve Belediye Başkanının da, hemen yapımına başlanılsın dediğine vurgu yapan Uzman Veteriner Hekim Coşar; “Şuan ilçemiz hayvan barınağının yanına yapılan Hayvan Kliniğimiz 135 metrelik bir yer. Burada ameliyat yapabiliyoruz. Yapılan hayvan kliniğimizin şöyle bir güzel yanı var;Bu klinik yapılmadan önce kaza yapan köpeklere müdahale edemiyor, kısırlaştırma işlemini burada yapamıyorduk. Ama artık burada hem kaza yapan hayvanların ameliyatını hem de kısırlaştırma işlemini yapıyoruz” dedi.
Bu konuda vatandaşlarımıza da seslenen Uzman Veteriner Hekim Zekeriya Coşar, olurda sokakta, yolda araba çarpmış, kaza yapmış köpek gören olursa bize haber vermeleri sonrası o dostumuzun hayata yeniden dönmesini sağlıyoruz. Bizi aşan konular olur ise bunu da Gölbaşına göndererek sağılığına kavuşmasını sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat