Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

Flamingo ölümleri TBMM gündemine taşındı

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Tuz Gölü’ndeki flamingo ölümleri ile ilgili Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.
CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Tuz Gölü’ndeki kuraklık nedeniyle yüzlerce yavru flamingonun hayatını kaybetmesini TBMM gündemine taşıdı. Gök; Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye; “Her yıl aynı dönemde Tuz Gölü’nde yaşanan kuraklık sebebiyle yüzlerce flamingo hayatını kaybettiği halde gölü besleyen su kanallarının açılmamasının sebepleri nelerdir?” sorusunu yöneltti.
Gök, önergesinde şu değerlendirmeleri yaptı:
“Nesli tükenme tehlikesi altında bulunan flamingoların Türkiye’deki iki üreme alanından birisi olan Tuz Gölü’nde son yıllarda yaşanan kuraklık sebebiyle yüzlerce yavru flamingo hayatını kaybetmiştir. Gölü besleyen su kanallarının kapalı olması sebebiyle göl nemini kaybetmekte, yavru flamingolar ve onları terk edemeyen yetişkinler susuzluktan ölmektedirler. Sivil çevre örgütleri bu yıl göldeki ilk ölümlerin gerçekleştiğini ifade ederek Devlet Su İşleri Müdürlüğü’nün gölü besleyen kanalları açmaması halinde 10-15 gün içerisinde bölgedeki bütün flamingoların ölebileceğini bildirmektedirler. Yavru flamingoların uçabilecek gelişkinliğe ulaştığı eylül ayına kadar göle su sağlayan bütün kaynakların açılması gerekmekte, ilgili makamların her yıl yaşanan bu katliama dur demesi beklenmektedir. Gerekli önlemlerin alınmaması halinde İç Anadolu’da son kalan flamingo kolonisinin yok olacağı öngörülmekte, Anadolu ekolojik çeşitliliğinin ve kültürümüzün önemli bir parçası olan allı turnalar bir daha ülkemizde görülemeyecektir.”
Gök, önergesinde şu sorulara yanıt istedi:
“1-Her yıl aynı dönemde Tuz Gölü’nde yaşanan kuraklık sebebiyle yüzlerce flamingo hayatını kaybettiği halde gölü besleyen su kanallarının açılmamasının sebepleri nelerdir?
2-Tuz Gölünde önümüzdeki 10-15 gün içerisinde gerçekleşmesi muhtemel kitlesel flamingo ölümlerinin önüne geçilmesi için gölü besleyen su kanallarının açılması düşünülmekte midir?
3-2019, 2020 ve 2021 yıllarında Tuz Gölü havzasında hayatını kaybeden flamingoların sayısını açıklar mısınız?”

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat