Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

Büyükşehirden çiftçilere manda desteği İLÇEMİZDE 96 MANDA DAĞITILDI

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, % 80’i hibe, % 20’si çiftçi katkı payı olmak üzere ilk etapta 3 ilçede 51 yetiştiriciye ilk kez 153 gebe manda verdi. İlçemizde de Hındıllı Yaylası ve Seymenli Mahallerine toplam 96 manda dağıtıldı.
Büyükşehir Belediyesi yeni proje kapsamında yerli üreticilere ilk kez “Manda Desteği”nde bulundu. İlk etapta İlçemiz, Elmadağ ve Nallıhan’da hayvancılıkla uğraşan 51 yetiştiriciye % 80’i hibe, % 20’si çiftçi katkı payı olmak üzere 153 gebe manda verildi.
İlçemizde de 15 kişi Seymenli Mahallesinden 17kişi Hındıllı Yaylasından olmak üzere toplam 32 kişiye 3’er adet olmak üzere toplam 96 manda dağıtıldı.
Hayvan yetiştiriciliği yapan üreticilerin yüzünü güldüren destek sayesinde Ankara’da manda sayısının artırılması, et-süt üretiminde verimliliğin sağlanması ve kalitenin yükseltilmesi hedeflendiği, aynı zamanda tüketiciler de manda sütü ve yoğurduna daha ekonomik fiyatlarla ulaşabileceği belirtildi.
RUHİ ARIDURU TARAFINDAN PLAKET VERİLDİ
İlçemizde hayvan pazarında manda dağıtımına katılım sağlayan Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün’e, Seymenli Mahallesi Muhtarı Ruhi Arıduru tarafından plaket verildi.
Ruhi Arıduru; “Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün’e nesli tükenmekte olan manda yetiştiriciliğine büyük desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Şereflikoçhisar’da birliğimizi de kurarak örnek olacağız. Şereflikoçhisar’dan manda sütü, yoğurdu ve kaymağa ile Ankara’ya gidecek” dedi.
Plaketi alan Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün de; “Başkan Beyin selamlarını iletiyorum. Desteklerimiz devam edecek” dedi.
TÜRKVET sistemine kayıt şartı
Büyük bir titizlikle yürütülen çalışmalarda manda desteği sağlanacak üreticilerin TÜRKVET sistemine kayıtlı olması ve en az 2, en fazla 10 mandaya sahip olması şartı getirildi. Destekten 10 mandayı barındırabilecek şahsi ya da 5 yıllığına kiralanmış ahırı bulunanlar, 18-65 yaş aralığında fiziksel engeli olmayanlar, her ikametgahtan 1 kişi olmak üzere herhangi bir kamu kurumunda çalışmayan vatandaşlar yararlanabilecek. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri, 29 Mart’ta başvurusu onaylanan üreticilere Şereflikoçhisar Havyan Pazar Yeri’nde 96, Elmadağ Fen İşleri Yol Asfalt Şefliğinde 18, Nallıhan Hayvan Pazar Yeri’nde ise 39 gebe mandayı teslim edildi.
DESTEKTE İSTİHDAM DA ARTACAK
İlk kez sağlanacak manda desteği ile istihdama da katkı sağlamayı amaçladıklarını belirten ve proje hakkında detaylı bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, şöyle konuştu:
“Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’ın kırsal kalkınma destekleri projesi kapsamında hayvancılık faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ankara tarımın da çok önemli kentlerinden bir tanesidir. Gerek bitkisel üretim gerekse hayvancılık konusunda söz sahibi olan ilimizde Büyükşehir olarak hayvansal üretimi destekliyoruz. İlk etapta 3 ilçemizde 51 üreticimize gebe manda dağıtarak, ilimizdeki manda varlığı artıracağız. Hedefimiz ‘Ankara İli Manda Yetiştiriciliği Birliği’ni kurmak. Manda Birliği’nin kurulmasının ardından ufak bir mandıra oluşturarak Ankara’daki manda yetiştiricilerimizin et ve sütünü değerlendirmek istiyoruz. Kaymak, yoğurt ve peynir gibi ürünleri de katma değerli ürünlere çevirip satışını sağlamak amaçlarımız arasında”.
ÜRETİCİLER MEMNUN!
Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, % 80’i hibe, % 20’si çiftçi katkı payı olmak üzere dağıtımı yapılan Mandaları alan üreticiler desteklerden dolayı son derece memnun olduklarını ifade ettiler.

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat