Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

Muhasebeci Yusuf Çelik; “MART AYI KİRA GELİRİ BEYANLARINA DİKKAT”

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Yusuf Çelik, kira gelirleri hakkında mükellefleri uyardı.
2023 yılında kira geliri elde edenler, birden fazla işverenden ücret alanlar ile 2023 yılında gayrimenkulünü satıp değer artışı kazancı elde edenlere seslenerek; “Mükellefler, bu söz konusu gelirlerini Vergi Dairesine ya da internet ortamında beyan etmeleri gerekmektedir.”dedi.
Beyanname verme tarihinin en geç 31 Mart olduğunu belirten Çelik; “Ancak 31 Mart’ın hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle bu süre bu yıl 1 Nisan’da (1 Nisan dahil) sona erecektir.”şeklinde konuştu.
Yusuf Çelik, konuyla ilgili şöyle devam etti;
Kira bildirim formu doldurulacak
Hazine ve Maliye Bakanlığı, 1 Mart’tan itibaren kiracılara bilgi formlarını dijital olarak doldurma imkânı tanıdı. Gelir İdaresi Başkanlığı, yaptığı duyuru ile görüşme mektubu bırakılan kiracıların kira ödemelerine ilişkin bildirimlerini vergi dairesine gitmeden internetten yapabilmelerinin yolunu açtı. E-Devlet şifresi ile de gerekli bilgilere erişim sağlanabiliyor.
Çapraz kontrol yapılabilmesi için, maliye tarafından kiracılara gönderilen mektuplarda, 1 Mart’tan itibaren “Dijital Vergi Dairesi”nden bildirim formu dolduracak. Böylece beyan edilen kira gelirleri, kiracıların bildirdiği rakamlarla karşılaştırılacak. Bu amaçla, yaklaşık 4,5 milyon konutun analiz edildiği tahmin ediliyor.
Kira gelirlerinin beyanı
Kira gelirinin elde edilmesinde tahsil esası geçerlidir. Tahsil edilen kira gelirleri beyan edilir, tahsil edilmemiş kira gelirleri ise tahsil edildikleri yılın beyanıyla beyan edilir.
Mesken veya işyeri olarak kiraya verilen gayrimenkullerden elde edilen kira gelirlerinin bir sonraki yıl, Mart ayında beyan edilmesi zorunlu. Buna göre, 2023 yılında elde edilen kira gelirleri 2024 yılı Mart ayında beyan edilmesi, vergisinin ise mart ve temmuz aylarında iki eşit taksit halinde ödenmesi gerekiyor.
Kira gelirinin beyanında istisna var
Binaların konut olarak kiraya verilmesinden bir takvim yılı içinde elde edilen hasılatın 2023 yılı için 21.000 TL’si (2024 yılı için istisna tutarı 33.000 TL) gelir vergisinden istisna edilmiştir. Konut kira geliri elde eden kişilerin, yıllık olarak tespit edilen istisna tutarının altında kira geliri elde etmeleri halinde bu gelirleri için beyanname vermelerine gerek bulunmamaktadır.
Konut ve iş yeri kira gelirinin birlikte elde edilip beyan edilmesi halinde, istisna sadece konut kira gelirine uygulanır. İş yeri kira gelirine istisna uygulanmaz. Bir konuta birden fazla kişinin ortak olması halinde, bu konuttan elde edilen kira gelirlerinin vergilendirilmesinde, 2023 takvim yılı için belirlenen 21.000 TL’lik istisna tutarı her bir ortak için ayrı ayrı uygulanacaktır. Bir mükellefin birden fazla konuttan kira geliri elde etmesi halinde istisna tutarı kira gelirleri toplamına bir defa uygulanacaktır.
Zamanında beyan etmeyenlere ceza var
Zamanında beyan edilmeyen veya eksik beyan edilen kira gelirlerinin, beyan döneminden sonra yapılacak vergi denetimleri ve çapraz kontroller sonucu tespit edilmesi durumunda, istisna avantajından faydalanılmayacağı gibi zamanında tahsil edilmeyen vergiler gecikme faizi ile cezalı olarak tahsil edilecektir.”

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat