Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

Bal sağımı başladı, üreticiler memnun

İlçemizde Arıcılıkla uğraşan üreticiler geçtiğimiz günlerde bal sağımına başladı. Geçtiğimiz yıla oranla bu yıl verimlerin bir hayli yüksek olduğuna dikkat çeken arıcılar, bal alım konusunda vatandaşları uyardılar.
Arpa, Buğday, Nohut hasatı derken bal sağımları başladı. Bu yıl yağışlarında bol olması nedeniyle bal verimleri bir hayli yüksek. Konuyu araştıra Gazetemiz Muhabirine İlçemizde 23 yıldır arıcılık yapan Şerafettin Tüzün isimli arıcı, sağımların Yedinci ayın başında başlayıp, şartlara göre dokuzuncu ayın on beşine kadar devam ettiğini belirterek; “Şuan 40 kovan arım var. Bu sayının yaklaşık 20 tanesini arı ve kovan olarak satarım, geriye kalan 20 kovanı ise bala çalıştırır, balı alınca yeniden böler, tekrar 40-50 kovan arı yaparım” dedi.
VERİMLER ÇOK GÜZEL!
Sağımlara yaklaşık bir hafta önce başladığına dikkat çeken Şerafettin Tüzün isimli arıcımız; “Bu sene verim çok güzel. Bunun temel nedeni ise şükür bu sene rahmet bol yağdı. Bal akımı da güzel. Hatta akım halen devam ediyor. Daha önceki yıllara göre çok çok güzel. Örneğin ben şahsım adına üç katlı kovan yapmam. Nedenine gelince İlçemizin ovası ve iklimi üçüncü katı kabul etmiyor, olsa dahi verim çok az oluyor, boşa çalışmış oluyor. Ben genelde kuluçkalık üstünde de ballık olan iki kat kullanırım. Bal sağımı yaptığımda süzdürür geride kalan petekleri yeniden kovana koyarım, o da olur bir üçüncü kat” dedi. Verim konusunda ise Tüzün; “ şuan verimler devam ediyor. O yüzden net bir rakam söylemek yanlış olur. Geçtiğimiz yıl kovan başı 10-12 kilo bal aldım. Ama bu sene verimler biraz daha güzel” dedi.
Balın fiyatı konusunda ise Şerafettin Tüzün; “ Geçtiğimiz sene balın kilosunu 100 TL’ye veriyorduk. Ama ekonomik nedenlerden dolayı bu sene 180-200 lira arasında değişiyor. Burada yanlış olay var. Her ne kadar bizler balın kilosunu 180 liradan versek te, ilçemize dışarıdan gelen Bolu olsun, Muğla olsun, arılara şeker ve şerbet vererek, henüz olgunlaşmamış balı 100-120 liradan veriyorlar. Bizlere neden sizin fiyat yüksek? Dediklerinde güvendiğiniz bildiğiniz yerden alın diyoruz. Tabi vatandaşlarda haklı balın neden yapıldığını, şeker mi verildi, şerbet mi verildi bilmediği için ucuz olanı tercih ediyorlar” dedi.
Hastalık konusuna da değinen Tüzün, şükür bu sene hastalık yok ama, her sene olan Varro hastalığı var. Bunlara da gerekli bakım yapılırsa çok zararı olmuyor” dedi.
BAL HERKESTEN ALIMAZ!
Balın çok farklı bir gıda ürünü olduğuna değinen Şerafettin Tüzün, halk arasında yanlış bir bilgi var. Örneğin donan her bal, iyi ve katkısız bal derler. Ama bu yanlıştır. Bütün ballar donar. Sadece çam balı donmaz. O yüzden bal alacak kişiler güvendiği bildiği kişilerde bal alsınlar. Bal konusunda sadece fiyata bağlı kalmasınlar. Birde yine benzer bir konu, adamın 3-5 kovan balı var, ancak 200-300 kilo bal satışı yapıyor. Bunu nasıl yapıyor derseniz, bir başka arıcıdan ne olduğu belli olmayan balı kendi malı gibi satıyor. Ona da yapacak bir şey yok. Her işte olduğu gibi bal konusunda her şeyden önce güve önemli, güvenmediğiniz, tanımadığınız kişilerden bal alış verişi yapılmamalı” dedi.

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat