Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

İstiklal Marşının Kabulü Kutlandı MEHMET AKİF ERSOY ANILDI

İlçe Kaymakamlığın uhdesinde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organizesinde hazırlanan programda, 12 Mart İstiklal Marşının kabulünün 103.yıl dönümü kutlandı ve Mehmet Akif Ersoy anıldı.
Tuzgölü Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından hazırlanan program, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ilkokullar arası İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmasında birinci olan Şehit Filiz Koçak İlkokulu öğrencisi Berat Efe Selçuk’un, İstiklal Marşımızın 12 kıtasını ezbere okumasıyla başladı.
Daha sonra program, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Tuzgölü Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Abdülbaki İnan tarafından yapıldı. İnan konuşmasında; “ 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı münasebetiyle sizlerle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu öncelikle ifade ederek sözlerime başlamak isterim. Bayrağımız ve onun istiklalini ebedileştiren bir manzume olan istiklal Marşı, kuşku yok ki ulusumuzun ruhunu, tarihini ve ideallerini yansıtan hiçbir zaman ölmeyecek ve mütemadiyen yaşayacak olan mukaddes kavramlardır.
İstiklal Marşı’nı anlayabilmek ve kavrayabilmek için, öncelikle Mehmet Akif’i çok iyi bilmek, onun tüm hatlarıyla benliğinde muhafaza ettiği, “milli mücadele ruhunu” üst seviyede tanımak ve bu ruhu, hakkı ile hissetmek şarttır. İstiklal savaşı, kuşku yok ki Türk ulusunun ölüm kalım harbi olmuştur. Böyle zamanlarda uluslar kendilerini var eden ve ayakta tutan esas değerlerin farkına varırlar. Vatan, ülus, hürriyet gibi mefhumların kıymeti, barış zamanlarında pek fazla anlaşılamasa da milletlerin zorlu süreçlerden geçtiği bilhassa savaş zamanlarında bunların ne denli önemli değerler oldukları bir kez daha üstelik tüm hassasiyetiyle anlaşılır ve idrak edilir.
Bu kavramlar, o denli mühimdir ki, onlar olmadan adeta yaşamak imkânsızdır. İşte bu sebeplerden dolayı uluslar bunlar uğruna gerektiğinde ölümü bile göze alır. Zira bu kavramlar uğruna, binlerce hatta yüz binlerce insan şehit ve gazi olduğu içindir ki bunlara mukaddes bir anlam atfedilmiştir ve toplumlar bunları bu şekilde kabul etmiş ve yüreklerinde saklamışlardır.
Değerli gençler! Mazide yaşayan şanlı atalarımız, şehit dedelerimiz bize, bu güzel vatanı miras bıraktı. Bundan ötürü bizler de, gelecek kuşaklara bu kutsal emaneti en güzide bir şekilde taşımak zorundayız. Unutmayınız ki, omuzlarınızda atinin sorumluluğu bulunmaktadır. Bu sorumluluğu taşımak ise öyle sanıldığı kadar kolay değildir. Keza çalışmak ister, gayret ister ve yeri geldiğinde ise fedakârlık ister. Bu sebeple bizden sonraki kuşaklara güçlü ve refahın hakim olduğu bir memleket bırakmak ve atalarımızdan intikal eden mirası geleceğe emanet olarak aktarmak için, çok ama çok çalışmalıyız.
Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nda Türk ulusunun neden savaştığını, neye inandığını açık bir şekilde anlatmıştır. Çanakkale savaşını yazdığı bir şiirle anlatan, anlatmakla da kalmayıp adeta destanlaştıran Akif, Topyekûn milli mücadelenin yaşandığı Kurtuluş Savaşı’na da İstiklal Marş’ımızı armağan etmiştir. İstiklal Marşı hem Türk uslunu hem de Mustafa Kemal’i mükemmel bir surette anlatan bir destan hüviyetindedir.
Başta vatan ve ulus sevgisinin, bağımsızlık ve hürriyet aşkının en veciz ve en seçkin ifadesi olan İstiklal Marşı’nı bize hediye olarak sunan milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve bu güzel şiiri emperyalizme karşı ölüm – kalım savaşı vererek sonunda başarıya ulaşmış bir millet adına İstiklal marşı olarak oy birliği ile kabul eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere I. TBMM üyelerimizi saygıyla anıyor ve şükranlarımı sunuyorum.”dedi.
Konuşmadan sonra Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan sinevizyon gösterisi izlendi.
“Zulmü alkışlayamam” isimli şiirinin Tuz Gölü Anadolu Lisesi öğrencisi Muhammed Emin Şimşek tarafından okunmasından sonra Yusuf Mert Altıparmak ve Fatma Nur Şahan isimli öğrenciler tarafından Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı “Bülbül” isimli şiiri okundu.
Program, Tuz Gölü Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından ’12 Mart için’ hazırlanan tiyatro gösterisi izlenmesiyle devam etti.
ÖDÜL TÖRENİ;
Programında sonunda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen İlkokullar arası İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmasında birinci olan Şehit Filiz Koçak İlkokulu öğrencisi Berat Efe Selçuk’a, ikinci olan Mustafa Üstündağ İlkokulu öğrencisi Reyyan Sultan Aydoğdu’ya ve üçüncü olan Çalören Şehit Polat Özbek İlkokul öğrencisi Selahattin Alpay’a ve yine İlçe Milli eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan Dilimizin Zenginlikleri adlı hikaye ve deneme yarışmasında birinci olan Mustafa Kağan Demir’e, ikinci olan Melek Babayiğit’e ve üçüncü olan Ceren Taşçı’ya ödülleri, protokol tarafından verildi.
Ödül töreninden sonra, program sona erdi.

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat