Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

ALTUNBAY; “SÜRDÜRÜLEBİLİR YABAN HAYATI İÇİN KURALLARA UYALIM!”

Geçtiğimiz haftalarda başlayan 2022-2023 Kara avcılığı dönemi sonrası yaban hayatının sürdürülebilir olması için Dernek Başkanı Timuçin Altunbay, avcılara uyarılarda bulundu. Sürdürülebilir yaban hayatı için kurallara uyalım diyen Başkan Altunbay; “ evraksız ve belgesiz av yapmayalım” dedi.
İlçemiz Tuzgölü Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Timuçin Altunbay; açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Av Komisyonunun 2022-2023 dönemine ilişkin kararları, Mayıs ayında Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, yaban hayvanlarının biyolojik gelişimlerinde iklimsel olarak oluşan bölgesel farklılıklar dikkate alınarak avlanma bölgeleri, türler, avlanma süreleri ve limitleri belirlendi. Bıldırcın ve üveyik avı, Ege, Doğu Akdeniz, Batı Akdeniz, Marmara, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Batı Karadeniz bölgelerinde bugün başladı. Aynı bölgelerde bazı iller hariç kum kekliği, kınalı keklik ve çil keklik avı ise 15 Eylül 2022- 8 Ocak 2023 arasında yapılabilecek. Söz konusu bölgelerde, sakar meke, sakarca, yeşilbaş, boz ördek, fiyu, çamurcun, Macar ördeği, tepeli patka, kılkuyruk, elmabaş patka, çıkrıkçın, su çulluğu, kaya güvercini, tahtalı, karatavuk, öter ardıç, kaşıkgaga ve çulluk avı ise 15 Ekim’de başlayacak ve 5 Mart 2023’te sona erecek.”
BAZI AV SINIRLARI VAR
Bazı hayvanlarda av limiti olduğunu belirten İlçemiz Tuzgölü Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Timuçin Altunbay; “Alakarga, küçük karga, ekin kargası, leş kargası, karabatak ve saksağan avı bugün başladı ve 5 Mart 2023 kadar devam edecek. Yaban tavşanı, ada tavşanı ve tilki avı 15 Ekim 2022- 8 Ocak 2023, yaban domuzu ve çakal avı ise 20 Ağustos 2022-19 Şubat 2023 arasında yapılabilecek. Bir avcı gün içerisinde, 10’dan fazla bıldırcın, 3’er adetten fazla üveyik, kara tavuk, öter ardıç, sakarca ve karabatak, 4’ten fazla tahtalı, 6’dan fazla kaya güvercini, 5’ten fazla çulluk, 15’ten fazla saksağan, 4’ten fazla sakar meke avlayamayacak. Söz konusu süreler içinde çarşamba, cumartesi, pazar ve resmi tatillerde idari tatiller de dahil avlanmak serbest olacak. Yaban domuzu avı salı günü de yapılabilecek.” dedi.
AVCILIK BELGESİ ŞART
Avcıların avlanmak için avcılık belgelerinin olmasının şart olduğunu sözlerine ekleyen Tuzgölü Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Timuçin Altunbay; “Avcıların, avlanma hakkını elde edebilmeleri için avcılık belgesi almaları şart. Tuzgölü Avcılar ve Atıcılar Derneği olarak üyelerimizin avlanmak için almaları gereken avlanma pullarının tedariki ve tüm işlemlerinin takipçisi olmaya devam ediyoruz. Tüm avcılarımıza kazasız, belasız bir sezon geçirmesi dileğiyle, rastgele” İfadelerini kullandı.

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat