Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

Kum Balığı sezonu başladı Günlük 14-15 ton balık yakalıyorlar

Evren İlçesi Hirfanlı Barajında halk arasında kum balığı olarak bilinen ama gerçek ismi Gümüş Balığı olan balık avı devam ediyor. Yaklaşık 15 ekip ve 60’a yakın çalışanla balıkçılar günlük ortalama 14 ila 15 ton balık tutuyor. Tutulan balıklar soğuk hava zinciri ile yurt dışına sevk ediliyor.
Hemen yan komşumuz olan ve halkın geçimini çoğunlukla balıkçılık yaparak sağlayan Evren İlçesinde Balıkçılar şimdilerde ağları Kum daha doğrusu Gümüş balığı için atıyorlar. Hava şartları el verdiği taktirde günün hemen hemen her saatinde kayıklarla atılan ağlar yine kayıklarla kenara çekiliyor. Günlük ortalama 14-15 ton balık tutuluyor.
Geçtiğimiz günlerde başlayan (Kum) Gümüş balığı avı ile ilgili gazetemize bilgi veren Evren Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Alpay Alpaslan, 15 Mart 15 Haziran ayı arasında sazan ve kadife balık avının yasak olması nedeniyle bu sezonda kum daha doğrusu Gümüş balığı avının başladığını belirterek; “ halk arasında kum ama gerçek ismi Gümüş balığı olan balık avı, Nisan ayında başlar. Hava şartları el verdiği taktirde devam eder. Ancak biz takriben bir hadi 1,5 ay kum balığı yakalarız. Çünkü balık azalır” dedi.
HAVA ŞARTLARI EL VERİRSE 24 SAAT YAPILIR!
Gümüşbalığı avının sazan ve kadife balık avı gibi olmadığına dikkat çeken Başkan Alpaslan; “Gümüş balığında ağ atmak için saat önemli değil. Hava şartları elverişli olduğu her an ağ atılabilir. Ağı kayıklarla atar, sonra yine kayıklarla kıyıya doğru çekeriz” dedi.
Balık veriminin iyi olduğuna da dikkat çeken Alpaslan; “ çok şükür balıkta sıkıntı yok. Günlük 15 ekip ve her bir ekipte 4 kişi olmak üzere 60 kişi av yaparız. Tutmuş olduğumuz balıkları kasalarla soğuk hava deposuna koyarak daha önce anlaşmış olduğumuz firmaların araçlarına yükler göndeririz. Bu balıklar genellikle yurt dışına ihraç olur. Oradan da lokanta ve Restoranlarda müşterilere servis edilir” dedi.
Gümüş balığı avının yaklaşık 10-15 daha devam edeceği öğrenildi.

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat