Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

Kurban bayramı ve babam…

Rabbim nasip ederse iki gün sonra Mübarek Kurban bayramını kavuşacağız. Ne garip değil mi, şöyle etrafımıza baktığımız zaman pek bayram telaşı yok gibi. Bir yandan artan fiyatlar, bir yandan bayram tatilinin 9 güne çıkarılması bir yandan dini değerlerdeki yozlaşmalarımız sonrası artık en mutlu olduğumuz günler bile artık pek umurumuzda değil gibi. Yine de bayramı bayram gibi yaşamak isteyenlerimiz yok değil. Bu yüzden her kurban bayramında olduğu gibi bu bayramda da dilimin döndüğünce daha önceki bayramlarda eksik gördüğüm konulara değinmek istiyorum.
Malum bu bayram adı üstünde kurban bayramı. İnşallah keseceğimiz kurbanların yerine ulaşması için yapmamız gereken bazı konular var. Sanırım bu bayram biraz daha sıkıntılı geçecek. Malum fiyatlar ortada. Geçtiğimiz yıl 5-6 bin liraya aldığımız küçükbaş hayvan bu sen e10-15 bin lira, büyükbaş hisse deseniz en ucuzu 20 bin… Bu bayramda kesmeyen kişi sayısı fazla gibi olacak. Rabbim yardımcımız olsun. Keseninde imkanı olmayıp kesemeyenin de dualarını kabul eylesin. Kurbanda et vereceğimiz kişileri iyi belirleyelim. Et verirken de “şayet biz kurban kesmez isek kendimize nasıl et gelmesini bekliyorsak aynı mantıkla hayır yapalım. Öyle kendimizin yemediği ya da beğenmediği yeri tutup ta yardıma muhtaç kişilere vermeyelim. Bizden gelecek en ufak bir eti cam kenarında bekleyenlerin olduğunu unutmayalım. Çünkü zamanında yaşadığım için çok iyi biliyorum, kurban kesmemenin ne olduğunu. Camın önünde bekleyip gelecek bir tabak etin kıymetini yaşayanlardanım. 10-12 yaşlarındaydım, o zaman kurban kesemezdik. Camın kenarında bekler konu komşudan gelen bir tabak eti beklerdik. Sağ olsun konu komşu ufak tefek getirir, gelen ilk eti anam hemen pişirir bize yedirmeye çalışırdı. O yüzden bizim için çokta önemli değil gibi görünen bir tabak et, bir başkasının mutluluk kaynağıdır. Et dağıtımında elimizi vicdanımıza koyarak hareket edelim.
Ve son olarak. Hani olurda Kurban bağışlamak yada kesmiş olduğu kurban etini verecek kişi arayan olursa bu konuda da yardımcı olmak isterim. Olurda kurban eti, ya da kurban bağışında bulunmak ya da etrafınızda, mahallenizde, tanıdığınız ihtiyaç sahibi kişiler varsa isterseniz, sosyal medya üzerinden ya da gazetemiz bürosuna gelerek tarafıma ulaşabilirsiniz.
Ve kurban derisi. Şunu unutmayalım Kurban eti ne kadar kıymetli ve değerli ise kesmiş olduğumuz hayvanın sakatatlarından tutun, derisine kadar o kadar kıymetli. Geçtiğimiz yıllarda ilçemizde kurban derisi toplama olayında sıkıntılar yaşandı. Hatta ben beni bildim bileli kurban kesmemize rağmen bir gün olsun deriyi çöpe atmadık. Ama geçtiğimiz yıl deriyi toplayan olmadığı için çöpe atmak zorunda kaldık. Buradan acizane Müftü beye çağrımdır. Üzerin batmasın diye deri topla demiyorum ancak; camilerdeki din görevlilerine bilgi verilirse en azından bayram namazında hutbede, vaazda artık nerede söylenirse; “ Eyy cemaat! Kurbanlarınız kadar kurbandan çıkan sakatatlar, derilerde bir o kadar önemlidir. Hele hele derilerinizi yüzerken kesmemeye özen gösterin, tuzlayın, varsa çuvala koyup en yakın camiye bırakın!” denilirse en azından hem bir gelir elde edilmiş olur, hem de canım deriler heba edilmiş olmaz.
Ve son konu biraz özelim olacak ama. Atalarınıza sahip çıkın. Emin olun yoklukları çok zor. Bu ikinci bayramım yetim olarak kutlayacağım. Bugün tam 86 gün oldu, çınarımdan, karlı dağımdan, babam, her şeyimden ayrılalı. Zor.. Çok zor… Hala bekliyorum, çıkıp gelecek diye…85 gündür yanına gidiyorum, ama bir gün olsun gelmedi, biliyorum gelmeyecek ama, hala bekliyorum. O yüzden sahip çıkın. Toprak aldığını vermiyor. Bir yanınız eksik kalıyor. Canınız acıyor desem yalan söylerim, acı değil bu. Tarifi yok ama, acı yanında halt etmiş. Rüzgarın toprağı kavurup, kuruttuğu gibi yakıyor yüreğinizi, kavuruyor. O yüzden eli öpülecekleriniz varsa öpün, sarılın. Şükür her şeyim için şunu da yapsam iyi olurdu dediğim yok ama, aması var. Rabbim mekanını cennet eylesin, ben ondan razıydım, rabbimde razı olsun. O’nun beni sevindiği gibi rabbimde onu sevindirsin inşallah.
Her şeyin gönlünüzce olması dilek temennisi selam ve dua ile…

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat