Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

HAYDİ HAYIRLISI Atık Su Arıtma Tesisinin İhalesi 2022 Yılında Yeniden Yapılacak

Çeşitli sebeplerden dolayı bir türlü faaliyete geçirilemeyen Atık Su Arıtma Tesisi, 2021 yılında müteahhit firma tarafından birtakım malzemelerinin sökülerek işi bırakıp gitmesinden, günümüze kadar adeta kaderine terk edilmiş vaziyette duruyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz CHP İlçe Başkanı Mustafa Alıcı; “Atık Su Arıtma Tesisinin ihalesi, 2022 yılında fiyat güncellemesi yapılarak tekrar yapılacak” dedi.
Çeşitli sebeplerden dolayı bir türlü faaliyete geçirilemeyen Atık Su Arıtma Tesisi, 2021 yılında müteahhit firma tarafından birtakım malzemelerinin sökülerek işi bırakıp gitmesinden, günümüze kadar adeta kaderine terk edilmiş vaziyette duruyor.
2020 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ihale sonucunda bir müteahhit firma tarafından alınmıştı. Ancak 2020 yılının 10’uncu ayından bu yana müteahhit firmadan hak edişini alamadığı için kendisine ait mekanik malzemeleri alarak işi bırakıp gitmişti. Tesis, o günden bugüne kadar da adeta kaderine terk edilmiş vaziyette duruyor.
ALICI; 2022 YILINDAN YENİDEN İAHELESİ YAPILACAK
Konuyla ilgili görüştüğümüz ve “Büyükşehir Belediyesi tarafından 2022 yılında fiyatların güncellenerek yeniden yapılacağını” belirten CHP İlçe Başkanı Mustafa Alıcı; “2020 yılında alan müteahhit Bey, ihaleye çıkış şartlarına uymadığı için teslim alınmadı. Teslim alınmayınca da müteahhittin kendi yapmış olduğu bazı parçaları sökerek, gittiler.
Bizim Genel Müdürle yapmış olduğumuz görüşmede, evrak üzerinde vermiş olduğu bilgiye göre yargıya yansıdığı, yapılan çalışmaların ihaleye çıkış şartlarına uymadığı, makinelerin uymadığı ve şartları yerine getirmediği ile ilgili tutanaklar tutup, yargıya intikal etmiş, yargıdan sonrada ihaleye çıkabilirlik durumuna getirdikten sonra 2021 yılında ihaleye çıkıyor. İhaleye çıkılmasındaki neden; covid-19 salgınında müteahhitlerin kendi girdilerinden dolayı çıkıldı ama hiçbir talep olmadı. İhale yapılmadı.
İhale yapılmayınca Genel Müdürlük bunu gözeterek, 2022 yılında fiyatları güncelleyip bu dönemde yani 2022 yılında ihaleye çıkartılarak arıtma tesisi yapılacak” dedi.
2021 YILINDA MÜTEAHHİT FİRMA İŞİ BIRAKMIŞTI
2021 yılından, hakkedişini alamayıp, birtakım malzemeleri de alarak işi, bırakan firma hakkında gazetemizde “HAK EDİŞİMİ ALAMADIM, İŞİ BIRAKTIM!” başlıkla yayınlanan haber ise şöyleydi;
“İlçemizde Atık Su Arıtma tesisini yapan firma hak edişini alamadığı için, kendisine ait olan malzemeleri alarak işi bıraktığını söyledi. Tesisin %100’ünü tamamladığını hatta suyu da aldığını ifade eden firma yetkilisi, 2020 yılının 10’uncu ayından bu yana müteahhit firmadan hak edişini alamadığı için kendisine ait mekanik malzemeleri aldığını ifade etti. Tesiste her hangi bir hırsızlık olayı olmadığını ifade eden firma yetkilisi; “Ben bana ait olan malzemelerimi aldım” dedi.
Gerek yapımı, gerekse yaşanılan olumsuzluklar nedeniyle bir türlü yapımı tamamlanamayan Atık Su Arıtma Tesisinde, taşeron firma hak edişini alamadığını iddia ederek işi bırakıp gitti.
İlçemizin adeta kanayan yarası durumuna gelen ve bir türlü tamamlanamayan Atık Su Arıtma tesisi yine yarım kaldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesi yapılan ve yapım işi taşeron firmaya verilen, yaklaşık 2 yıldır da ilçemiz Atık Su Arıtma Tesisini yapan ve taşeron firma yetkilisi tarafından sona gelindiği ifade edilen Atık Su Arıtma tesisi, taşeron firmanın işi bırakması nedeniyle yine yarım kaldı.
Konu ile ilgili İlçemiz Atık Su Arıtma Tesisini yapan Arsitek Firması yetkilisi ile görüşen Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Yusuf Özdemir’e firma yetkilisi, çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Kendisinin müteahhit firma değil taşeron firma olduğunu ifade eden Şirket yetkilisi; “Ben işi tamamladım. Hatta suyumu dahi aldım, işlettim. Ancak 2020 yılının 10’uncu ayından bu tarafa paramı almak için bekliyordum. Ama alacağımı müteahhit firmadan alamadım” dedi.
Bu yönde kendisini birçok kişinin aradığını ifade eden firma yetkilisi, burada herhangi bir hırsızlık olayı yok. Ben bana ait olan mallarımı aldım. Hatta alırken de hak geçmesin diye almış olduğum paramdan kalan kısmı kadar malzememi aldım” dedi.
İlçemize yapılmak istenilen ancak bir türlü sona gelinemeyen Atık Su Arıtma tesisinde nasıl bir gelişme olacağı ise ilerleyen günlerde netlik kazanacak.”

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat