Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

Okullarda yüz yüze eğitim başladı

Türkiye genelinde Kovid-19 tedbirleri alınarak tüm hazırlıkların tamamlandığı okullarda, Pazartesi Gününden itibaren haftada 5 gün yüz yüze eğitim başladı. İlçemizde de, 5188 öğrenci ve 508 öğretmen yüz yüze eğitime merhaba dedi.
Türkiye genelinde Kovid-19 tedbirleri alınarak tüm hazırlıkların tamamlandığı okullarda, Pazartesi Gününden itibaren haftada 5 gün yüz yüze eğitim başladı.
Tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de yüz yüze eğitim başladı. İlçemizde de 5188 öğrenci ve 508 öğretmen yüz yüze eğitime merhaba dedi.
Pazartesi Günü de İlçe Milli Eğitim Müdürü Uğur Atılgan, Şube Müdürleri Murat Turan ve Murat Özbek ile birlikte Abdülbaki İmam Hatip Ortaokulu’nu ziyaret ederek 2021-2022 Eğitim Öğretim yılının ilk gününde öğrenci ve öğretmenlerle bir araya geldi.
Yeni Eğitim Öğretim yılında okulların yüz yüze eğitime açılması ve alınacak tedbirler konusunda öğretmenlerimize bilgi verdi. Pandemi sürecinin de devam ettiğini belirterek maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulmasının da önemine değindi. İdareci, öğretmen ve öğrencilerle görüşmeler yaptı ve okulun eksik ve ihtiyaçları ile ilgili incelemelerde bulundu. Yeni Eğitim Öğretim yılının hayırlara vesile olmasını temennisinde bulundu.
Önümüzdeki günlerde de ilköğretim haftası ile ilgili Şehit Filiz Koçak İlkokulu’nda bir program düzenleneceği belirtildi.
Yüz yüze eğitimin başlamasıyla Türkiye genelindeki okul ve kurumlarda Kovid-19 tedbirleri alınarak kantinler, yemekhaneler ve pansiyonlar da açıldı.
Bakanlık bünyesinde kurulan yeni elektronik takip sistemi ile il, ilçe kurum ve okul düzeyinde eğitimin aksamaması için tüm süreçler anlık takip edilecek. Öğrenci ve personelin hasta, temaslı veya risk durumları Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasındaki veri entegrasyonu ile izlenecek ve okullara gerekli bildirim yapılacak.
YÜZ YÜZE EĞİTİMİN DEVAMI İÇİN AŞI VE PCR TESTİ TARAMALARI
“Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi”ne göre, öğretmen ve okul çalışanlarının aşı olmamaları durumunda haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenecek.
Okul içerisinde, ortak alanlarda, sınıflarda, öğretmen odalarındaki maske atık kutularının günlük boşaltılması sağlanacak. Tüm okullarda yeterli sayıda maske Milli Eğitim Bakanlığı tarafından temin edilecek.
Öte yandan okulun rutin temizliğinin sıklaştırılması, çocukların, öğretmenlerin ve diğer okul çalışanlarının el hijyeni için su ve sabun ile el yıkama olanakları sağlanacak. Ayrıca okullardaki ortak alanlara uygun sayıda el antiseptikleri de konuldu.
DERS SAATLERİ AZALTILMAYACAK
Yüz yüze eğitimler, tıpkı Kovid-19 salgını öncesinde olduğu gibi ders saatleri azaltılmadan ve mevcut öğretim programlarının bütünü dikkate alınarak yapılacak. Ders süreleri, sınıf boyutları ve öğrenci sayısı da dikkate alınarak 40 dakikayı aşmayacak şekilde planlanacak.
Okul bahçesinde ve çevresinde öğrencilerin, öğretmenlerin, diğer çalışanların kalabalık gruplar oluşturmaması, sosyal mesafeye dikkat edilmesi, teneffüs saatlerinin farklı zamanlarda düzenlenmesi, sınıf içerisinde öğrencilerin oturma düzeninin yüzleri aynı yöne dönük olacak şekilde oluşturulması sağlanacak. Bunun yanında, yüksek sesle yapılan egzersizler, açık alanda ve öğrenciler arasında tercihen en az 2 metre mesafe bırakılarak sürdürülecek. Beslenme saatleri mümkün olduğunca farklı zamanlara yayılarak ve Kovid-19 tedbirleri alınarak yürütülecek.
Okulun başlangıcında velilere, olası hastalık durumunda bilgi paylaşabilmeleri için bilgilendirme formu verilecek.
Salgın döneminde veli ve ziyaretçilerin mümkün olduğunca okul bahçesi de dahil okul içerisine girişlerine izin verilmeyecek.
Zorunlu durumlarda ziyaretçilerin okul bahçesi girişi, bahçenin olmadığı durumlarda da en dış noktadan itibaren girişleri sırasında maske takmaları sağlanacak. Ziyaretçilerin okul içine alınması gerektiğinde ise HES kodu kontrolü yapılacak.

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat