Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

Bu günler için yapıldı ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ!

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık olarak 25 milyon lira para harcanarak yapılan ve yapıldığı günden bu yana açılışı yapılamayan Modern Mezbaha adeta çürümeye terk edildi. Elektrik, su ve kanalizasyonunda bir takım sıkıntıların olduğu iddia edilen, içerisinde ise çökmeler olduğu ileri sürülen mezbahanın ne zaman açılacağı ise merak konusu oldu.
İlçemizin kanayan yarası haline gelen mezbaha konusunda gün geçmiyor ki yeni gelişmeler yaşanmasın. İlçemizde bulunan ve yıllarca kesim yapan eski mezbahanın kapanması ve yerine şantiye olarak kullanılması sonrası gözler yeni açılacak olan mezbahaya çevrildi. Çevrildi çevrilmesine ama aynı sorun yeni mezbaha içinde geçerli. Yıllar önce yapımına başlanılan ve geçtiğimiz yıllarda yapımı tamamlanan yeni mezbaha şimdilerde kaderine terk edilerek adeta çürümeye başladı. Milyonlarca lira harcanarak yapılan mezbaha için yetkililerin her hangi bir adım atmaması, sorunu çözmek yerine kabuklarına çekilmesi tepkilere neden oluyor.
Hatırlanacağı üzere bir önceki dönem Belediye Başkanı Memiş Çelik zamanında ilçemize canlı hayvan pazarı yapılması kararı alınmıştı. İlçemiz Belediyesi canlı hayvan pazarı yapacak, Büyükşehir belediyesi ise canlı hayvan pazarının arka tarafında modern bir mezbaha yapacaktı.
2019 yılında İlçemiz Belediyesi tarafından Ankara Büyükşehir Belediyesine Modern bir mezbaha yapmak için yer tahsisi yapılmış, yer tahsisinden birkaç yıl sonra ABB tarafında mezbaha yapım işi ihaleye çıkmış, hatta o an 10 milyon gibi bir rakama ihalesi yapılan mezbaha için yüklenici firma kazı çalışmasına başlamış, birkaç gün sonra maliyetini kurtarmadığı iddiası ile ihaleden çekilmişti.
Daha sonra ABB tarafından yeniden ihalesi yapılmış, ilk ihalede 150 büyükbaş, 300 küçükbaş hayvan kesim kapasitesine sahip olan mezbaha, kapasitesi küçültülerek, 25 büyükbaş, 50 küçükbaş kesim kapasitesi ile ihale dilmişti. Yapılan ihale sonrası müteahhit firma işi teslim etti.
Aradan yıllar geçmesine rağmen hala mezbahanın açılışı gerçekleşmedi. Gerek ilçemizde bulunan eski mezbahanın kapatılarak şantiye yapılması, gerekse önümüzde gele kurban bayramı olması nedeniyle tam bir çıkmazda olan ilçe halkı dört gözle mezbahanın açılmasını bekliyor.
SIKINTILAR BÜYÜK
Yıllar önce yaklaşık 25 milyon para harcanarak yapılan ve yapıldığı günden bu ya da adeta bir tek gün olsun çalıştırılmaya mezbaha şimdilerde kaderine terk edilmiş vaziyette adeta çürümeye terk edildi. Elektrik, su ve gideri olmadığı için açılmadığı iddia edilen mezbahanın, içerisinde ise yer yer çökmelerin olduğu, henüz bir gün bile hizmet vermeden çürümeye yüz tuttuğu edinilen bilgiler arasında yer aldı. Bu günler için yapılan ve yıllarca bir türlü açılamaya mezbahanın ne zaman açılacağı ise merak konusu oldu.

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat